Чечітки – пташки хоч і не великі, але досить помітні завдяки своєму пустотливому вподоби, енергійному поведінки, радісного щебетанию (схожим на звук, який видає танцюрист-чечеточнік) і яскравого оперення.
Особливо вони помітні взимку, виділяючись яскравою плямою на тлі білого снігу. Вони прямо обліплюють плодові дерева і кущі, на яких залишаються минулорічні плоди – одне з найкращих для чечеток частувань.
Як виглядає птах чечітка?
- Ці вьюрковые співучі пташки із загону горобиних стрімко літають зграйками – голосно оголошуючи околиці своїм щебетанням.
- Як виглядає птах чечітка? Грудка в них малинова, на голові – «червона шапочка», а на спинці стирчать пір’їнки – саме за ці особливості латинською прозвали «полум’яними колючками».
- Чечітку звичайну можна було б переплутати з щиглем або чижем, якщо б не яскраве забарвлення – як у снігурів. Крім малиновою грудки (у самців), пташки можуть похвалитися і яскраво-червоною «шапочкою» — плямою на голові.
- Самкам пощастило менше – у них немає малиновою манишки, замість неї природа наділила їх білими «комірцями».
- Чечітка – маленька птах (вагою трохи більше 10 грамів), та, як кажуть, справненька. Максимальна довжина тіла – 14 см з розмахом крил до двох десятків сантиметрів.
- Ще один досить яскравий момент у вигляді чечітки – невеликий дзьобик (до 1 сантиметра) насиченого жовтого кольору з темним підставою.
- Кучные, численні зграйки цих яскравих щебетуний помітні здалеку – не тільки взимку на тлі білого снігу, але і влітку – посеред буйної зелені. До речі, вони не тільки тріщать, наслідуючи танцівникам стьопа, але і дзюрчать ніжними трелями.
- Цікаво, що з віком яскравість оперення у самця буде тільки збільшуватися. При зерновому раціоні після чергової линьки грудка у самця може втратити малиновий колір, а «шапочка» перетворитися в лимонно-жовте.
Де живуть птахи чечітки в дикій природі?
- Де живуть птахи чечітки? Ареал проживання чечеток в дикій природі досить широкий. Вона живе на різних континентах (в основному, у північних частинах Євразії, Північної Америки, Гренландії).
- Часто виникає питання — чечітка перелітний птах чи ні? В залежності від місцевості, ці пташки можуть бути як перелітними, так і осілими.
- На території Російської Федерації побачити цих створінь можна в тундрі і лісотундрі (Забайкаллі, Уссурійський край), в Криму і на Кавказі. У середню смугу Росії ці пташки залітають виключно взимку.
- Чечітки — птахи, які дуже люблять зарості, тому вони кочують по чагарникових насаджень, по лінії берегових заростей і на вологих, заболочених ділянках суші з високою соковитою травою.
- Чечітки не тільки виглядають імпульсивними створіннями, але такими і є насправді – траєкторію їх перельотів і поведінку передбачити не можуть навіть вчені.
Поведінкові особливості чечеток у природі
- Як вже зазначалося вище, чечітки – стайня пташки, надмірно активні і імпульсивні. Спільно вони метушаться в пошуках їжі, не надто звертаючи увагу на навколишній світ і його небезпеки. Іноді кількість особин у зграї може обчислюватися тисячами.
- Вони дуже швидко звикають до людей і намагаються отримати від них максимальну користь у вигляді всіляких «смачненького».
- Знайшовши дерево або кущ з плодами, придатними для поїдання (ягодами, насінням, жолудями або шишками), чечітки в прямому сенсі слова обліплюють його гілки, утворюючи копошащийся яскравий багатоголосий грудку. Вони навіть можуть поглинати їжу, висячи догори ногами! Чим більше на дереві «смачненького», тим більше пернатих особин на ньому повиснуть.
