Вірю не вірю: Стрес в дитячо-батьківських відносинах

veryu ne veryu stress v detsko roditel skih otnosheniyah 1 - Вірю не вірю: Стрес в дитячо-батьківських відносинах

На нашій конференції для унікальних тінейджерів «Завтра_2037» нас здивувало визнання одного з речників, який розповів, що вважає депресію і стрес самообманом, а його батьки просять «знайти собі іншу проблему», якщо він скаржиться на депресію. Але коли він запитав зал з 500 дітей і підлітків і 200 батьків, чи знайоме їм поняття стресу, 90% підняли руки. Це здивувало і нашого спікера, і нас, і ми вирішили запитати психоаналітика Юлію Шуваеву, звідки «ростуть» ноги в стресу, і чому батькам не варто вважати цю проблему лише «дорослій».

Тема стресу дуже ємна і досить своєрідна. А тема стресу в дитячо-батьківських відносинах, взагалі, містить в собі багато емоцій. Тому для конструктивності я вирішила розділити цю статтю на три умовні частини. У першій я розведу поняття «хороший» і «поганий» стрес. У другій я проговорився основні прояви стресу та дистресу: у дорослих і дітей. А в третій, постараюся описати загальні рекомендації профілактики і поведінки в стресових ситуаціях.

Ворога треба знати в обличчя

Першим, хто ввів визначення стресу в науковий обіг, був учений-біолог, вивчав адаптаційні механізми протягом більш, ніж 50 років. Його звали Ганс Сельє. У перекладі з англійської мови «stress» означає «скручування» та «напруга». І це дійсно реакція організму на вплив і зміни навколишнього середовища. Для того, щоб вижити в умовах, що змінюються, організм повинен виробити певний механізм (тобто визначити набір реакцій), для адаптації до нових умов. Еволюційний поштовх до розвитку. При цьому абсолютно не важливо, яку забарвлення носить подія: негативну або позитивну. Реакція організму на зміни буде схожою. В принципі цей процес постійний і досить безпечний. Це такий адаптаційно-еволюційний і абсолютно необхідний механізм. Він називається эустрессом.

Проблеми починаються тоді, коли тиск обставин не закінчується (і немає адекватних термінів закінчення або виходу з цієї ситуації), коли немає достатніх внутрішніх ресурсів для вирішення ситуації, що склалася чи ні позитивного прогнозу на майбутнє. Тоді ми можемо говорити про розвиток дистресу. Або так званого «поганого» стресу. Саме цей стан має згубні наслідки для людини. Якщо немає можливості піти з травмуючої ситуації, змінити її або якимось чином на неї вплинути, то у людини немає іншого способу, як змиритися, здатися і підкоритися. Емоційний фон, який дано людині для вирішення завдань (реакція «бийся» або «біжи»), доводиться пригнічувати і ховати. В такому випадку вони направляються на себе.

Ми можемо умовно розділити стан дистресу на три етапи:

Стадія перша. Відбувається деяке подія, яка вимагає від нас реакції. Якщо ця реакція виражена своєчасно і направлена за адресою (на ситуацію або кривдника), то все в порядку. Стан стресу закінчується. Якщо ситуація якимось чином не вирішується, то з’являються ознаки перевантаження центральної нервової системи: порушення сну, хронічна втома, головні болі, ознаки депресивного стану, проблеми з пам’яттю, неуважність, абстрагованість. Важливим тут є зміни емоційного фону: підвищення тривожності, превалювання пригніченого емоційного стану, дратівливість, можлива алекситимия. На цій стадії людина може застрявати роками і просто не надавати їм значення. Але таке ігнорування може призвести до необхідності медикаментозного лікування.

Стадія друга. Це стадія функціональних розладів. На цій стадії залучаються системи дихання, кровообігу, травлення, змінюється гормональний фон. Серед симптомів відзначають болі в грудній клітці, проблеми з ШКТ, підвищення тривожності (що може, як наслідок, призводити до панічних атак) і ін.

Стадія третя. Тут ми вже говоримо про патологічні наслідки у вигляді фізіологічних проявів (гіпертонія, діабет, ішемічна хвороба серця, виразкової хвороби шлунка, гастрити, проблеми з нирками та ін).

Сьогодні 40 млн 147 млн робітників у країнах Європейського союзу страждають від стресів, що щорічно обходиться суспільству в $19 млрд. У США постійні фізичні симптоми стресу відчувають 77% населення. На Заході стрес називають «тихим вбивцею». В Україні єдиних статистичних даних про стресових розладах та їх причини не існує. У нашій країні актуальна проблема ПТСР (постравматического стресового розладу). Але й для неї обліку на державному рівні поки що немає.

Тепер давайте подивимося, які умови для дистресу ми можемо виділити в Україні:

1. Постійна дестабілізація суспільства (політична нестабільність, масові заворушення, інформаційний потік негативу у ЗМІ); тут я зазначила також нестабільність у світі, тероризм, стихійні лиха як фактори, що формують відсутність почуття безпеки.

2. Інфляція, падіння рівня робочих місць, скорочення виробництв, підвищення цін, фінансові кризи, нестабільність банківської сфери.

3. Військові дії (і не існує кінцевої дати їх припинення).

Ці чинники накладаються на стани, які проходять у людини в зв’язку з особистісними і віковими кризами. Зовнішні події є якимись тригерами, які запускають внутрішні травми минулого і активізують попередній досвід, включаючи механізми захисту, властиві людині. Але в зв’язку з тим, що попередній досвід не підходить (оскільки умови та складові для вирішення завдання інші, змінені), то відбувається «збій системи», який знову ж таки актуалізує стан безпорадності. Замкнуте коло, чи не правда?

