Реальність невблаганна: наші діти з’їдають менше половини норми свіжих овочів, фруктів і м’яса, харчуючись в дитсадках і школах. На жаль, статистика невтішна, і можна було б турбуватися, якщо б це хоч якось впливало на ситуацію зі здоров’ям дітей. Але оскільки хвилювання батьків абсолютно байдужі, збираємо емоції і діємо.
Отже, якщо ваша дитина ходить в саму звичайну загальноосвітню школу або звичайний дитячий садок, змиріться — він буде недоїдати м’яса, овочів і фруктів, а пропоновані йому не будуть блищати різноманітністю. Каш дитина буде їсти багато, і знову-таки їх список буде включати в себе часто малоцінні крупи (пшоно, ячмінь, перловка) з періодичним вкрапленням корисних (гречка, вівсянка, рис).
Щоб денний раціон дитини було повноцінним, батькам доведеться діяти з самого ранку, тобто з сніданку, дотримуючись таких простих рекомендацій.
1. Сніданок у дитини повинен бути до походу в садок або школу, тільки в цьому випадку буде частково компенсований збіднений корисними та поживними речовинами обід.
2. Знаючи, що в обід дитина не доїсть м’ясну-рибну порцію (вона просто буде занадто мала для норми), а ввечері давати м’ясо, сир, яйця не можна, ми подаємо на сніданок до школи-саду цінні білком страви: омлети, млинчики з м’ясом або сиром, сирні запіканки, сирники, салати зі свіжих овочів з відварною м’ясом.
3. Страви повинні бути свіжими, а тому вибирайте те, що ви зможете приготувати за 10-15 хвилин. Якщо вам потрібно відварне м’ясо, приготуйте з вечора: воно здатне зберігатися в контейнері протягом доби без втрати своїх якостей.
4. Не годуйте дитину вранці кашами і картопляними стравами, він отримає повну норму за добу, відвідуючи сад і школу. У вихідні вибудовуйте раціон, відштовхуючись лише від своїх планів.
5. Давайте свіжовіджаті соки і свіжі овочеві салати.
6. Не женіться за великими порціями, нехай це буде 50 г сиру, 50 г свіжого салату, 50 г відвареного м’яса, фреш, з’їдені з апетитом, інакше працездатність дитини буде низька як ніколи.
7. Подавайте сніданок не раніше ніж через 30 хвилин після пробудження (так, нехай дитина снідає прямо перед виходом у шкільній формі, якщо так корисно для здоров’я).
Якщо ви закрили очі на необґрунтовані вимоги дитячого садка і школи снідати тільки у них і годуєте дитину вранці, частину потрібних корисних і поживних речовин вам вдалося заповнити.
Але ми підемо ще далі і відправимося в шкільну їдальню. Відразу скажу, що в їдальню дитячого садка вирушати немає потреби — в саду обід їдять все, тому що їдять все. В школі дуже часто від обідів школярі ухиляються і це дуже погано! Худо-бідно, але середньостатистичний обід у шкільній їдальні доступний кожному школяреві і цим варто скористатися. Оптимально, щоб від кожного класу група батьків прийшла в гості до працівників їдальні, нагадуючи — ми будемо за вами слідкувати. У цій ситуації кількість м’яса в котлетах ризикує бути реальним, а страви — різноманітнішим. Крім того, потрібно пояснити дитині, наскільки важливо для нього не пропускати обіди і не замінювати їх на пиріжки. Наскільки успішною буде бесіда, виходить за рамки рад по харчуванню, бо якщо діалог між дітьми і батьками є, він легко пройде і в цій ситуації.
Якщо ваша дитина добре і якісно поснідав завдяки вам, а потім абияк поповнив запаси завдяки громадському обіду, в денному раціоні все не так погано, тим більше що вечеря, приготований вами, допоможе довести картину майже до ідеалу.
Що подаємо на вечерю?
1. Овочі, овочі і ще раз овочі! Їх дитині за день не вистачало катастрофічно і картопля не в рахунок. Оптимально, щоб свіжі овочі становили половину порції.
2. Фрукти і ягоди свіжі.
3. Кисломолочні продукти (за винятком сиру) — ряжанка, простокваша, кефір, йогурт.
Якщо вам вдасться привести в гармонію раціон дитини, то харчування в їдальні не тільки не похитне його здоров’я, але і послужить свою, хай і невелику, службу.