Професія кінолога у багатьох викликає інтерес і захват, однак, мало хто розуміє, що це за робота і які обов’язки покладені на які виконують її людей. Дана стаття допоможе вам зрозуміти, в чому полягає суть цієї відповідальної і непростої роботи, а також підходить вона для вас.
Кінолог: що це за професія, де вчать на кінолога?
Перш ніж сказати, хто такий кінолог, важливо пояснити, що таке кінологія, адже ці 2 поняття нерозривні між собою.
- Кинологией називають науку про собак. Дана наука вивчає буквально все, що стосується цих тварин: особливості порід, поведінки і характеру, можливість дресирування, відповідне для них харчування і т. д.
- Що стосується кінолога, люди часто через незнання вважають, що це людина, яка займається дресируванням собак. Однак таке уявлення про професії не можна назвати повністю вірним. Чому? Тому що кінолог не завжди займається дресируванням собак, його робота може полягати у виконанні зовсім інших обов’язків.
- Якщо зібрати воєдино всі обов’язки даної людини, то можна сказати, що кінолог – це фахівець, який маючи потрібні навички та вміння, займається вихованням, розведенням, дресируванням собак. А також стежить за всім, що відбувається з його хвостатими підопічними.
Кінолог це скоріше не професія, а покликання, оскільки працювати з тваринами не люблячи їх, неможливо. Тим не менш, перш ніж піти влаштовуватися куди-небудь на таку посаду, любов до тварин потрібно підкріпити відповідними знаннями та дипломом.
- Працювати за даною професією можна, отримавши вищу освіту за кінології в одному з вищих навчальних закладів країни. У такому разі потрібно одержати диплом по одному з наступних напрямків: «Зоотехнія», «Ветеринарна медицина» або «Біотехнологія».
- Можна обмежитися отриманням освіти у коледжі. В такому разі навчання можна почати навіть після 9 класу. Поступати треба на спеціальність «Кінологія».
- Також по всій країні можна отримати дану професію на відповідних курсах, при силових відомствах (працюючи в них, вчення відбувається під час цієї роботи). Ще один спосіб отримати потрібні навички – курси при клубах собаківництва.
Як бачите, для того, щоб працювати кінологом, зовсім не обов’язково здобувати вищу освіту. Більш того, в цьому випадку важливіше не те, який ВУЗ ви закінчите, а те, як ви зарекомендуєте себе на початковому етапі роботи.
Обов’язки кінолога
Як вже було сказано раніше, в обов’язки кінолога входить не тільки дресирування собак. Потрібно зазначити, що обов’язки такого працівника можуть відрізнятися залежно від його спеціалізації.
Виділяють такі спеціалізації:
- Інструктор
- Помічник інструктора
- Експерт
- Тренер (фітнес)
- Спеціаліст-хендлер
- Дієтолог
- Зоопсихолог
Тепер розглянемо детальніше обов’язки кожного з перерахованих вище фахівців:
- Інструктор. Робота інструктора полягає в проведенні навчального і виховного процесів. Такі люди готують собак для виконання різних робіт і завдань.
- Потрібно уточнити, що дресирування та навчання спрямовані не тільки на те, щоб пес знав, розумів і виконував стандартні команди на зразок «лежати», «сидіти» і т. д.
Інструктор може навчати тварина наступних речей:
- Шукати вибухові речовини.
- Шукати шкідливу цвіль у приміщеннях.
- Шукати наркотичні речовини.
- Затримувати злочинців.
- Допомагати виховувати дітей (частіше всього використовують для лікувальної терапії дітей з синдромом Дауна, дитячими церебральними паралічами і т. д.).
- Бути поводирем для незрячого.
- Найчастіше навчити собаку багатьом командам поодинці неможливо, тому кожному інструктору у разі необхідності допомагає його помічник. Такі люди виступають в ролі мішені для псів. З допомогою таких людей собак вчать затримувати злочинців.
- Експерт – це людина, яка знає все про собак, їх особливості, життя, здоров’я, розведенні і т. д.
- Фітнес-тренер. Такий фахівець займається фізичною підготовкою собак. Розробляє для них тренування, вправи, підбирає правильне фізичне навантаження, стежити за тим, щоб собака була фізично розвинена.
