На сьогоднішній день серед молодих людей більшою популярністю користуються офісні, ніж робочі професії. Проте на ринку праці затребуваними залишаються фахівці другої категорії. Сьогодні в нашій статті ми детальніше розглянемо таку професію, як машиніст котельної.
Особливості
Машиніст (або кочегар) котельні установки – це співробітник, який стежить за роботою операторів та обхідників, що безпосередньо обслуговують котлоагрегат. Ізспеціаліст забезпечує безпеку, надійність і економічність процесу експлуатації обладнання, що працює на твердому або рідкому паливі. Якщо розглядати дану професію з історичної точки зору, то важливо відзначити, що вона з’явилася в момент активного розвитку енергетичної галузі. При цьому варто сказати про те, що професія важлива і затребувана і по сьогоднішній день.
Робота машиніста котельної пов’язана з високим рівнем відповідальності. Крім своїх основних обов’язків, співробітник забезпечує організацію та проведення протиаварійних заходів.
Обов’язки
Професія машиніста котельної внесена в єдиний кваліфікаційно-тарифний довідник (або ЄКТС), а свою безпосередню професійну діяльність працівник здійснює на підставі професійного стандарту та посадової інструкції. З усіма цими документами потрібно ознайомитися, перш ніж офіційно приймати пропозицію про працевлаштування, так як в них прописані всі деталі і нюанси професії. В першу чергу рекомендується ознайомитися з розділом «Обов’язки фахівця». Тільки так ви зможете переконатися в своїй компетентності виконувати робочі функції.
До обов’язків машиніста котельної можна віднести:
- обслуговування парового і водогрійного котельного обладнання на регулярній основі;
- проведення підготовчих заходів для якісного здійснення сезонного запуску;
- моніторинг роботи котельні;
- здійснення зупинки, запуск і перемикання режимів роботи агрегату;
- ведення обліку відпускається тепла;
- запобігання поломок і несправностей, своєчасне їх усунення;
- очищення котельних установок (наприклад, від золи або шлаку) і мн. ін.
Всі офіційні документи, в яких прописані посадові обов’язки машиніста котельної, є стандартизованими. Однак у той же час кожне окреме підприємство і кожен конкретний роботодавець може вносити до них зміни. Відповідно, при працевлаштуванні вам потрібно бути готовим до того, що посадові обов’язки можуть змінюватися і доповнюватися. Ви, в свою чергу, повинні вміти швидко пристосовуватися до таких змін. Пам’ятайте, за неналежне виконання своїх завдань ви можете бути піддані відповідальності.
Навички і знання
Кожен кочегар котельні прагне виконувати свої обов’язки на найвищому рівні. Для того щоб робоча діяльність співробітника була ефективною і грамотної, він повинен володіти спеціалізованими знаннями та професійними навичками. Розглянемо їх докладніше.
Спеціаліст повинен знати:
- принцип функціонування котельні установки і додаткового обладнання;
- основи теплотехніки;
- технічні параметри кожного конкретного агрегату;
- інструкції з охорони праці і техніки безпеки;
- основи електротехніки, механіки і водопідготовки і мн. ін.
Професіонал повинен вміти:
- готувати паливні суміші;
- використовувати у своїй роботі передовий вітчизняний та зарубіжний досвід;
- вміти надавати першу медичну допомогу;
- вміти працювати з первинними засобами пожежогасіння і мн. ін.
Сукупність професійних знань і вмінь дозволяє співробітнику не тільки грамотно виконувати свої робочі функції, але також швидко просуватися по кар’єрних сходах. Крім того, слід мати на увазі, що часто роботодавці висувають вимоги не тільки по відношенню до професійних знань і вмінь, але і по відношенню до особистісних характеристик працівника.
Так, в описі може бути зазначено, що потрібно уважний до деталей, відповідальний, пунктуальний, стресостійкий, комунікабельний фахівець, який прагне розвиватися і удосконалюватися в професії.
Розряди
Залежно від кваліфікації та компетентності машиніста котельної в процесі своєї професійної діяльності він може підвищувати свій розряд.
2-й розряд
В обов’язки спеціаліста 2-го розряду входить широкий перелік робіт, а саме:
- обслуговування обладнання, теплопродуктивність якого знаходиться на рівні від 12,6 ГДж/год до 21 ГДж/год (в залежності від конкретного типу агрегату);
- робота з пристроями, вантажопідйомність яких становить не більше 25 тонн;
- живлення котлів рідиною, а також розпалювання, пуск та зупинення роботи апаратури;
- очищення апаратури, видалення шлаку і золи;
- робота з теплосетевыми бойлерними установками і т. д.
3-й розряд
В ході своєї професійної діяльності машиніст 3-го розряду:
- моніторить процеси функціонування тягових і золошлакоудаляющих пристроїв;
- обслуговує пристрої м’ятої пари із загальним навантаженням, яка знаходиться в діапазоні від 42 до 84 ГДж/год;
- забезпечення роботи котельні без перебоїв;
- облік кількості теплоти;
- здійснення ремонтних і налагоджувальних робіт і т. д.
4-й розряд
Посадова інструкція робітника 4-го розряду включає в себе:
- обслуговування апаратури, теплопродуктивність якої знаходиться в діапазоні від 10 до 20 Гкал;
- моніторинг роботи вимірювальних приладів;
- складання плану споживання пари;
- усунення несправностей та поломок;
- профілактичні роботи і т. д.
5-й розряд
Робочі завдання машиніста 5-го розряду складаються з:
- перемикання ліній живлення;
- запуску і припинення функціонування автоматичної апаратури;
- приймання котлів;
- профілактичного аналізу устаткування;
- заповнення і спустошення паропроводів і т. д.
6-й розряд
Співробітник 6-го розряду здебільшого виконує лише одну функцію, а саме, обслуговує апаратуру з загальним рівнем теплопродуктивності від 65 Гкал/год.
Таким чином, в залежності від конкретного розряду, якого досяг машиніст, його робочі функції можуть значно змінюватися. При цьому, чим вищий розряд, тим більше серйозну роботу повинен виконувати працівник.
Навчання
Для того, щоб зайняти посаду машиніста котельної, для початку потрібно навчитися професії. Для цього потрібно закінчити вищий навчальний заклад за відповідною спеціальністю, а також пройти освітні курси підвищення кваліфікації. В цілому можна зробити висновок про те, що сучасні роботодавці висувають підвищені освітні вимоги до даних фахівців.
При цьому виділитися з всіх шукачів ви зможете в тому випадку, якщо у вас в дипломі наявні лише найвищі оцінки, а також якщо ви навчалися в престижному і авторитетному навчальному закладі, розташованому в столиці чи великому місті.
Де працює?
Машиніст котельні працює на спеціалізованих підприємствах. При цьому випускник навчального закладу починає зі стартових посад (наприклад, обхідника). Тільки після того, як молодий спеціаліст опанує базовими професійними навичками та вміннями, а також отримає досвід роботи, він може претендувати на більш високі позиції. В цілому машиністи котелень можуть працювати як на державних підприємствах (наприклад, у міській теплоелектроцентралі), так і в приватних організаціях. Зарплата останніх зазвичай вище.
Таким чином, можна зробити висновок про те, що машиніст котельні – це високооплачувана і затребувана професія. Вона залучить тих молодих людей, які захоплюються точними науками (наприклад, математикою, фізикою, хімією). Отримавши відповідний диплом про освіту, ви не залишитеся без робочого місця і завжди будете затребувані на кадровому ринку.