Обробна дошка – це кухонне пристосування, що застосовується для різних видів обробки харчових продуктів. Вона дозволяє здійснювати ручне розрізування, розрубування і подрібнення їжі.
Особливості і різновиди
Головною їх особливістю є наявність плоскій рівній поверхні, завдяки чому її можна використовувати з більшою ефективністю.
В якості матеріалів, з яких виготовляються обробні дошки, використовуються пластик або різні породи деревини. Дерев’яні моделі вважаються найбільш прийнятними для повсякденного застосування. Це пояснюється тим, що в процесі експлуатації на дошку виявляється механічний вплив ріжучого інструменту, що призводить до мікроскопічним пошкоджень. В результаті даних ушкоджень відбувається руйнування поверхні, і дрібні частинки матеріалу, з якого вона виготовлена, потрапляють на продукти.
Обробні площині відрізняються один від одного формою, найменуванням матеріалу і цільовим призначенням.
Особливості форми дошки можуть впливати на способи її використання. Наприклад, поверхня однієї з її сторін може бути оброблена декоративним малюнком або візерунком, що робить неможливим використання даної сторони.
Деревний матеріал, використовуваний для виготовлення кухонної дошки, може відрізнятися у залежності від її призначення. Завдяки його властивостям при виготовленні дошки кращий вибір віддається саме йому. Є породи дерева, які відрізняються високими показниками міцності та стійкості до деструктивних навантажень. Серед найбільш популярних порід дерева, що застосовуються в даному випадку можна відзначити:
- дуб;
- бук;
- горіх;
- ясен;
- клен.
Обробні площині, що виготовляються з дерева, поділяються на два види: звичайні і торцеві. Головним їх відмінністю один від одного є положення деревного волокна щодо обробної поверхні і положення різального інструменту. У першому випадку волокно розташовується горизонтально, паралельно поверхні, на яку вона встановлена. У другому випадку напрямок волокна є вертикальним.
Переваги торцевої дошки
Дошка даного типу має ряд особливостей, які наділяють її специфічними перевагами, що визначають область використання. Так як волокно розташоване вертикально, то її положення щодо леза різального інструменту є перпендикулярним.
Даний факт обумовлює наявність підвищеної міцності. Це пояснюється тим, що торцева частина деревного волокна набагато міцніше її поздовжньої частини. Так, при пилянні деревного матеріалу набагато легше розпилювати заготівлю поперек волокон, ніж уздовж нього.
Використовуючи цю особливість, майстри виготовляють міцні обробні дошки. Ці кухонні вироби користуються попитом у місцях масового приготування страв, наприклад, у ресторанах і їдальнях.
Завдяки перевагам дощок, виготовлених з вертикальним розташуванням волокна, знижується відсоток грошових та інших ресурсних витрат, що виділяються на забезпечення суспільних кухонь спеціалізованими приладдям.
Принцип виготовлення торцевих дощок
При виробництві торцевої дошки, щоб досягти належного ефекту, застосовуються перевірені часом технології. Відомо, що плоский спіл дерева, волокно якого спрямоване перпендикулярно поверхні, на яку він укладений, може бути надзвичайно крихким. Для компенсації цього недоліку обробна дошка виконується із складових частин, склеєних між собою, волокно яких має різне спрямування відносно один одного. Для скріплення складових елементів один з одним необхідно підібрати клей, властивості якого могли б забезпечити належне з’єднання заготовок. Міцність стиків між заготівками повинна бути достатньою для збереження цілісності дошки під навантаженнями.
Так як обробна дошка – це предмет побуту, що контактує з харчовими продуктами, варто використовувати тільки спеціалізований клей. На його упаковці повинно бути вказано дозвіл на використання для склеювання матеріалів, які будуть перебувати в безпосередньому контакті з їжею. Це дозволить уникнути потрапляння шкідливих клейових частинок в організм людини, який буде споживати їжу, приготовлену на даній дошці.
Важливо набувати клейове засіб, виготовлений відомими виробниками, у офіційного представника. Існує велика ймовірність придбати підроблений клей, склад якого не призначений для використання в таких ситуаціях.
Торцева дошка виготовляється за наступним принципом.
- Дощата заготівля розпилюється на поздовжні бруски. Їх перетин, у залежності від необхідності і товщини майбутньої дошки, може бути квадратним або прямокутним.
- Отримані брусочные заготовки обертаються навколо своєї осі на чверть обороту, для того щоб змістити напрямок деревного волокна. Після цього вони склеюються між собою.
- Після висихання дошка, отримана в результаті здійснення попередньої маніпуляції, поперечним розпилюванням розрізається на чергові бруски, які після повороту на чверть навколо своєї осі знову склеюються.
- На заключному етапі виконується процедура шліфування поверхні дошки, покликана надати їй робочий стан і товарний вигляд.
Самостійне виготовлення
Для того щоб зробити обробну дошку своїми руками, наприклад, з берези, необхідно підготувати відповідні креслення і цільну дошку з даної деревини. Її ширина повинна бути достатньою для забезпечення оптимального робочого простору майбутньої дошки. Всі дії можна поділити на певні кроки.
- Дошка повинна пройти процедуру первинної підготовки. В її рамках здійснюється видалення виступаючих сучків, бічній кори, обробка рубанком.
- Після цього можна приступати до розпилювання за допомогою циркулярної пили, на якій попередньо виставлений поздовжній упор. Наявність даного упору обов’язково, так як він допомагає виробляти поздовжнє розпилювання максимально рівно і забезпечує фактор безпеки використання верстата. Відстань між упором і ріжучим полотном циркулярної пилки повинна відповідати ширині брусків, на які розпускається заготовка. При цьому враховується похибка, створювана товщиною самого диска пилки.
- Після розпилювання заготовки на брусочные складові виконується їх склеювання. На даному етапі не допускається шліфування брусків, так як це може привести до порушення відповідності їх форми відносно один одного.
- В процесі з’єднання брусків необхідно стиснути за допомогою декількох струбцин, що забезпечить надійність склеювання. Після спливу двадцяти чотирьох годин виконується наступний етап розпилювання заготовки.
- Розпилювання проводиться в напрямку, перпендикулярному лініях клейового з’єднання. Далі отримані складові бруски склеюються між собою за принципом паралельного примикання волокна. Заготівля знову поміщається в струбцини.
- Після висихання клею здійснюється доопрацювання заготовки. В її рамках проводиться облаштування всіх необхідних доповнень: просвердлювання отворів для підвішування, фрезерна вибірка поглиблень під ручки.
- Потім здійснюється шліфування поверхні обробної дошки. Для цього застосовується механічний метод шліфування шкурою, що дозволяє домогтися найкращого результату. В якості абразивного кошти використовується наждачний папір з різною зернистістю.
- Заключним етапом виготовлення дошки є її покриття захисним матеріалом. В його якості використовується мінеральне масло або бджолиний віск, змішаний з лляною олією. Це охороняє обробну дошку від впливу вологи і збільшує тривалість строку її служби.
Про те, як самостійно виготовити торцеву обробну дошку з залишків балясин, дивіться далі.