- Хендлер займається підготовкою чотириногих до різних показів і виставкам, навчає їх потрібним для таких заходів командам.
- Дієтолог стежить за харчуванням тварини, розробляє спеціальне меню, відстежує вагу.
- Зоопсихолог працює не тільки з твариною, але і з його господарями. Такий фахівець вчить господарів правильно вести себе з собакою, правильно доглядати за нею. Також зоопсихолог допомагає визначити причину поганої поведінки у собаки, її неслухняності і дає рекомендації, як це виправити.
Загалом, будь-кінолог повинен вміти робити наступне:
- Містити псів, враховуючи особливості породи, характеру і т. д.
- Годувати тварин, вигулювати, водити до ветеринара.
- Розводити собак.
- Готувати чотирилапих для виконання різних завдань.
Кінолог: переваги та недоліки професії
Як і будь-яка інша робота, робота кінолога має свої переваги і недоліки. Можна виділити такі переваги даного виду діяльності:
- Цікава робота (особливо для тих, хто по-справжньому любить тварин).
- Можливість поєднувати цю роботу з роботою в МВС, на митниці і т. д.
З недоліків виділяють такі:
- Постійна зайнятість, оскільки собака закріплюється за спеціалістом і практично весь час проводить з ним.
- Велика відповідальність, оскільки навчати тварин не просто, їх реакція може бути не передбачувана. Сюди ж відносять і травматизм.
- Низька заробітна плата. Як правило, в межах 20000-30000 тис. руб.
Кінолог: які риси характеру необхідні для роботи?
Кінолог – дуже відповідальна і серйозна робота, якісне виконання якої можливе лише при наявності у фахівця певних якостей характеру.
Серед основних виділяють:
- Терплячість. Навчити тварину тій чи іншій команді досить складно, адже, як і люди, всі собаки мають різною вдачею і характером. У процесі навчання кінологи не вдаються до агресії, фізичним методам виховання і т. д. і саме для того, щоб процес навчання пройшов максимально вдало, фахівець повинен бути терплячим.
- Уважність. Собака не може сказати людині про те, що з нею щось не так, що її щось турбує. Це повинен побачити і розпізнати кінолог, тому його уважність завжди повинна бути підвищеною.
- Сміливість і цілеспрямованість. Як вже було сказано раніше, собаки володіють різним характером, деякі більш поступливі і спокійні, деякі навпаки. Під час виховного процесу тварина може накинутися, вкусити кінолога і т. д., тому потрібно бути досить сміливим, щоб не боятися працювати з ним.
- Бажання вдосконалювати свої навички, фізичну форму. Кінолог повинен постійно розвивати себе, як розумово, так і фізично, адже робота з тваринами вимагає витривалості і теоретичних знань.
- Ну, а найголовніше вимога до всіх, хто хоче спробувати себе в цій роботі, це любов і повага до тварин, зокрема, собак. Важливо розуміти, що тварина заслуговує поваги, його не можна змусити робити що-небудь, бити і т. д. Для кінологів їх собаки, мабуть, прирівнюються до маленьким дітям.
Де можна працювати кінологом?
Освоївши професію кінолога можна піти працювати в самі різні місця і структури:
- Кінологи можуть працювати при розплідниках, клубах собаківництва і т. д. В такому випадку фахівці найчастіше надають свої послуги по навчанню домашніх собак, за їх розведення.
- Також кінологи можуть працювати з тваринами у цирках, зоопарках. У такому випадку робота може полягати у навчанні тварин, догляд за ними, контролі стану здоров’я, харчування і т. д.
- Дуже часто кінологи йдуть працювати в силові структури. У цьому випадку фахівці навчають собак шукати різні речі, людей і т. д.
- В митних органах також є місце для роботи кінологів. На митниці з допомогою собак перевіряють машини, затримують порушників
- МНС. Тут кінологи працюють в парі з собаками, вони віддають їм команди і стежать за їх роботою. Чотирилапі витягують людей з-під завалів, знаходять вибухові речовини. Така робота, як і робота собак в МВС, на митниці можлива тільки під контролем досвідченого кінолога.
Робота кінолога не така проста, якою може здатися на перший погляд. Для того щоб досягти якихось результатів людині, хто обрав цю професію, необхідно докласти максимум своїх зусиль і часу.
Відео: Професія кінолог
<