Очікування vs. Реальність: 10 бачень ситуації з оплатою праці молоді

ozhidaniya vs real nost 10 videniy situacii s oplatoy truda molodezhi 1 - Очікування vs. Реальність: 10 бачень ситуації з оплатою праці молоді

Перефразовуючи класика в застосуванні до ринку праці, їх зіпсував не тільки квартирне питання, але і грошовий» — роботодавці очікують від молодих фахівців всеїдність в питанні зарплати, а нинішні випускники вузів відмінно розуміють, що вижити на мінімальну зарплату можна лише за умови великих побічних вливань на оренду квартири та інші потреби. Реальність це чи стереотипи щодо сучасної ситуації з зарплатами, з’ясовували учасники дискусії «The Battle for Work: компанії vs студенти», що пройшла 11 травня в UNIT Factory, а серед них були і представники великих компаній, і молоді фахівці, що шукають свою першу роботу.

Валерія Заболотна, керівник освітніх програм фонду K Fund

Коли входиш в робочу життя, зарплата – це, напевно, хороший стимул. Але є багато різних потреб, які можуть актуалізуватися в процесі роботи. Вони пов’язані і з колективом, і з потребою в досягненнях, влади, корисної діяльності. І в різні періоди часу вони будуть виникати, в залежності від вашого кар’єрного шляху. На певному етапі питання зарплати стає неважливою, адже базові потреби покриваються, і далі не мають значення бонуси зверху, тому що з’являються інші пріоритети.

Нам, звичайно, слюсарів і сантехніків катастрофічно не вистачає, але хочеться сказати кілька слів на захист IT. Світ рухається в тому напрямку, де роботу слюсарів і сантехніків будуть виконувати роботи, тому IT-навички потрібні в тій же мірі, як і вміння читати. З навичками програмування можна піти в будь-яку сферу, реалізовувати процеси оптимізації, робити поліпшення і бути цінним кадром.

Ігор Єфименко, стажист Фонду Кличка

Спочатку мені доводилося працювати і за тисячу гривень, хоча вижити за такі гроші нереально. Але для мене основний момент працевлаштування, навіть якщо я не знаю рівень зарплати, полягає в тому, що потрібно представляти, яку роботу потрібно виконувати, скільки часу витрачати на завдання, як довго перебувати в офісі. І з усього цього виводити хоча б мінімальну планку, яка дозволить нормально існувати. Важливі і можливості кар’єрного росту, навчання, професійного розвитку.

Ганна Басюк, директор з управління персоналом компанії «Воля»

Для наших стажерів зарплата стартує від 4 тисяч гривень, є і змінна частина оплати праці, практично для всіх посад ми намагаємося робити таку систему стимулювання, щоб працівники могли отримувати гроші в залежності від результатів їх роботи. Молоді фахівці без досвіду роботи, пробують себе на лінійних вакансії, вимагають 8-10 тисяч гривень зарплати, так як вони порахували, скільки їм потрібно на життя і оплату оренди в Києві. Але при цьому їх кваліфікація не відповідає зарплаті.

Тетяна Федорчук, голова студпарламенту КНУ імені Тараса Шевченка

Якщо до вас приходити пошукач і каже, що йому потрібно 10 тисяч гривень, бо йому треба зняти квартиру, купити пальто і поїсти, це не є погано. Ми багато чуємо, що роботодавці шукають молоду людину, гідну, креативну, яка зробить крутій старт і виросте в компанії, але все, на що вони готові – це 200 доларів. За освітою я класичний філолог, вивчила давньогрецьку мову та латину, і піти на роботу за ці гроші не хочу, бо інакше я себе оцінюю. Пошук роботи, як покер, якщо ви не можете знайті гідну оплату в одній компанії, то можна знайте іншу.

Марія Богуслав, начальник напрямку профорієнтації Державної служби зайнятості

У мене є велика надія, що молоде покоління прийде реформувати госсферу, тому що дуже багато чого в країні, де ми живемо, залежить від бабусь у державних установах, які працюють до 18.00 і далі свого комп’ютера нічого не бачать, не мислять, не несуть інновацій. Система вибудувана таким чином, що все, що ти робиш понад інструкцій, — карається. І система нікчемних зарплат теж вибудувана таким чином, щоб в держсфері залишалися тільки легкокеровані бабусі. Тому я дуже сподіваюся на людей з негрошовій мотивацією, які хочуть змінити країну.

Олена Шершун, президент AIESEC Україна

Насправді, велика проблема полягає у тому, що молоді люди не можуть адекватно себе оцінити, я маю на увазі і завищення і заниження вартості своєї роботи. Як на мене, молодій людині треба зрозуміти, що навчання на робочому місці, спілкування з ментором чи створення проекту – набагато важливіше, ніж тисяча гривень, на яку ти можеш купити пальто. Але треба зрозуміти свої цінності: чи ти відмовляєшся від роботи чи йдеш на проект, завдяки якому ти зможеш через п’ять років купити собі набагато крутіше пальто.

Олександра Чувакова, керівник соціальних програм Microsoft Ukraine

Оскільки я не працюю в кадрах, то не можу говорити про зарплатні стандарти компанії. Але про себе можу сказати – колись я дуже хотіла потрапити на роботу в Microsoft і цілий рік робила спроби, одна за одною. Як правило, очікування пошукача на 20-25% вище того, що може йому дати роботодавець. Альо з іншого боку, якщо в тобі є перспектива росту, то можна погодитися на менші гроші і професійно рости в компанії. Інша річ, що існує багато бонусів, таких як медична страховка. Зарплата не є єдиним матеріальним бонусом роботи поза нею є багато речей, що мотивують людину обирати ту чи іншу компанію.

