Ми продовжуємо публікувати «Словник гендерних термінів», перша частина якого була присвячена різних ідентичностей, як біологічним, так і соціальним, а друга охоплювала базові поняття, такі як власне гендер або камінг-аут. Третя частина словника присвячена мови ненависті — звичайно, ми б хотіли, щоб ці слова пішли з ужитку і суспільство стало толерантним, однак їх поширеність і широке вживання змусили нас прояснити, що ж мається на увазі.
*Гендерцид (gendercide)систематичні вбивства людей певного гендеру (феміцид – вбивства жінок, андроцид – чоловіків).Share to FBwomo.ua/…#gendercide
Гендерцид (gendercide) — систематичні вбивства людей певного гендеру (феміцид – вбивства жінок, андроцид – чоловіків).
Масштабним фемицидом відрізняється Латинська Америка. Наприклад, в Аргентині в 2015 році було зафіксовано 235 випадків навмисного вбивства жінки чоловіком із-за мотивів, пов’язаних з підлогою. Аргентинки обурені, що в їх країні кожні 36 годин із-за бездіяльності уряду та поліції гине одна жінка. Гучний випадок викраденої, згвалтованої, замученої, накачаної наркотиками і убитої 16-річної Люсії Перес в жовтні 2016-го вивів на вулиці Буенос-Айреса тисячі жінок. Латиноамериканки продовжують протестувати – мнотысячные мітинги пройшли в цьому році і 8 березня.
Також прикладом гендерцида є практика селективного аборту, поширена, зокрема, в Китаї та Індії. Цим терміном позначають абортирование дівчаток – в країнах з патріархальною моделлю суспільства і низьким статусом жінок, у яких батьки хочуть народження хлопчиків, а не дівчаток. У Раді Європи з прав людини зазначають, що селективні аборти стали більш широким явищем з приходом технології УЗД у віддалені райони, і тепер сім’ї не закопують новонароджених дітей в землю, як було раніше, а роблять аборти.
*Гомофобія (homophobia)нетерпимість до гомосексуалів.Share to FBwomo.ua/…#homophobia
Гомофобія (homophobia) — нетерпимість до гомосексуалів.
Цей термін також вживається в більш широкому контексті – для позначення негативного і презирливого ставлення до одностатевих стосунків і тим, хто їх практикує. В дії гомофобія небезпечна, так як призводить до злочинів на ґрунті ненависті до геїв. Недавнім прикладом активної гомофобії став інцидент в голландському місті Арнхем, де побили одностатеву пару тільки за те, що чоловіки йшли по вулиці, взявшись за руки.
*Мизандрия (misandry)ворожість, презирство або забобони щодо чоловіків, чоловічої статі. Мужененавистничество.Share to FBwomo.ua/…#misandry
Мизандрия (misandry) — ворожість, презирство або забобони щодо чоловіків, чоловічої статі. Мужененавистничество.
Прикладами мизандрии громадська організація Mens Rights Australia називає такі вистави:
- Чоловіки генетично неповноцінні, що пояснюють меншим об’ємом Y-хромосоми.
- У чоловіків больовий поріг нижче, ніж у жінок.
- Чоловіки і хлопчики дурні.
- У чоловіків лінійне мислення та логіка.
- Чоловіки не вміють бути багатозадачними, а жінки вміють.
- Чоловіки не так уважні, як жінки.
- Чоловіки думають про секс кожну секунду.
- У чоловіків крихке его.
*Мизогиния (misogyny)ворожість, презирство або забобони
щодо жінок.
Жінконенависництво.Share to FBwomo.ua/…#misogyny
Мизогиния (misogyny) — ворожість, презирство або забобони стосовно жінок. Жінконенависництво.
Це велике явище, оскільки проявляється не тільки в особистому спілкуванні, але і на роботі, наприклад, коли чоловіки звертаються лише один до одного, а жінку ігнорують, який би кваліфікованої вона не була. Більш того, і жінки теж транслюють мизогинию, коли знецінюють досягнення й особисті якості інших жінок.
*Об’єктивація (objectification)опредмечивание жінки, зведення всієї складності її особистості до об’єкта, що відбиває інтереси чоловіків.Share to FBwomo.ua/…#objectification
Об’єктивація (сексуальна, від англ. objectification) — опредмечивание жінки, зведення всієї складності її особистості до об’єкта, що відбиває інтереси чоловіків.
Слово «об’єктивація» все частіше використовується в російській мові, але в його написанні, як і раніше помиляються, за аналогією з англійською мовою називаючи явище «объектификацией». Власні бажання і потреби жінки при цьому до уваги не приймаються, саме тому одне з найважчих наслідків об’єктивації – звинувачення жертв зґвалтування в події.
