Слова, які мають кілька значень: приклади

Багатство російської мови полягає не тільки в його величезному словника, але і в тому, що одне і те ж слово можна вжити в різному контексті, від чого воно заграє новими фарбами і набуває абсолютно інше значення. Такі слова ми називаємо багатозначними, на відміну від омонімів.

Найбільш яскравим прикладом може служити дієслово «йти», який, відповідно до словника Ожегова, може вживатися більш ніж в 20-ти різних значеннях, адже йти дощ може і дитина, годинниковий механізм і час, відведений для чогось, йти людині може навіть одяг.

Багатозначні слова та омоніми: відмінності

Часто слова, що мають кілька значень, плутають з омонімами. Але по суті це різні поняття, основна відмінність яких у тому, що багатозначні слова мають об’єднуючий компонент, а омоніми – ні, позначаючи поняття, які не співвідносяться один з одним.

Багатозначні слова та омоніми:

  • Якщо ми візьмемо, наприклад, слово «дорога» і розглянемо кілька прикладів його вживання у реченнях, то виділимо в отриманих словосполученнях об’єднує їх поняття. Так, говорячи про життєвої або асфальтованій дорозі, дорозі, що веде до школи, або просто про подорож, ми розуміємо ключове слово «дорога» як певний напрямок.
  • Тепер візьмемо слово «коса». Так ми говоримо, коли описуємо жіночу зачіску, так само позначаємо морську мілину, і тим же словом ми назвемо сільськогосподарське пристосування, за допомогою якого косимо траву. Ці поняття ніщо не об’єднує, отже, в даному випадку мова йде про омонимах.
  • Говорячи про слова, які мають кілька значень, потрібно підкреслити, що ці значення мають дві складові. Одна з них – це буквальне, інші вживаються у переносному, образному розумінні, яке стає нам зрозумілим на підставі схожого ознаки. У свою чергу, всі ці ознаки при вживанні їх у реченні можуть утворювати як метафори, так і те, що називається метонимией.
  • Метафори утворюються, коли ми кладемо в основу схожість за будь-якою ознакою. Кругла форма дає підстави говорити про кнопку дверного дзвінка, схожий колір дозволяє назвати сивими як хмари, так і волосся, а виступає форма – назвати козирком як частина кепки, так і навіс над вхідними дверима.
  • Метонімія не настільки прив’язується до зовнішньої схожості, а більше описує відчуття і емоції. Приміром, кажучи про грім овацій, ми уявляємо собі оглушливі, наче грозові розкати, оплески — тут немає конкретних аналогій у вигляді форми або кольору, але є емоційне сприйняття.

Іменники слова, що мають кілька значень

Іменники слова, що мають кілька значень:

  1. Рука. Так ми говоримо про верхніх кінцівках, і так само ми називаємо почерк. Тут у наявності збірне поняття, адже почерк «створюється» і характеризується саме рукою.
  2. Капелюшок – її округлі обриси дозволяють нам називати так і головний убір, і верхівку гриба, і верхню частину цвяха. З контексту ми відразу розуміємо, про який саме капелюшку йде мова в даному випадку.
  3. Горб – цим словом ми можемо позначити і верблюжий горб, і людський, а можемо образно сказати про когось, що він тягне всю роботу на своєму горбу. У всіх трьох випадках ми уявляємо собі саме опукле освіта на спині.
  4. Ручка. Цей термін ми вживаємо, говорячи про канцелярського приладдя, за допомогою якої пишемо, так ми можемо сказати про маленькій дитячій руці, так само ми визначаємо частину дверей, за яку беремося, відкриваючи й закриваючи її, або ж той ремінець сумки, з допомогою якого тримаємо її в руці або носимо на плечі. І у всіх випадках має місце «прив’язка» до людської кінцівки.
  5. Гроза означає для нас в першу чергу стихію, природний катаклізм. При цьому, говорячи про хижака, що він є загрозою для дрібних тваринок, саме руйнівні властивості грози ми вкладаємо в це визначення.
  6. Ніжка – при цьому слові, яке має декілька значень, ми з рівною часткою ймовірності можемо уявити собі і витончену жіночу ніжку, і опору стільця, і нижню частину гриба. У всіх випадках мова йде про опорі, на якій щось або хтось стоїть.
  7. Зірка – це небесне тіло, що дало назву і знаменитостям, і геометричній фігурі, і морського мешканця. Всі ці назви засновані на схожості властивостей або форми.
  8. Хмара – небесне тіло, утворене парами, і при цьому так само ми говоримо про налетевшем скупчення пилу, а останнім часом термін «хмара» з’явився і в інтернет-програмах.
  9. Хліб – це продукт з борошна, і справа, якою ми заробляємо собі на життя.
  10. Гребінь, говоримо ми, вказуючи на наріст на голові півня. Але так само ми скажемо і про гребінці, і про вируючої піною верхівці хвилі, і про вістрі гірської вершини.
  11. Стрічка – при цьому слові ми уявляємо собі щось вузьке і відносно довге. Тому стрічкою ми називаємо не тільки бант у волосся дівчинки, але і конвеєр, і орденську стрічку. Про магнітофонній плівці раніше також говорили «стрічка», так само називають і нескінченну, теряющуюся за горизонтом, смужку шосе.
  12. Голка – від швейної до ялинової або ежиной, всі ці гострі і довгі колючки називаються одним словом
  13. Хвіст – це не тільки те, чим виляє віддана собака, але і кінець поїзда або задня частина літака, хвіст (або шлейф) є у довгої сукні, і навіть у довгій черзі.
  14. Слух – одне з властивих нам почуттів. Але так само ми говоримо і про здібності правильно відтворювати мелодію (про музичний слух), і про плітки, які передаються з вуст в уста і в яких, як правило, немає конкретного автора.
  15. Тиск – скажемо ми і про артеріальному тиску, і про натиску газу або води, так само позначимо і психологічний тиск на людину, і економічні санкції.

Слова дієслова, які мають декілька значень

Слова дієслова, які мають кілька значень:

  1. Бігти – так ми можемо сказати про себе і спортсменів, про струмках і часу, і при цьому розуміємо, що мова йде про рух в дуже швидкому темпі.
  2. Брати – це дієслово, який має кілька значень, можна застосувати, говорячи про штурм фортеці чи міста, і з рівним успіхом ми можемо брати в руки будь-який предмет.
  3. Тримати – це і предмет, що знаходиться в наших руках, і про виголошуваної промови, а ще можна тримати поставу або стримуватися з сил, щоб не розлютити. Ми так і говоримо в такому випадку «потрібно тримати себе в руках».
  4. Грюкнути – вживається в найрізноманітніших контекстах. Хтось вийшов, грюкнувши дверима, інший плескає в долоньки, третього поплескують по спині, коли поперхнувся, а інший і чарочку може грюкнути.
  5. Народитися – може все, що завгодно. Ми звично говоримо про те, що у друзів народилася дитина, і так само зрозуміло всім вираз «у нього народилася ідея». Творці народжують твори, і навіть апельсини, всупереч приказці, можуть народитися від осинки.
  6. Зійти – це можна зробити, вийшовши з поїзда або автобуму. Але цей же дієслово ми застосовуємо, говорячи про неадекватну поведінку кого-небудь, якщо він зійшов з розуму. А якщо ми хочемо якомога швидше познайомитися з незнайомою компанією, то повинні постаратися, щоб зійти за свого.
  7. Зібрати можна багато чого. Ми щороку збираємо урожай пшениці або овочів, слідчі збирають докази, збираючись у відпустку – речі, а той, хто намагається зосередитися, збирає думки, як мовиться, «в пучок», а волю в кулак.
  8. Вдарити – відноситься і до вибухнув раскатом грому, і до пошедшему сильному зливі, світло може вдарити по очах, а зла людина – собаку.
  9. Бити – приклад багатозначного слова, яке має декілька значень, що демонструє б’є копитом коня і ледаря, який цілий день тільки тим і займається, що б’є байдики. Бити може вода ключем або фонтаном. А розбійник, нападаючи, б’є палицею або кастетом.
  10. Дрімати. Саме цим хотіли б зайнятися багато хто після обіду, коли так і хочеться прилягти. А ще може дрімати ліс або місто, в якому вночі затихла життя.
  11. Йти. У цього слова величезну кількість значень, оскільки мова може йти (до речі, знову «йти»!) про годинах або дощ, людині чи снігу, фільмі чи часу… За підрахунками лінгвістів, слово «йти» може використовуватися в більш, ніж 40 поєднаннях.
  12. Загорітися – тут можливо і спалах вогню, і захопила ідея, про яку так і кажуть, що людина нею загорівся.
  13. Перевести можна речення чи слово з іншої мови, людини через дорогу, а ще можна перевести продукти, несмачно приготувавши.
  14. Лежати – це і про те, хто знаходиться в горизонтальному положенні на ліжку або на пляжі, і про те, хто знаходиться в стані хвороби (він лежить хворий), може лежати сніг на землі або документ на столі.
  15. Змінити це можна зробити по відношенню до іншої людини, зрадивши його, можна змінити слово в реченні, замінивши його більш відповідним за змістом, можна змінити стан справ, а комусь може змінити і пам’ять.