- Птахи чечітки всеїдні і володіють відмінним апетитом, що дозволяє їм легко знаходити їжу в дикій природі. З рослинної сегмента вони воліють всі види злакових культур, молоді березові і вільхові сережки, плоди і насіння дерев і чагарників, люблять об’їдати шишки хвойних дерев і навіть верес.
- Джерелом білка тваринного походження для чечеток є невеликі представники комах, молодняк вони воліють годувати попелиць.
- Піклуючись про долю свого потомства, чечітки навчилися якісно приховувати свої гнізда в невисоких, але щільних заростях чагарників і невеликих дерев. Більше за все вони люблять селитися в березових або вільхових гаях.
Скільки живуть і як розмножуються птахи чечітки?
- Здавалося б, птиці чечітки настільки активні в повсякденному житті, що підвищити ступінь їх рухомості просто неможливо. Але в період розмноження їх суєтність збільшується в рази!
- Самці починають хвилеподібно кружляти над зграєю, з усіх сил намагаючись привернути увагу самок, малинові плями в їх оперенні стають ще яскравіше і прямо горять на сонці.
- Самки чечітки також стають активнішими і «говіркішим», підбираючи собі партнера для спаровування.
- Протягом літнього періоду пара чечеток може привести потомство один або два рази, свивая гніздо в заростях кущів або на невисоких деревах у формі товстостінної чаші з підручних матеріалів – сіна, травинок, гілочок, пуху, пір’я і вовни.
- В акуратно звите гніздо відкладається від п’яти до семи плямистих яєць з зеленуватим забарвленням шкаралупи з абстрактним хитромудрим малюнком на тупому кінці. Висиджування триває до двох тижнів, під час якого самець добуває їжу і для себе, і для майбутньої матусі.
- Вилуплюються малята залишаються в рідному гнізді ще приблизно два тижні, протягом яких їжу для них носять поперемінно батько і мати.
- А потім вони починають робити пробні польоти в пошуках комах і рослинної їжі, збиваючись в молодняковые зграйки.
- У дикій природі чечітки живуть до 8 років, а в умовах домашнього утримання можуть зустріти навіть десятирічний ювілей. Причому на поведінкових особливостях похилий вік ніяк не відбивається.
Найстаріша чечітка з зафіксованим віком змогла на два місяці пережити свій 12-й день народження.
Чечітка: птах в домашніх умовах
- Завдяки активності птахів чечеток, їх яскравому забарвленню і дружелюбності по відношенню до людей, іноді вони стають домашніми улюбленцями у любителів співочих птахів – канарок, чижей і щеглов.
- Однак не кожен любитель-орнітолог витримає ритмічний скрекіт – ось як співає птах чечітка.
- Якщо ви все ж зважилися завести вдома цю досить таки екзотичну пташку, то слід подбати про просторому вольєрі або клітці, щоб вона могла здійснювати в ній хоча б невеликі перельоти.
- Оскільки в природі дані птахи дуже активні, то без відсутності належної рухливості вони починають страждати від ожиріння, що часто призводить до передчасного летального результату.
- Корми для птиці чечітки також варто вибирати дієтичні – наприклад, збалансовані суміші для годівлі канарок без великого змісту насіння конопель.
Будьте уважні, буває, що чечітки не виносять неволі і помирають буквально протягом перших днів в ув’язненні. Краще утримувати їх хоча б в парі, а краще – невеликою зграйкою у просторому вольєрі, хоча це може призвести до того, що самці не стануть співати.
- Чечітки дуже швидко звикають до людей, їдять з рук і часто не хочуть розлучатися з господарем, навіть якщо він спробує випустити їх на волю.
- Зловити чечітку не надто складно – наприклад, за допомогою мережі, пастки, оскільки вони довірливо ставляться до людей і без оглядки опускаються на землю, щоб перекусити.
- Трохи складніше зловити і адаптувати в неволі тундрових чечеток, які трохи крупніше і «пухнасті» своїх звичайних родичів.
Відео: Про чечетках
<