Стиль арт-деко є одним з основних у мистецтві, архітектурі та оформленні інтер’єрів. Тому навіть якщо ви далекі від дизайну, то напевно чули про нього. Прийнято вважати, що цей стиль зародився у Франції в 20-х роках минулого століття. При цьому піку своєї популярності арт-деко досяг у 30-40-х роках. Проте цей стиль існував ще раніше. Щоб знайти цьому підтвердження, досить згадати розкішні гламурні вечірки в стилі «Гетсбі». Такі свята допомагали людям відволіктися від жахів війни і повністю віддатися торжества. Прикладом ідеального інтер’єру в стилі арт-деко можуть служити дорогі ресторани, готелі та інші заклади 1920-х років, призначені для найбагатших і шанованих у суспільстві відвідувачів.
Характерні риси стилю
Головні особливості арт-деко – це яскравість, оригінальність і шик. Це як раз та тонка грань, коли велика кількість візерунків і дорогих предметів інтер’єру не виглядає погано. Потрібно ретельно підбирати кожну деталь і бути готовим до фінансових вкладень. Тільки так вдасться отримати по-справжньому приголомшливий результат. Перелічимо основні моменти, які присутні в ідеальному інтер’єрі арт-деко.
- Сувора геометрія. Використовуйте всі: прямі лінії і зигзаги, смуги (малі і великі), фігури (ромби, квадрати, кола). Поєднуйте прості лінії в оригінальні і стильні композиції, які додадуть інтер’єру неповторність і зухвалість.
- Яскраві кольори. Забудьте про пастелі і бляклості. Передайте через кольори нестримну і вируючу енергію життя. Краще всього виглядають контрастні поєднання: чорний і білий, золотий і чорний, бежевий і шоколадний і т. д.
- Розкішна дороге оздоблення. Всі декоративні матеріали повинні бути виключно вищої якості. Адже арт-деко – це, насамперед, декоративний стиль. Віддайте перевагу сяючим глянцевим поверхонь, лаку і перламутр. Використовуйте натуральний мармур або граніт, метали, позолоту. Якщо ви віддаєте перевагу дерево, то вибирайте тільки рідкісні дорогі породи. Можна використовувати шкіру і скло. Важливо чітко розуміти, що неякісні замінники натурального дерева або шкіри можуть повністю зіпсувати інтер’єр, навіть якщо кольори і текстури ви підберете ідеально.
- Етнічні мотиви. Доповніть інтер’єр вітальні статуетками і масками з Африки, справжніми китайськими вазами, витонченими ширмами з Країни висхідного сонця, східними килимами з химерними візерунками або навіть шкурами тигра, зебри, ведмедя. Нерідко в якості декору використовуються предмети мистецтва стародавнього Єгипту, Вавилона або Риму, а також орнаменти інків та ацтеків. Одним словом, вам є де розгулятися!
В цілому інтер’єр приміщення в стилі арт-деко повинен справляти враження матеріального процвітання і розкоші. А оскільки на формування стилю вплинув технічний прогрес, то дизайнери рекомендують відмовитися від рослин, але при цьому використовувати більше металу і скла.
Оздоблення
Стіни
Використовуйте яскраві і енергійні кольори: червоний, оранжевий, зелений, шоколадний, блакитний та інші. Але будьте обережні, не допустіть зайвої строкатості. Краще всього вибрати спокійний відтінок оздоблювальних матеріалів, при цьому зробити кілька яскравих колірних відтінків. Також стіни можна прикрасити ліпниною, неодмінно повторивши її візерунок в оббивці меблів, кування або інших елементах обстановки. Використовуйте для обробки шпалери, панелі з дерева, штукатурку. Комбінуйте різні матеріали.
Головне, щоб обробка була максимально якісною.
Стеля
Якщо стіни і меблі не дуже химерні, можна зробити акцент на полотке – це буде виглядати ефектно. Прикрасьте його ліпниною, карнизами. Або ж залиште однотонним, щоб не перевантажити інтер’єр.
