Практично на кожному великому підприємстві, пов’язаний з виробництвом харчової продукції, важливу роль відіграє технолог. Даний фахівець визначає основну технологію виготовлення, а також здійснює контроль за якістю виконання приписів. Сьогодні ми поговоримо про особливості професії технолог хлібопекарського виробництва.
Особливості
Технолог на таких підприємствах працює безпосередньо з хлібом, різними хлібобулочними виробами, різноманітними видами випічки. Працівник визначає рецептуру, розробляє необхідні технологічні правила, стежить за їх виконанням. Часто на великих підприємствах від даного фахівця вимагається добре знання технології «дбайливого» виробництва, при якому сировина і людські ресурси витрачатимуться максимально економно. Як правило, цей працівник повинен мати медичну книжку. Досвідчені та грамотні технологи користуються великим попитом на заводах і фабриках, пов’язаних з виготовленням випічки хліба.
Але варто пам’ятати, що в компетенцію даного співробітника входить досить широкий перелік обов’язків, які стосуються не тільки безпосередньо виготовлення харчової продукції, але й організації персоналу.
Обов’язки
Всі основні обов’язки, які повинен виконувати такий фахівець, можна знайти в спеціальній посадової інструкції на підставі кваліфікаційного довідника з різними професіями. Нижче представлені основні завдання та функції технолога на хлібобулочному виробництві.
- Розробка технології. Технолог продумує основні способи виробництва хлібобулочних виробів, а також відповідає за їх своєчасне впровадження і контроль за їх належним виконанням.
- Розробка планів по максимальному зниженню витрат при виробництві. При цьому працівник повинен продумувати такі заходи, щоб рівень якості продукції не був знижений.
- Участь у створенні нових виробничих програм. В першу чергу вони повинні бути спрямовані на поліпшення якості випічки і попередження шлюбу.
- Здійснення взаємодії з іншими працівниками підприємства. Ця функція стосується проведення заходів, пов’язаних з технікою безпеки, присвоєнням кваліфікації, дотриманням основних санітарно-гігієнічних правил.
- Зупинка виробництва. Технолог проводить ці заходи в тому випадку, якщо було виявлено, що при виробництві використовується неякісне сировину або при випуску було виявлено велику кількість браку.
- Виступи з рекомендаціями. В першу чергу вони повинні стосуватися питань розширення асортименту продукції та підвищення купівельного інтересу до нього.
- Розгляд скарг. Технолог при виробництві повинен враховувати скарги, що надходять від споживачів хлібобулочних виробів.
- Вироблення планів організації виробництва. Спеціаліст зобов’язаний розподіляти розстановку всього устаткування на підприємстві. Також він відповідає за розміщення співробітників в цехах.
- Підбір персоналу. Дана процедура проводиться по мірі необхідності, для заміщення певних кадрів на підприємстві. Крім того, технолог повинен проводити атестацію працівників. Вона проводиться кожен місяць допомогою письмового або усного іспиту.
- Контроль за виробленням співробітників. Технолог повинен здійснювати його щотижня. Він співвідносить виручку із загальною кількістю персоналу. При необхідності він вносить певні корективи в графік роботи співробітників.
- Контроль за обладнанням. Технолог зобов’язаний стежити за тим, щоб всі виробничі машини на підприємстві були справними. При необхідності він приймає заходи щодо закупівлі нових апаратів або ремонту старих. У його обов’язки також входить вжиття своєчасних заходів щодо профілактики всіх агрегатів з метою попередження поломок в майбутньому.
- Навчання персоналу. Це стосується тих співробітників, які тільки вступили на посаду та не мають достатнього досвіду роботи в даній сфері. Також навчання проводиться в тих випадках, коли технолог виявляє помилки в роботі діючого персоналу.
- Контроль за собівартістю продукції. Спеціаліст зобов’язаний щотижня проводити точний аналіз вхідних цін на необхідні ресурси для топ-20 найбільш продаваних товарів. Така процедура дасть можливість оперативно зв’язуватися з постачальниками сировини, якщо буде виявлено занадто велике відхилення цін.
В якості основних завдань, що стоять перед технологом на такому виробництві, можна також виділити контроль і координацію кожної зміни пекарів і формувальників.
Спеціаліст має право вносити оперативні зміни у виробництво, найчастіше це робиться в тих випадках, коли для виготовлення хліба надходить сировину низької якості.
Знання та навички
Щоб зайняти посаду технолога хлібопекарського виробництва, працівник обов’язково повинен володіти деякими важливими знаннями і навичками. Такий фахівець повинен добре знати правила організації документообігу на підприємстві, розбиратися в таких дисциплінах, як мікробіологія, математика та хімія. Технолог зобов’язаний добре орієнтуватися в питаннях, пов’язаних з технологією зберігання, підготовкою необхідних ресурсів для виробництва. Спеціаліст повинен знати всі етапи виготовлення хліба, хлібобулочних виробів, причини появи браку і способи його усунення.
Технолог на харчовому підприємстві обов’язково повинен бути добре ознайомлений з правилами техніки безпеки з усіма необхідними ГОСТами. Він повинен володіти такими важливими навичками, як керівництво співробітниками різних виробничих цехів, поліпшення виробничих ліній. Крім того, серед найбільш важливих професійних якостей даного працівника можна виділити аналітичне та логічне мислення, самостійність, здатність максимально оперативно приймати рішення, наявність комунікативних і організаційних здібностей. Хороший технолог зможе знайти спільну мову з різними групами працівників на підприємстві.
Якщо треба підвищити рівень кваліфікації, то можна скористатися професійними відрядженнями в інші міста й регіони, в результаті яких працівник зможе отримати нові знання та навички, набрати необхідний досвід та отримати підвищення. Нерідко технологи надалі займають посаду інженер-технолог.
Освіта
Щоб стати кваліфікованим технологом на хлібобулочному підприємстві, слід проходити навчання в аграрному або іншому профільному вищому навчальному закладі. В даний час в Росії існує велика кількість подібних вузів, в яких можна отримати спеціальність. Підготовку фахівців середньої ланки здійснюють різні заклади середньої професійної освіти.
Найчастіше для вступу у вищі навчальні заклади необхідно успішно скласти іспити з таких предметів, як хімія, фізика, російська мова та математика. Спеціальних курсів для освоєння цієї професії не існує. Але є курси для отримання базових знань у сфері хлібобулочного виробництва. Подібні професійні заняття дозволяють більш детально дізнатися про основні технології виробництва хліба.
Загальна тривалість таких курсів становить близько 1,5 років. Як правило, вони розділені на дві частини – теоретичну і практичну.
Місце роботи
В даний час технолог харчової промисловості вважається досить затребуваним фахівцем на великих підприємствах. Але також вони можуть легко працевлаштуватися в різні приватні дослідні центри та організації, які займаються розробкою нових рецептур. Найчастіше такі технологи займають посади на фабриках і заводах, у пекарнях, які спеціалізуються на випуску різних типів хлібної, макаронної та кондитерської продукції.