Стілець – незамінний предмет меблів в кожному будинку. Скромний вигляд робить його непомітним в оточенні масивних шаф і диванів. Але якщо стілець виготовлений з натурального дерева і прикрашений художньою різьбою, він обов’язково приверне до себе увагу будь-якої людини. Тепло і енергетична цінність деревини в поєднанні з дивним візерунком змінює інтер’єр, робить його дорогим і вражаючим.
Оригінально оформлені стільці набувають як в одиночному варіанті, так і в необхідному комплекті для їдальні або вітальні.
Плюси і мінуси
Різьба по дереву – найдавніше мистецтво. Люди завжди намагалися прикрасити свій побут, щоб зробити його привабливішим. Стільці з візерунками і скульптурними елементами флори і фауни виглядають заворожуюче. Такий вид меблів має чимало переваг.
- Ексклюзивність. Майстру можна замовити унікальний виріб, створений тільки для вас.
- Естетичність. Натуральна краса деревини в художньому виконанні нікого не залишить байдужим.
- Особлива енергетика. Дерево в інтер’єр привносить відчуття тепла і затишку, воно приємне на дотик. Поряд з такою меблями комфортно перебувати.
- Екологічність. При правильному підборі лаків виріб не зашкодить навіть самим маленьким користувачам.
- Різноманітність. Природа постаралася, щоб мільйони рослин не схожі один на одного. Деревина має різну текстуру, малюнок, колір, щільність, що дозволяє виконувати з неї абсолютно неповторні предмети. Унаслідок розмаїтості матеріалу таку меблі можна підібрати до багатьом інтер’єрам.
- Міцність і довговічність. Деревина менш древесностружечного матеріалу схильна до впливу вологи і перепадів температур. При правильній сушці і обробці вироби прослужать у гарному якості не одному поколінню.
На жаль, фігурна меблі має і свої недоліки, про які слід знати ще до її придбання.
- За художньо оформленими стільцями досить непросто доглядати: пил забивається в різьблені елементи, її складно прибрати. Вироби вимагають спеціальних засобів догляду, призначених для дерев’яних меблів.
- Ажурне різьблення відрізняється крихкістю, можна зламати деякі художні елементи під час транспортування або при необережному поводженні.
- Різьблені стільці підійдуть не всім стилям інтер’єрів і не поєднуються з кожної меблями.
- Висока вартість виробів.
Що стосується останнього мінуса, завжди є альтернативні варіанти. Наприклад, можна придбати меблі, виконану на промислових верстатах і не має відношення до ручної роботи. Різьба буде менш вишуканою, але зовнішній вигляд все одно перевершить ефектністю стандартні стільці.
Види деревини
Якість деревини помітно впливає на кінцевий результат вироби, так як навіть при насиченому візерунку одні стільці будуть виглядати простувато, а інші – багато і велично.
Дерева розрізняються за кольором, структурою малюнка, щільності. Від перерахованих характеристик залежить зовнішній вигляд, міцність, довговічність, здатність до обробки і вартість матеріалу. Малюнок, колір і щільність більш виразні у тропічних рослин. Рослини помірних широт мають відносно скромну кольорову гаму, не дуже насичену структуру і невеликий розбіг щільності.
За кольором
По спектру кольору можна зустріти дерев’яні вироби від майже білих до чорних відтінків.
- Темна деревина (венге, сапеллі, ебен, палісандр і інші сорти чорних дерев) відрізняється розкішним зовнішнім виглядом. Вона відноситься до дорогих екзотичних різновидів і зустрічається в будинках з палацовими інтер’єрами.
- Респектабельно виглядають рослини з червоною деревиною – мерабу, тис, вишня.
- Більш звичні для регіонів середніх широт помірні коричневі відтінки – яблуня, волоський горіх, черемша.
- Жовтий відтінок можна зустріти у клена, граба, берези і багатьох сортів хвойної рослинності.
По малюнку
Зорове сприйняття залежить від насиченості текстури: слабоконтрастні стільці виглядають спокійно, а якщо малюнок виразний – він несе в собі певний заряд енергії та виглядає більш ефектно. Насичена текстура меблів підбирається інтер’єри зі спокійною тональністю стін. Зайва декорированность обстановки передбачає більш рівномірний малюнок деревини.
Слабо виражена структура спостерігається у буку, венге, вільхи. Красиву активну текстуру має дуб, клен, платан.
Малюнок на деревному полотні може проступати у вигляді кілець, смуг, хвилястих ліній, вкраплень.
По щільності
Особливо щільна деревина буває у тропічних рослин. Найважчими є дерева залізної групи. Вони тонуть у воді, а вироби з них вважаються найбільш міцними, довговічними і дорогими. До мінусів відносять складність обробки такого матеріалу, оскільки щільна структура погано піддається обробці.
З порід дерев помірного клімату до щільних сортів відносяться дуб, кизил, граб, модрина, біла акація, карельська береза, клен, ясен. Самим міцним деревним матеріалом у світі вважається продукт дерев – бакаут, бразильський горіх, бонгосси, гренадил, ятоба. М’якою і податливою деревиною наділені сосна, липа, верба, тополя, вільха, ялиця.
Стилі
Дерево є універсальним матеріалом, особливо у виробництві меблів, тому стільці з деревини підійдуть до будь-якого стилю. Але для виробів з художньою різьбою обмеження все ж існують. Вони поєднуються з обстановкою історичних і етнічних напрямків, однак погано уживаються в сучасних інтер’єрах. Майстри нерідко виконують свої вироби під старовину, а в якості прикрас столових моделей вибирають слонову кістку, шкіру, оксамит, стрази.
Враховуючи особливості зовнішнього вигляду, різьблені стільці стають ідеальним доповненням для ряду стилів.
Готика
Строгий стиль середньовіччя. Тонкі спинки, спрямовані вгору, чіткі форми, аскетична твердість сидіння.
Ренесанс
Напрямок зародився в Італії, відноситься до епохи Відродження. Багато запозичено у античної культури. У різьбі беруть участь елементи скульптурних зображень (голів і лап тварин).
Бароко
Химерний стиль XVII століття з великою кількістю декоративних елементів.
В якості прикладу наведемо білий стілець з каучукового дерева з фігурними ніжками, підкреслює багатство і презентабельність його господаря.
Рококо
Стільці XVIII століття вже більш витончені, хоча і повторюють художню спрямованість бароко, але в більш витончених лініях.
Класицизм
Стримана велич проявляється в строгих геометричних формах дорогих різьблених стільців.
Як вибрати?
Щоб не помилитися з вибором стільці з масиву дерева, слід звернути увагу на наступні нюанси.
- Стиль, колір і дизайн повинні гармоніювати з уже наявною ситуацією.
- Стілець перевіряється на надійність, стійкість і міцність. Занадто витончені елементи недовговічні, особливо для дитячих кімнат.
- Слід переконатися, що перед вами дійсно масив дерева, а різьба не створена промисловим шляхом.
Гарні приклади
Фігурні стільці мають різне призначення, але їх об’єднує пишність художньої різьби і тяжіння натурального дерева.
- Круглий старовинний стілець для фортепіано.
- Унікальна меблі у вигляді скорпіона і богомола.
- Стриманий, але стильний архієрейський «трон».
- Привабливо виглядають стільці з сюжетними спинками: листя в стилі арнуво або голова оленя.
Вибираючи різьблені стільці для своїх інтер’єрів, ми привносимо красу і затишок у наші оселі. Ці речі ексклюзивні і довговічні, тому ніколи не виходять з моди.
Про те, як зробити різьблений стілець з масиву дуба, дивіться у наступному відео.