Різьба по дереву – це справжній витвір мистецтва, який буде на піку популярності в будь-які часи. Але особливо привабливо і незвично виглядає різьблення, коли виконується не зовсім підходящими для цього на перший погляд інструментами, наприклад, бензопилою. Особливості такого виду різьблення, основні моменти її виконання і техніку безпеки ми і розглянемо нижче.
Особливості
Різьба по дереву бензопилою – це відносно новий напрямок в даному виді мистецтва, і кому прийшло в голову почати його – до цих пір точно не відомо. Талановиті люди з усіх куточків світу сьогодні прагне досягти досконалості в цій справі.
Деревне карвінг – саме так фахівці називають процес створення фігур з деревини.
Відмітними особливостями такої різьби є наступні.
- Використання великих шматків деревини. Як правило, майстри вибирають суцільні стовбури дерев, і все більша перевага віддається неопрацьованого сировини. З нього набагато простіше масивної бензопилою вирізати дерев’яні скульптури тварин, великі і маленькі.
- Сам інструмент. Традиційно бензопила використовується для розпилу деревини, тут же за її допомогою створюються справжні витвори мистецтва. Проте інструмент має важку вагу, і його необхідно непросто утримати на вазі, але і зробити рівні і красиві вирізи.
- Тривалість виконання самої різьби. Для того щоб створити навіть невеликий твір, необхідно витратити близько 6-8 годин свого часу. Причому найбільша частина його йде на прорізання маленьких деталей.
- Складність самої роботи. Тут необхідно ювелірна точність, дотримання точних розмірів і відмінний окомір.
Безумовно, різьба по дереву бензопилою виглядає приголомшливо, а сам процес виконання роботи просто заворожує – з простого стовбура за допомогою грубого інструменту в підсумку виходять просто чудові деревні вироби.
Інструменти
Для того щоб створити будь-які фігурки, необхідно підготувати всі необхідні матеріали.
- Сама деревина. На перших порах свого складного творчого шляху необхідно вибирати ті породи, які відносяться до категорії м’яких – кедр, береза, хвойні дерева. Вони більш податливі в роботі.
- Також знадобиться сама бензопила. Звичайно, краще вибирати спеціальні моделі, які були створені саме для різьби по дереву. Якщо ж можливості придбати таку немає, то можна використовувати і звичайний справний інструмент, бажано не дуже об’ємний. Підходить і стандартна електропила, але тільки шина повинна щільно прилягати, а ланцюг бути натягнутою по максимуму, інакше деревина буде просто рватися в ході роботи.
- Креслення. Новачкам не варто намагатися виготовити їх самостійно, краще скористатися готовими схемами від досвідчених майстрів, тоді робота точно вийде.
- Захисне обмундирування. Сюди входять спеціальні окуляри, які захистять очі від попадання в них шматочків деревини, і спеціальний одяг. Головне, щоб вона закривала все тіло, але при цьому була зручною, не сковував рухів. При дуже тривалій роботі з галасливою бензопилою можуть виникнути проблеми зі слухом, тому незайвими будуть і навушники.
- Набір інструментів для деревного карвінгу. Саме з їх допомогою будуть прорізатися найдрібніші деталі, а також оброблятися дрібні деталі майбутньої скульптури. Тут економити не варто, краще відразу придбати дійсно професійні інструменти.
Крім всіх інструментів, також буде потрібно багато часу, ентузіазм і націленість на отримання відмінного результату.
Тільки в цьому випадку робота буде приречена на успіх.
Практична інструкція
Перед тим як приступати безпосередньо до роботи, необхідно вибрати ескіз майбутнього виробу.
Найкраще в перші рази вибирати найпростіші варіанти різьблення – гриби, дерева, прості тварини.
Незайвим перед початком робіт буде подивитися відео-інструкцію, наочно показує, як правильно виконувати кожен етап. Починати необхідно з вибору деревини. Можна, звичайно, звалити сухе дерево, самому ошкуріть його, попередньо опрацювати і використовувати далі. Але на це потрібен дозвіл, до того ж потрібні певні навички. Набагато простіше придбати вже готове деревне зруб.
Поетапно послідовність дій буде виглядати так.
- Підготувати майданчик, на якій будуть проводитися роботи. Її необхідно звільнити від усіх зайвих предметів.
- Встановити дерев’яну заготовку, зафіксувавши її при необхідності. Важливо приділити увагу тому, щоб до нього був вільний підхід з усіх сторін.
- Необхідно перевірити справність пили, при необхідності змастити її спеціальним маслом.
- Надіти окуляри і захисний одяг.
- Тепер вирізуємо бензопилою контур майбутньої фігурки. Тут головне – не перестаратися і не зрізати занадто багато деревини.
- Прорізання точних обрисів. На цьому етапі необхідно чітко слідувати обраній схемі і прорізати кожну деталь повільно і акуратно.
- Вирізання дрібних деталей. На перших порах, поки відбувається навчання, останній пункт зовсім не обов’язковий. Він передбачає різьблення очей, волосся та інших дрібних предметів.
- З дрібним наждачним папером перерізом необхідно ретельно обробити всю скульптуру.
Завершальним етапом робіт є покриття фігурки лаком – це захистить її від цвілі і комах.
Техніка безпеки
Незважаючи на всю привабливість такої різьби по дереву, слід пам’ятати і про небезпеки. Бензопила – інструмент, що відноситься до найбільш небезпечним, тому його використання вимагає дотримання ряду правил:
- Обов’язково необхідно використовувати окуляри і захисну форму одягу.
- Перед кожним використанням пили її необхідно ретельно оглядати на наявність пошкоджень і підтягувати ланцюг.
- Несправний інструмент до використання не допускається.
- Не можна працювати в дуже захаращеному місці з недостатньою кількістю вільного простору.
- Використовувати необхідно тільки ту бензопилу, з якою ви вже працювали раніше і вмієте поводитися.
Також для роботи слід використовувати ідеально рівні і гладенькі заготовки, особливо на початкових етапах. Дрібні сучки можуть призвести до різкого ривка пили та отримання травми.
Гарні приклади
Досвідчені майстри різьби по дереву бензопилою можуть створювати справжні шедеври з простої дерев’яної заготовки. Найкращим наочним доказом цього є такі приклади.
- Ведмідь є найпопулярнішою скульптурою, що виготовляється таким чином. При чіткому дотриманні технології і з фінішним покриттям така скульптура виглядає дуже красиво і стане прикрасою будь-якого будинку або ділянки.
- Деревна сова, виконана руками майстра, по своїй красі і витонченості ні в чому не поступається справжньої живої птиці.
- А ще народні умільці можуть виготовляти прості лавочки, які прикрашають різьблені зображення різних тварин. Ось така лавка і стане відмінним прикрасою ділянки, і прекрасним подарунком для кожної людини.
- Така мініатюрна білочка, вирізана за допомогою великої бензопили, виглядає особливо ніжно і стильно. Такому подарунку буде радий навіть дитина!
- Справді вражаюче виглядають скульптури морських мешканців з дерева – і цей дельфін яскраве тому підтвердження.
Різьба по дереву бензопилою – це не просто хобі, а й можливість проявити свою творчу натуру, прикрасити свій будинок і ділянку приголомшливими фігурами, а також і непогано заробити.
Як вирізати ведмедя бензопилою дивіться у наступному відео.