*Сексизм (sexism)припущення, що люди однієї статі колективно перевершують інших.Share to FBwomo.ua/…#sexism
Сексизм (sexism) — припущення, що люди однієї статі колективно перевершують інших; дії або відносини, які є дискримінаційними щодо людей і засновані виключно на їх статевої приналежності.
Сексизм тісно пов’язаний зі стереотипами, так як дискримінаційні дії або відносини часто засновані на помилкових переконаннях або узагальненнях; і з владою, так як зазвичай дискримінації піддаються ті, хто не має влади, а отримують користь від неї і дискримінують – ті, хто владу має. Зокрема, одним з вагомих факторів того, що Україна займає низькі позиції в рейтингу гендерної рівноправності і скочується ще – це низька представленість жінок в органах влади, політики і силових структурах. Жінки-політики кажуть, що чоловіки не хочуть ділитися владою і приймати жінок у коло тих, хто приймає реальні рішення.
Про сексизм у бізнесі говорить той факт, що рівень заробітних плат жінок топ-менеджерів поступається заробітним платам чоловіків-керівників і становить майже 60% від їх фінансові запити. У нашій країні актуальна проблема «скляної стелі», який не можуть пробити жінки в досягненні високих ступенів кар’єрної драбини, але і «скляного підвалу» — законодавчо закріпленої заборони працювати на низькокваліфікованих, важких, але високооплачуваних роботах, таких як вагоновод в метро або шахтар.
У поширенні сексизму, свідомо чи мимоволі, бере участь реклама, подаючи в сюжетах і роликах вузьке коло можливостей жінки (бути лише матір’ю, домогосподаркою) і на основі цього роблячи висновок, що жінкам потрібні лише, приміром, пароварки, а гаджети їй не цікаві.
*Трансфобія (transphobia)страх, ненависть або нетерпимість до людей, які ідентифікують себе або сприймаються як транссексуали.Share to FBwomo.ua/…#transphobia
Трансфобія (transphobia) — страх, ненависть або нетерпимість до людей, які ідентифікують себе або сприймаються як транссексуали.
Ставлення до транссексуалів далеко від толерантного в усьому світі. Так, американська дівчинка-трансгендер Евері Джексон після того, як знялася для обкладинки журналу National Geographic, зіткнулася з тролінгом і агресією. У соцмережах її звинувачують у різноманітних відхиленнях, говорять, що вона повинна покінчити з собою, а представники християнських громад звинувачують журнал у тому, що він «похитнув авторитет бога і біблії».
*Фейсизм (the face-ism effect)акцент на обличчі при зображенні чоловіків і на тілі при зображенні жінок у медіа.Share to FBwomo.ua/…#the-face-ism-effect
Фейсизм (the face-ism effect) — акцент на обличчі при зображенні чоловіків і на тілі при зображенні жінок у медіа.
Фейсизм – приватний випадок об’єктивації, однак шкоди він завдає не менше. Нав’язані ЗМІ стереотипи і стандарти, наприклад, жіночого тіла, змушують людей йти на операції зі зміни зовнішності або змушувати близьких ставати Барбі у плоті. «Мама привела вісімнадцятирічну доньку на консультацію. Дівчинка мріяла збільшити груди. Як виявилося, ініціатива була маминою», – один з випадків у практиці пластичного хірурга.
Науковий редактор словника — Марфа Скорик, експертка БТ БО «Київський інститут гендерних досліджень», старша наукова співробітниця, кандидатка філософських наук
Автор ідеї: Тетяна Касьян
Список літератури:
1. American Psychological Association , https://www.apa.org/pi/lgbt/resources/sexuality-definitions.pdf
2. ПРИВОДУ, Multisectoral and Multidisciplinary Professional Specialization Programme and Network for prevention Violence
3. Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender&Queer Encyclopedia, www.glbtqarchive.com
4. GLAAD, http://www.glaad.org/reference/lgbtq
5. Online dictionary of the Social Sciences, http://bitbucket.icaap.org/dict.pl
6. Ontario Human Rights Commission, http://www.ohrc.on.ca/en/gender-identity-and-gender-expression-brochure
7. Oxford Dictionaries https://en.oxforddictionaries.com/definition/cisgender
8. Sex and Society. — Cavendish Square Publishing, 2010. – 960 p.
9. University of Wisconsin LGBT Campus Center https://lgbt.wisc.edu/documents/Trans_and_queer_glossary.pdf
10. World Health Organization, http://www.who.int/gender-equity-rights/understanding/gender-definition/en/
Проект створений за підтримки ГО «Післязавтра».