Підлога
Рекомендуємо вибрати класичне покриття для підлоги. В ідеалі – якісний і довговічний паркет з дерева світлого відтінку. Або ламінат хорошої якості, максимально нагадує справжнє дерево.
Вікна
Важко уявити собі справжній арт-деко з пластиковими склопакетами. Тому по можливості створити у вітальні арочні склепіння. Прикрасьте їх портьєрами з важкої дорогої тканини. Льон і бавовна тут не підійдуть.
Меблі
Найчастіше для даного інтер’єру меблі виготовляють на замовлення, набувають в антикварному магазині або на аукціонах. Стокові примірники точно не впишуться в такий спосіб. В центрі вітальні поставте диван оригінальної форми, оббитий дорогим текстилем або шкірою, можливо, прикрашений різьбленням. Якщо необхідно розмістити у вітальні обідній стіл, то він неодмінно повинен бути масивним, доповненим стільцями або крісла з високими спинками.
Без сучасної техніки зараз точно не можна обійтися. Але намагайтеся підбирати обладнання в тому кольорі, який би не конфліктував із загальною гамою і не привертав до себе занадто багато уваги.
Пам’ятайте, що у всьому має бути гармонія, ніби всі предмети зливаються в єдину картинку. Також не забудьте про те, що меблі важливо грамотно розташувати. Починайте планування від центру – не бійтеся, що це «вкраде» простір.
Аксесуари і освітлення
Тут слід бути особливо обережними. Цей стиль передбачає велика кількість декору, але важливо не переборщити і не перетворити шедевр в несмак. Використовуйте витончені статуетки, картини з абстракціями, годинники настінні і підлогові вази. Якщо простір дозволяє, встановити шафу-вітрину. Текстильні елементи повинні бути виконані з атласу, оксамиту та інших вишуканих матеріалів. Світильники і люстри послужать не тільки джерелом світла, але і додатковим декором.
Вибирайте світильники незвичайних геометричних форм. Буде чудово, якщо вони при цьому створюють незвичайні світлові ефекти.
Гарні приклади
Тепер ви знаєте про стилі арт-деко достатньо, щоб вирішити, чи підійде такий дизайн для вашої вітальні. А щоб інформація була ще й наочної, розглянемо кілька прикладів сучасних інтер’єрів.
- Це класичний варіант вітальні в стилі арт-деко. Незважаючи на те що в інтер’єрі використовували досить стримані кольори, все виглядає дорого і зі смаком. Меблі зроблена з оксамиту благородного фіолетового кольору, її доповнюють розкішна люстра, помірний декор і грамотно оформлені стіни.
Зверніть увагу, що візерунок шпалер повторюється на подушках і кухонному гарнітурі. Такий прийом обов’язково варто використовувати, щоб створити цілісність і гармонійність інтер’єру.
- Даний інтер’єр ефектно поєднує в собі класику і сучасність. Акцентом у вітальні стала картина, оздоблення стелі, красиві подушки. В цілому вітальня виглядає елегантно і дуже стильно, оскільки відтінки підібрані максимально вдало. Характерний для арт-деко золотий колір не виглядає вульгарно, оскільки його відтіняє проста меблі і стримані кольори. Все поєднується просто ідеально.
- Цей інтер’єр вийшов неймовірно розкішним. Ефектна люстра, оригінальний килим, тон якому подушки. Анімалістичні мотиви, глянсова поверхню мармуру, арочні склепіння вікон, чудова блискуча люстра – це справжній шик і блиск. Колір дивана і крісла виглядає виграшно і додає акцент, не перевантажуючи при цьому інтер’єр в цілому. Масивний журнальний стіл дорого з лакованого дерева – ще один важливий атрибут.
Повторення стилю вітальні в їдальні створює гармонійність всього простору.
Приклади дизайну вітальні в стилі арт-деко дивіться у наступному відео.