
Однією з центральних фігур реформування системи освіти називають вчителя — якщо він не зміниться, то і реформу гріш ціна. Від загальних заяв до конкретних цифр перейшли в соціологічному бюро GfK Ukraine, яка на замовлення громадської організації «Освіторія» провело дослідження на тему: «Наскільки українці поважають вчителів і їх роботу?».
В межах Омнібусу GfK Ukraine у травні 2017 року були проведені особисті інтерв’ю з тисячею респондентів віком від 16 років по всій Україні. Соціологи з’ясували, що в цілому по країні жінки цінують вчителів більше, ніж чоловіки — 78% проти 72%. А люди похилого віку — більше, ніж молодь: 80% — в групі старше 60 років, 74% — серед 30-39-річних і лише 67% — серед молоді 16-19 років.
Також повагу до вчителя безпосередньо залежить від розмірів населеного пункту. У містах, де проживає від 51 до 100 тисяч осіб, важливою роботу вчителів назвали 92%, у той час як в містах з більш ніж півмільйонним населенням — лише 66%.
«У великих містах у людей більше соціальних контактів, більше джерел інформації. Тому соціальний статус вчителя, як ключового джерела знань про світ, що знижується, — вважає Сергій Горбачов, директор київської ЗОШ №148, член колегії МОН. — З розвитком нових можливостей, зокрема, інтернету, вчителі втрачають свою колишню роль. Для того щоб знайти нове почесне місце в суспільстві, потрібна не тільки мотивація змінюватися, але і ресурси — час, фінанси, підтримка суспільства і держави. Все це накладається на маленькі зарплати, високу відповідальність і складність роботи».
«Більшість вчителів відчувають, що суспільство недостатньо поважає їх роботу, — зазначає голова громадської організації «Освіторія» Зоя Литвин. — Дослідження GfK доводить, що вони не помиляються. Ситуацію потрібно терміново міняти, адже від вчителів залежить, наскільки конкурентоспроможними, впевненими, відкритими виростуть нові покоління. Щоб показати українцям, скільки в країні талановитих, відданих професії, інноваційних педагогів, ми проводимо національну премію Global Teacher Prize Ukraine з призовим фондом 100 тисяч гривень і закликаємо номінувати вчителів на її отримання».
Номінувати свого улюбленого вчителя або податися на премію самостійно можна на сайті globalteacherprize.org.ua. Заявки приймаються до 15 серпня.