
Фасад завжди вважався «візитною карткою кожного будинку. Одним з варіантів оригінальної прикраси житла вважається застосування різьблених наличників. Таке рішення виглядає не дуже красиво, а виготовити різьблені наличники можна і вдома.

Що це таке і навіщо потрібні?
Різьблені наличники з дерева – це спеціальні планки, які застосовуються, щоб приховати монтажні шви на кордоні віконної системи і стіни. В будинку такі дерев’яні пристосування можуть бути використані не тільки на вікнах, але і на дверях. В якості елемента фасаду будівлі лиштви застосовують ще з XV століття. В даний час їх актуальність стала трохи нижче, але при цьому функціональність не змінилася. У багатоповерхових приміщеннях такі пристосування вважаються недоречними, тому не використовуються.
Якщо говорити простими словами, то лиштвою вважається рама з дерева шириною близько 40 сантиметрів, яка використовується для віконного обрамлення. Вона необхідна не тільки для естетичної функції, але і для перекриття зазору, що утворюється між віконною рамою і стіною. В результаті використання таких рам збільшується теплоізоляція, запобігається проникнення пилових частинок і води з навколишнього середовища. Крім того, знижується рівень шуму.


Огляд видів
Форма різьблених наличників може бути фігурної, плоского, круглого, опуклою. Згідно типом монтажу, віконні пристосування можна поділити на такі різновиди:
- телескопічні (в них присутні спеціальні виступи, які заходять в смужки короба);
- накладні.


Є і класифікація рам по виду різьблення.
- Прорізна. Такий орнамент означає виготовлення візерунка через всю поверхню наличника. Так як повний фон відсутня, орнамент здатний красиво і вишукано обрамляти отвір вікна. При цьому лиштви мають вигляд мережив. Даний спосіб також називається ажурним різьбленням.
- Накладна. Візерунки, які створені даним видом різьблення, засновані на подальшому приклеюванні або прибивання цвяхами орнаменту на готовий фон. Це досить простий метод прикраси віконних прорізів, так як вирізка орнаменту відбувається з тонкої заготовки. При цьому варіанті різьблення можна створити більш чіткі і акуратні візерунки, ніж при попередньому.


Матеріали
Різьблені наличники можуть бути виготовлені з дерева, пластика, металу, МДФ. Деревину можна назвати самим затребуваним матеріалом. Причина популярності дерева для віконних різьблених рам обумовлена екологічною безпечністю, доступністю, естетичністю зовнішнього вигляду, а також можливістю реставрації. Подивимося, які породи виявляться самими стійкими.
- Дуб. Він погано піддається обробці, однак характеризується твердістю і зносостійкістю.
- Липа. Вважається ідеальною основою для різьблення, але при цьому їй потрібна додаткова обробка від можливого гниття і впливу високої вологості.
- Модрина. Цій породі не притаманне гниття, але майстрам складно робити ажурне різьблення та фарбування.
- Бук. Тверда й стійка порода.
Найдорожчими вважаються стійкі дерев’яні породи, тож споживачі часто віддають перевагу вільхі, берези, клену.



Різноманітність візерунків
Різьблені наличники мають вигляд віконних і дверних накладок. Дані пристосування не тільки закривають щілину над коробом, але і збільшують привабливість віконної рами і будівлі в цілому, після чого останнє виглядає оригінальним і закінченим. Використання різьблених орнаментів і малюнків в якості декоративного прийому застосовується для поліпшення колориту конструкції.
Як і раніше, багато хто віддає перевагу наступним узорам.
- Берегиня. Це символ, який дарує життя і означає жіноче начало. Найчастіше цей мотив займає центральне місце в рамі.
- Сонце. Цей знак відноситься до сильним чоловічим оберегам. Світло здатний відігнати нечисть, подарувати спокій. Оберіг вважається більш потужним, коли на ньому багато променів.
- Вода. Вирізання хвилеподібних прикрас на лиштві є символом життя та добробуту сім’ї.
- Аграрні позначення. Ромби з крапками і смугами з внутрішньої сторони позначають поля, засіяні багатим урожаєм. Знак землі вважається найпоширенішим на виробах різьбленого типу.
- Змія. Наличники з зображенням змій вважаються символами мудрості, родючості.
- Птах. Даний вид зображення символізує захист від бід за допомогою померлих предків.
- Крила. Вони є давнім і сильним символом. Здавна люди вважали, що якщо на вікнах є подібне зображення, то приміщення має особливий захист.
- Рослини, квіти. Різьба наличників з рослинністю і квітами – це символ об’єднання з навколишнім світом і всім живим.



Професіонали рекомендують оформляти всі вікна будівлі аналогічними візерунками на рамах, щоб домогтися досконалості в оснащенні фасаду.
Технологія виготовлення
Наличники з різьбленого дерева типу можна не тільки замовити у майстрів, але і зробити своїми руками в домашніх умовах. На першому етапі робіт варто зайнятися підготовкою матеріалів, інструментів, креслень з дотриманням пропорцій. Віддавати перевагу варто дощок з невеликою кількістю сучків. Процедура виготовлення лиштви здійснюється за допомогою лобзика з плавним пуском, пір’яного свердла, викрутки і шліфувальної машинки.

Поетапне виготовлення рам виглядає наступним чином
- з вікон мірки знімаються;
- вирізаються заготовки з просушеного пиломатеріалу;
- з внутрішньої сторони наличника вибирається дерев’яний складу на глибину близько 2 міліметрів, при цьому по краях залишаються кромки;
- вирізається візерунок, який був нанесений по шаблону, отвори висвердлюються за допомогою свердел різного діаметра;
- всі прорізи і отвори обробляються за допомогою шліфувального паперу або пилососа;
- деталі, які виконані за допомогою накладної різьблення, прикріплюються до широкого основи (надійність кріплення може бути забезпечена шляхом нанесення клею на візерунок з боку вивороту).
Щоб виріб був акуратним, варто обробити шліфувальною машинкою. Однак просто створити гарне дерев’яне виріб недостатньо. Додатково майстру потрібно здійснити його правильну установку на віконний отвір. Якщо все зроблено вірно, пристосування будуть не тільки привабливо виглядати, але і протримаються довгий термін.



Існує кілька варіантів кріплення наличників на вікна.
- Глухим шипом. Дані пристосування встановлюють на виріб, при цьому завчасно висвердливши в рамі отвір для них. На поверхню шипа наносять клей і заводять в паз. Це складний варіант кріплення, який здатний захистити місце установки від попадання води. При цьому його майже не видно.
- Наскрізним шипом. Цей варіант легше попереднього, але менш надійний. Шипи монтують в точках, де вони будуть мінімально помітними.
Щоб різьблені віконні і дверні наличники прикрашали фасад будівлі багато років, варто подумати про їх обробці. З цією метою деревину варто заґрунтувати, пофарбувати або покрити лаком. Роботу можна виконати як самостійно, так і за допомогою фахівців.
Дерев’яні різьблені рами не тільки декорують фасад будівлі, але і виконують захисну функцію. За умови правильного підбору такого декору можна приховати багато недоліків будинку.
Головне, купити або зробити власними руками якісні вироби, а потім правильно їх установити.


Як виготовити наличники на вікна з прорізної різьбленням своїми руками ви можете дізнатися в наступному відео.