Андріс Блака, керуючий партнер, співвласник і голова наглядової ради компанії Age Com, батько трьох дочок, а також один з найяскравіших спікерів пройшов днями в Києві Business Wisdom Summit розповідає про те, як виховувати дітей і чому дружина-директор краще, ніж професіонали зі ступенем MBA.
Про багатодітних сім’ях в Латвії
Зараз всі розуміють, що для продовження нації в сім’ї повинно бути мінімум дві дитини. Але для мене, напевно, троє дітей вистачить.
Про дружину і ведення спільного бізнесу
Якийсь час дружина не працювала, але потім стало ясно, що сидіти весь час вдома, — це не дуже добре. Зараз вона працює директором спортклубу «Brazilija», в який я вклав гроші. До неї був один директор зі ступенем MBA, другий, але потім я поставив жінку на посаду, і все запрацювало ефективніше. Вона ставиться до роботи, як до свого дітища, стежить за кожною копійкою. Мінус в тому, що, коли я приходжу додому втомлений, починається друга серія питань, пов’язаних з бізнесом. Хоча, напевно, це зовсім непогано. Я радий, що у нас спільний бізнес, яким вона керує, і в неї виходить.
Про дітей
Моїм дітям 7, 10 і 15 років. Старшій дочці 15, вона хоче працювати в майбутньому, тверезо мислить, у неї на хорошому рівні самодисципліна. Вона розуміє, що повинна потрапити в гарну школу в подальшому і тому прагне вчитися.
Діти молодшого віку — більш легковажні. Їм, мабуть, потрібен режим суворіше. Думаю, сьогодні проблеми багатьох батьків схожі. Діти дуже багато сидять в інтернеті, зі смартфонами, тому потрібно намагатися обмежувати цей час. Наприклад, ставити спеціальні програми, використовувати «розумні» пристрої, які можуть у певний час вимкнути комп’ютер.
Читайте також: Киберняня: Правила дитячої безпеки в інтернеті
Про підхід до виховання
У нас невільне виховання. У нас є режим, графік, завдання для дітей і диктатура матріархату.
Як і наші батьки, ми намагаємося більше часу проводити зі своїми дітьми. У радянський час було так: мої батьки працювали інженерами, але в вільний час і по вихідних ми займалися своїм бізнесом — садівництвом. Тобто дух підприємництва розвивався вже з дитинства, ми розуміли, що нам потрібно працювати. Ми намагаємося прищепити це і нашим дітям, але в наш час це дуже складно. У нас в селі є хутір, і ми вирішили, що там вони будуть все робити самі.
Також необхідно розширювати кругозір дитини, вчити його, що гроші потрібно витрачати не на речі, а на враження, емоції, подорожі.
Читайте також: Элийогу Хусід: «Дитина повинна боятися батьків і дуже їх любити»