Що ви там курите: Як говорити з дітьми про електронні сигаретах

chto vy tam kurite kak govorit s det mi ob elektronnyh sigaretah 1 - Що ви там курите: Як говорити з дітьми про електронні сигаретах

Електронні сигарети тепер популярнішим серед звичайних підлітків. Мініатюрні пристрої створюють ароматизований пар, в якому може і не бути нікотину зовсім. Чи означає це, що вейп абсолютно нешкідливий? Нещодавно опубліковане дослідження американських учених говорить, що ні, зовсім не нешкідливий. Психолог Ліза Дамур радить, як говорити з дітьми про вэйпе.

Національна академія наук, інжинірингу та медицини США провела дослідження, згідно з яким підлітки, які користуються електронними сигаретами, набагато частіше починають курити звичайні сигарети, ніж ті, хто вэйп не курив ніколи. Тобто це ще одна, здається ще більш простій, сходинка до залежності. А якщо вэйп і не призведе до залежності, то що міститься в деяких сумішах нікотин так само безжалісний до країн мізках, як і нікотин з традиційних сигарет, а всякі хімічні «аромати» — тим більше.

Знання — сила, але не завжди

Дослідники кажуть, що навіть володіючи правильною інформацією, люди (і підлітки, і дорослі) не завжди роблять правильний вибір. Ми всі знаємо, але їмо фаст-фуд, забуваємо про сонцезахисний крем, перевищуємо швидкість за кермом. Батькам важливо переконатися в тому, що діти знають про небезпеку електронних сигарет, так само як про наслідки сексу без презерватива, вживання алкоголю, наркотиків і т. д. Але не думайте, що якщо вони знають — вони автоматично ніколи не проігнорують цю інформацію.

Поставте себе на їх місце

Спробуйте почати розмову з цікавості, без осуду: «Що ти думаєш про електронні сигарети?» або «Ти знаєш дітей, які курять вэйп?» Подібними розмовами ви вбиваєте двох зайців. По-перше, по реакції дитини ви можете зрозуміти, схильний він до такої небезпечної звички/поведінки чи ні. По-друге, запитуючи дітей про те, що вони знають про небезпечні речі, ви налаштовуєте їх на те, що вони почують і ваша думка про ці небезпеки. А перш ніж висловлювати ваші застереження, ви таким чином з’ясовуєте, чи були у дитини вже перший досвід. А може, і не перший.

«Навіщо?» і «Чому не можна?»

У підлітків є причини, за якими вони курять вэйп: виклик владі, покрасуватися перед однолітками. Підлітки по натурі своїй завжди шукають, як би продавити межі дозволеного дорослими. Наприклад, демонстративно або потайки палять вэйп. Деяким хлопцям подобається ідея спробувати дивні змішання смаків, які пропонують виробники або повправлятися у витіюватих фокуси з пором, які вони бачать на відео. Якщо батько просто впаде на голову зі своїми «не можна», то реакція буде такою: «Ну взагалі нічого не можна з того, що прикольно!» Спробуйте такий підхід: «Це не про те, що я ненавиджу веселощі, це про те, що я тебе люблю!»

Висловлюйтеся

Підлітки припиняють прислухатися до нас, коли ми всі небезпеки кваліфікуємо як однаково смертельно небезпечні. Ми повинні визнати, що спробувати електронну сигарету — це набагато менш шкідливо, ніж вживати наркотики, але при цьому пояснити дітям, що вэйп не нешкідлива іграшка. Доктор Скайлер Калади, професор педіатрії та завідуюча відділенням терапії в клініці клівленда, каже: «Ми продовжуємо вивчати характеристики вэйпа, але те, що ми дізнаємося, не вселяє оптимізму. Розвивається мозок набагато більш вразливий до залежностей, а нікотин дуже швидко її викликає». Навіть ті суміші, які не містять нікотину, містять хімічні компоненти, які в пароподібному стані можуть бути токсичними і навіть канцерогенними. А металеві мікрочастинки, які можуть потрапити в дихальні шляхи в результаті розжарювання частин електронної сигарети, здатні викликати астму або емфізему. Багатьох властивостей вэйпа ми ще не знаємо, але чи варто ризикувати?

Межі вашого контролю

Виховувати підлітка — це постійно балансувати між «ні, я не дозволяю» і «роби, що хочеш». Потурання виведе дитини на «слизьку доріжку», надмірний контроль — туди ж. Вас може виручити баланс інших концепцій: високі очікування, які ви покладаєте на дитину, з одного боку, і визнання кордонів вашого контролю — з іншого: «Вэйпинг не нешкідливий, я сподіваюся, тобі це ясно. Але я не можу прийняти рішення за тебе, так що думай, що робиш». Можна додати: «Якщо я дізнаюся, що ти куриш е-сигарети, для тебе будуть наслідки». Вибір завжди має наслідки — ми повинні нагадувати дітям про це. Як і про те, що вибір у них теж є завжди.

Джерело: nytimes.com

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Як запустити успішний стартап у сфері, про яку ніхто не чув в Україні

Саме слово «генетика» у нас асоціюється з дослідницькою діяльністю, медициною, але вже точно не з бізнесом. Однак дві українки — Дарія Лосєва і Руслана Шадріна, — вирішили, що генетика не […]
kak zapustit uspeshnyy startap v sfere o kotoroy nikto ne slyshal v ukraine 1 - Що ви там курите: Як говорити з дітьми про електронні сигаретах