Сьогодні Барбара Стюарт відома багатьом підприємцям, як провідний фінансовий аналітик, консультант з інвестицій, дослідник проблем жінок у сфері фінансів. А коли вона була маленькою дівчинкою, то спостерігала, як батько видає гроші матері. Тоді вона усвідомила, що таким чином він обмежує маму, яка просто не могла дозволити собі придбати те, що не ходило в акуратно складений і продуманий список покупок. Тоді Барбара і вирішила, що її ніхто не буде обмежувати — у фінансах вже точно. У цій колонці Стюарт дає жінкам кілька рекомендацій, як ефективно управляти своїми грошовими коштами.
1. Проведіть аналіз
Сядьте наодинці з собою, викладіть на стіл всі свої рахунки, все, що пов’язано з фінансами, і складіть чіткий список.
2. Розберіться з деталями
Це може звучати нудно, але кожна жінка повинна знати політику компанії щодо посібників, інвестицій, страховок і іпотек. Розбиратися в цьому корисно як в освітніх цілях, так і для того, щоб відчувати себе впевненіше. Знайдіть час та зробіть це.
3. Задумайтеся про свої цінності
Що дійсно важливо для вас? Що вас турбує і у що ви хотіли б більше вкладати? Що найважливіше? Запишіть це, і хай воно йде від серця.
4. Дослідіть своє фінансове поведінка
Протягом місяця слідкуйте за всіма своїми витратами. Ця вправа дасть вам неймовірний досвід: ви дізнаєтеся, на що саме ви витрачаєте свої гроші. Наприклад, якщо ви побачите, що страховка машини обходиться надто дорого, можливо, ви захочете продати машину і користуватися таксі або громадським транспортом.
5. Складіть список бажань
Запишіть все, чого ви хочете досягти, всі свої мрії і враження, які хочете отримати у своєму житті. Списки бажань часто мотивують людей переконатися в тому, що у їх планів є тверда фінансова опора.
6. Визначте, для чого вам гроші
До чого ви хочете прийти в кінці кінців? Чи ви хочете залишити після себе справу, яка зможе надихати інших? Або ви хочете, щоб ваші діти і діти ваших дітей отримали хороший спадок? Формулюйте свої життєві цілі більш конкретно.
7. Поставте цілі: збереження, витрати та інвестиції
Відкладайте однакову суму кожен місяць і робіть це негайно. І переконайтеся, що ваші накопичення зберігаються окремо від грошей на поточні витрати: це означає не тільки на різних банківських рахунках, але й у різних банках. Навчіться відкладати 10% щомісячного прибутку. Не чекайте — вкладайте в майбутнє! Але не треба каятися, якщо ви досі цього не зробили — ніколи не пізно почати. Як говориться в одній китайської прислів’ї: «Найкращий час посадити дерево — 20 років тому. Друге кращий час — сьогодні».
8. Зіставте свої фінансові рішення зі своїми життєвими цінностями
Кожен раз, коли вам потрібно прийняти рішення про витрати, користуйтеся «правилом 24-х годин». Відсторонитеся, подумайте і визначте, чи пов’язані ці витрати з вашими цінностями і цілями.
9. Вирішіть, чи дійсно ви зацікавлені в управлінні своїми фінансами
Будьте чесні з собою. Ви дійсно готові витрачати час на те, щоб розбиратися у своїх розтратах і вкладах? Або вам просто здається, що ви повинні це робити? Прийміть своє власне рішення і не звинувачуйте себе. Можливо, вам краще знайти фінансового консультанта, якому ви довіряєте. Головне — почати тим чи іншим способом.
10. Почніть інвестувати
Заведіть онлайновий торговий рахунок. Навіть якщо це для малої частини ваших заощаджень. Інвестувати не складно, потрібно тільки почати. Візьміть невелику кількість грошей і вкладіть їх в компанії, які роблять те, що вам подобається. Це має бути інтуїтивно. Якщо ви вважаєте інвестування складним, таким воно і буде. Коли ви почнете займатися власними інвестиціями, ви зірвете покрив таємниці з ринку і дізнаєтеся про себе багато нового.
Підготувала Тетяна Касьян