Така кругова травматизація нашого суспільства призводить до досить серйозних проблем як на рівні суспільства, так і на рівні кожної людини та сім’ї як системи. Наслідки цього можна розглянути тільки в довгостроковій перспективі і оцінити ступінь вдасться з роками. Але на сьогодні кожен з нас повинен дбати про себе в посиленому режимі. Про те, що ж робити, щоб допомогти і собі, і близьким людям, дещо пізніше.

Чи можуть діти «маніпулювати» своїми батьками, скаржачись на стрес?

Коли батько перебуває в стані дистресу, коли йому доводиться вирішувати нагальні завдання в стані деякої «безпорадності» і «безсилля», він використовує набір «захисних механізмів». У кожного це свій набір. Але зараз я виділяю такі, як: знецінення, розщеплення і заперечення. Ці механізми дозволяють психіці зберігати себе. У ситуації, що травмує почуття або від’єднуються від дії (чорне і біле, дії та емоції), або заперечується і знецінюється складність ситуації або власних сил («так що я можу зробити, я повинен підкоритися» або «все не так страшно», «все, як у всіх»). Емоції упаковуються і складаються на верхню полицю до кращих часів. Але нікуди не діваються.

Коли дитина погано себе веде, скаржиться, ниє, закочує істерики, у нього падає успішність, він відмовляється виконувати прохання (це все спосіб сказати про свої складнощі), то ресурсу розбиратися з цим може просто не вистачити. І тоді замість спроб зрозуміти і розібратися, хочеться скоріше його заспокоїти, сказати, щоб не вигадував і продовжував слухняно робити те, що йому скажуть. Те ж стосується і підлітків, але з підлітками може бути ще і батьківський страх, оскільки підлітки замикаються і відгороджуються.

Дорослими така поведінка може помилково прийматися за «маніпуляцію». У відповідь тоді підліток чує: «що у тебе інших проблем немає?», «що ти собі придумав?», «не манипулируй мені тут!». Але ви повинні пам’ятати, що це може бути, з його боку, єдиний спосіб сказати про свої складнощі, а з вашого боку, — неможливість (психологічна) ці складності побачити. І тоді включаються механізми захисту: розщеплення, заперечення, знецінення. Звичайно, від маніпуляцій не застрахований ніхто, але я завжди пропоную прояснити, що відбувається.

Порятунок потопаючих, або допоможи собі сам

Якщо ви виявили у себе ознаки затяжного стресу, перше, що потрібно зробити, — звернутися за допомогою. Якщо ознаки стресу дають про себе знати, не соромтеся звернутися до лікаря. Він може призначити профілактику чи лікування.

Друге — необхідно виявити стресор і визнати його вплив. Це дуже складне завдання. Повірте, навіть самим сильним людям (я б навіть сказала, особливо сильним) це завдання дається складніше всього. Визнати свою безпорадність у питанні ох, як складно. Але без цього не можливе рішення проблеми.

Якщо ви помітили млявість у дитини або підлітка, скарги, розлад сну, зниження успішності в школі, істерики, постарайтеся зрозуміти, чому так відбувається. Це може бути стресова ситуація як в школі, так і вдома. Постарайтеся говорити з дітьми на тему того, що відбувається з вами і з світом. Пояснюйте йому, що може турбувати вас або другого з батьків. Не уникайте складних розмов, якими б неприємними не були теми. Пам’ятайте, що дуже складно відчувати щось недобре, але не розуміти, що відбувається. Розмови можуть знімати тривогу. А вашої особистої участі може бути цілком достатньо для вирішення складнощів.

З підлітками все трохи складніше, тому що вони замикаються або відгороджуються. Вони вважають, що проявляти слабкість не допустимо і вже батьки точно їх не зрозуміють. Ви можете чесно зізнатися, що вам складно зрозуміти, що відбувається, але ви готові бути поруч і надати участь для вирішення проблеми.

Нижче ще кілька превентивних заходів для «профілактики» затяжного стресу:

  • перебування на свіжому повітрі і зміна щоденної картинки;
  • фізичні вправи або будь-який вид активності для скидання напруги;
  • музикотерапія і кольоротерапія (ви можете використовувати музику для заспокоєння нервової системи, а також візуальні джерела задоволення);
  • психотерапія, безумовно. Усвідомлення причин і своїх реакцій на оточуючих – одна з кращих профілактичних заходів;
  • у стресовому стані краще відмовитися від алкоголю, знизити вживання кофеїну (для зниження збудливості нервової системи);
  • постарайтеся виключити спілкування з людьми, поруч з якими ви відчуваєте будь-яку емоційну депривацию.

І будь ласка, пам’ятайте, що ігнорування проблеми не призводить до її розв’язання. Адже сили, які ваш організм витрачає на боротьбу зі стресом, можуть бути спрямовані на творчість, розвиток, комунікацію з оточуючими.

Фото: Ранія Матар

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Role Models: 7 видатних жінок про права та жіноче лідерство

Вони власниці престижних премій: Нобелівської, Пулітцерівської, «Оскара». Вони — лідери у своїх професійних сферах. Вони — разрушительницы шаблонів. Сім успішних жінок про свою кар’єру і про труднощі, з якими їм […]
role models 7 vydayuschihsya zhenschin o pravah i zhenskom liderstve 1 - Вірю не вірю: Стрес в дитячо-батьківських відносинах