Оксана Чернікова, HR бізнес-партнер, консультант з розвитку талантів компанії Ciklum

Щодо зарплат в IT вражаюча відкритість ринку – ви можете зайти на сайти компаній і побачити медіани по оплаті праці. Для мене як HR-фахівця це велика перевага. Ми до цього не відразу прийшли, не було інструментів для цього, і суспільство не цілком готове до такої відкритості, але ми рухаємося вперед. Тому в IT дуже просто дізнатися діапазон зарплат. Також для мене працює правило «гроші – сьогодні, гроші — завтра»: якщо ви йдете в компанію з великим ім’ям, готову у вас вкладати, якщо вас вчить рівень колег, проектів – це всі гроші завтра. Мотивацій роботи можуть бути три: гроші, кар’єрне зростання і місія. І вибравши правильний мікс того, до чого ви прагнете, ви знайдете підходяще для цього місце. Особисто я, визначивши свої вимоги, перейшла в цікаву мені компанію і впав «ціннику» в три рази. Мені не вірили, але я саме так зрізала свою зарплату, коли зрозуміла, що в цій компанії зможу досягти своїх цілей.

Аліса Абасова, автор самого вірусного резюме

Після публікації резюме у мене були співбесіди з абсолютно різними компаніями і їхніми представниками. На одному з них ми прекрасно спілкувалися, і коли зайшов питання зарплати, мені запропонували три тисячі гривень на місяць. Маючи дитину й багато інших пропозицій, ця сума виглядає смішно, притому, що мені тут же інші люди запропонували роботу в Москві з зарплатою в $2 тисячі на випробувальний термін та оплату квартири. На сайтах вакансій роботодавці можуть вказувати зарплату, але коли ти реально у них питаєш, вони пишуть в личку суми в два рази нижче оголошених. А адже ти не продаєш помідори на ринку, ти продаєш себе, і не на день чи місяць, а на кілька років. Потрібно адекватно оцінювати себе і бути готовим до роботи, а за зарплату в 10 тисяч гривень доведеться працювати дуже-дуже багато по вихідних і ночами.

Максим Немеш, директор з маркетингу і комунікацій, rabota.ua

У 2008 році великий агрохолдінг у Тернопільській області в сезон з березня до листопада платив трактористові $ 2,5 тисячі, і у них була велика проблема знайті вуйка, щоб він не був п’єр яний, не зливав бензин і працював на тракторі, який всередині виглядає, як космічний корабель, і коштує мільйон доларів. Та сама компанія відкрила в Тернополі школу бухгалтерів для аграрної сфери, бо після університету бухгалтерії не знають, чим відрізняється бухоблік загалом від бухобліку для аграрної сфери.

Зарплата на початковому етапі роботи є відображенням резюме – така сама коротка. Але всім хочеться працювати менше, заробляти більше, мати хорошу роботу у великій компанії і багато чого іншого. За нашими даними, на сайті rabota.ua є як мінімум кілька сотень вакансій молодих спеціалістів в Києві, і в більшості випадків їх очікування нижчі на 15-25%, ніж пропозиції вакансій, де готові прийняти людей без досвіду. Це значить, що ми не вивчаємо ринок, коли шукаємо роботу, адже треба знати, скільки коштує бажана вакансія. У нас зараз більше половини вакансій містять інформацію про зарплату, і для себе можна оцінити вартість себе як спеціаліста.

Я закінчив університет у 2005 році, і через рік почав власний бізнес. Тоді я цього не знав, а зараз розумію, що тоді це був найскладніший бізнес із всіх можливих – консалтинг компаній у сфері управління іміджем роботодавця у HR. І коли до мене приходив працівник і казав про 200 доларів, то я повинен був платити їх із власної кишені. І коли у мене три таких молоді спеціалісти не приносили ні копійки доходу, то я знав, що я залишився без 600 доларів. Не старайтеся заробити усіх грошей на світі, якщо це ваша перша або друга робота, але намагайтеся думати про те, як ця робота виглядає у вашому резюме. Бо якщо ви сьогодні хочете пальто, то, можливо, ви його купите, але це не та робота, якою ви зможете похвалитися, я вас запевняю. Якщо ви підете заробляти досвід, навики, вміння, то через три роки і три рядки резюме ві будете самі диктувати вашу вартість.

У нових поколінь працівників не тільки більш сміливі зарплатні очікування, а й інші цінності. Гроші для них — далеко не єдина мотивація роботи. Приходьте 15 червня на HR Wisdom Summit 2017, обговоримо цей та інші HR-виклики нового часу, щоб прояснити бачення сучасного HR.

Головне фото: gumgum.com

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Зінаїда Шеремета: Готуємося до весни. Тиждень перша

Зінаїда Шеремета Автор Зінаїда Шеремета Блогер, учасниця проекту “21 день до весни” на WoMo Нещодавно WoMo спільно із зірковим тренером Ксенією Слюсар проводив конкурс “21 день до весни”, переможниці якого […]
zinaida sheremeta gotovimsya k vesne nedelya pervaya 1 - Очікування vs. Реальність: 10 бачень ситуації з оплатою праці молоді