Прикметники слова, які мають кілька значень

Прикметники слова, які мають кілька значень:

  1. Свіжий – яких тільки понять не опишеш за допомогою цього слова. Свіжої може бути новину такою ж свіжою газеті. У магазині ми вибираємо саме свіжі продукти, а в людині нас приваблює його дихання, свіже м’ятою.
  2. Холодний — таке якість ми відзначаємо, коли говоримо про остиглому кави, про пронизливому вітрі, про неопалюваному приміщенні.
  3. Глухий – адже це не тільки людина, глухим може бути гомін, постріл, лісова гущавина.
  4. Золотий – відноситься до виробу з відповідного металу – золота, і так само ми говоримо про природу, людину, так описуємо осінь, коли все навколо засипано жовтим листям.
  5. Тихий — так теж можна визначити і голос, і наспів, і вдача, і погоду, і їзду, і ще безліч інших понять.
  6. Глибокий – прикметник, яким ми можемо визначити глибину не тільки водойми, а й наших почуттів, закладеного змісту.
  7. Кислий – характеристика як для смаку їжі, так і, наприклад, для вираження особи.
  8. Залізний – це та про металевій решітці, і про характер, і про дисципліну, залізної може бути і воля.
  9. Чорний – величезний діапазон визначень, від кольору сукні до характеристики невдалого дня, від недобрих намірів до модної п’ятничної розпродажі.
  10. М’який – говоримо ми про доброго поступливий людині. Але так само можна сказати і про характер, голосі, визначити податливість глини і приємні відчуття від іграшки, такий же епітет підходить і для приглушеного яскравого освітлення.
  11. Болюче – таким словом, яке має декілька значень, визначають і стан людини, і самолюбство і нездорову цікавість.
  12. Грамотний – визначення для освіченої людини, кваліфікованого спеціаліста, і навіть для правильного підходу до справи.
  13. Тепле – це не тільки нагріте предмет, але і голос, і наданий теплий прийом, м’який і глибокий колір фарби та зимовий одяг.
  14. Мутний – так кажуть про стан води, про затуманенном погляді, і так само можна в просторіччі назвати людину, чиї наміри нам незрозумілі.
  15. Світлий – це визначення кімнати, людини, кольору волосся, і розум також буває світлим.

Відео: Однозначні й багатозначні слова

<

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Що значить родимка на щоці — прикмети на лівій і правій: огляд. Розсип родимок на щоках — що означають?

У даній статті ми поговоримо, що означають родимки на щоках у чоловіків і жінок. Родимок багато надають особливе значення. Кожна щось та означає. У всі часи люди вчилися передбачати долю […]
10647 1024x640 - Слова, які мають кілька значень: приклади