Фітнес-тренер і дієтолог
Найчастіший питання, яке я чую: «Як не зриватися?» Багато хто помилково думають, що не зриваються лише ті, хто перебуває в ідеальних умовах або має залізну волю. Насправді, важлива лише послідовність дій і поміркованість у своїх бажаннях. Не вимагайте від себе того, що свідомо виявиться вам не по зубах. Ставте такі завдання, які вимагають зусиль, але і не перетворює вас у ломовую лошадь. Якщо відчуваєте, що взяли на себе занадто багато — без жалю відмовтесь від непосильної навантаження або надміру суворої дієти. Це не буде кроком назад або якийсь втратою, якщо ви зміните діяльність, головне — не піти в фрустрацію.
Від зміни місць…
Важливо в такий момент зуміти перейти на іншу фізичну активність. Працює у всьому, до речі. Силу волі можна тренувати, виявляється. Людина з сильною волею здатний керувати своєю увагою. Набридло щось одне — змінили фокус, переключився на щось інше. Звичайно, для цього необхідно мати навички, і чим більше — тим краще. Наприклад, набрид зал — вирушили на фітнес, набрид фітнес — пішли на теніс, втомилися від тенісу — зайнялися танцями. Звичайно, має бути основний, пріоритетний заняття, але необхідна підстраховка. Маючи здатність правильно відволікатися, ви маєте більше шансів досягти максимальних результатів у своїй улюбленій справі.
Схуднення або сушка?
Я часто чую: «Я на сушінні зараз, а потім, коли схудну — подкачаюсь». Та що там чую, я і сама, коли тільки починала вникати в світ фітнесу, думала, що я сушусь, тому що мало їм і роблю кругові тренування. Для початку розберемося в поняттях.
Схуднення
Це процес, який відбувається, коли ми вживаємо менше калорій, ніж витрачаємо. Заповнюючи прогалину зовнішнього споживання енергії, організм добуває килоджоули з глюкози, потім глікогену і вже после з жирів, які ми старанно запасли напередодні. Ніякого альтернативного способу схуднення не існує! Тільки дефіцит калорій, хірургічні способи опускаємо. Худнути можна різними способами. Можна голодуючи, можна занижуючи добовий калораж, а можна дотримуючись баланс білків, жирів і вуглеводів і поступово знижуючи кількість калорій, щоб не завдати шкоди організму. Але суть одна — витрачаємо більше, ніж споживаємо. Варто відзначити, що при звичайному схудненні разом з жиром йде досить швидко і м’язова маса.
Сушка
А це режим харчування і тренувань, основне завдання якого максимально зменшити жировий прошарок, зберігши при цьому м’язи. У слідстві сушіння спортсмен (назвемо це так) отримує рельєфне, м’язове тіло без жирових складок. Під час сушіння загальний калораж або не знижується взагалі, або знижується не суттєво (це залежить від режиму харчування, що передує сушці), основна особливість — це зміщення балансу БЖУ, збільшення кількості білків за рахунок зменшення кількості вуглеводів. Така система харчування дозволяє продовжувати ефективно тренуватися і одночасно витрачати зайві жири.
Піца або еклер?
Коли потрібно перекусити на бігу, людина, яка намагається стежити за своїм раціоном, звичайно, обере що-небудь не солодке. З’їдаючи круасан з сиром, ми переконуємо себе, що він менше зашкодить фігурі, ніж круасан з шоколадом. Чи це Так? Нашому організму абсолютно все одно, який смак має страва, солоний або солодкий. При вмісті простих вуглеводів в продукті (очищений крохмаль або борошно) інсулін буде підніматися однаково швидко, як якщо б ми їли цукор. Між цукром і борошном різниця в складі мінімальна — в обох продуктів в БЖУ переважають вуглеводи. Наприклад, еклери і піца майже рівноцінні з енергетичного складу, а отже, якщо ви прийняли рішення знизити вагу, в першу чергу необхідно відмовитися від тих продуктів, які містять рафіноване борошно.
Вибираючи швидкий перекус, віддавайте перевагу булочкам з борошна грубого помелу або хлібцям. Наприклад темна булочка, листя салату, нежирний сир (фета, бринза) та шматочок курячого філе або слабосоленої риби — цілком прийнятний варіант. Не обманюйтеся солоним смаком страви, особливо, якщо це пироги або інша випічка.