Причини зіркової хвороби
- Те, що ми звикли визначати терміном «зіркова хвороба», безумовно не є фізичною недугою. А ось душевним розладом, що веде до деформації особистості, і спотвореного сприйняття себе, оточуючих, насправді – назвати цілком можна.
- Подібний стан схоже з нарцисизмом, а деякі психологи взагалі ставлять їх в один ряд. І тому жага того, щоб тобі поклонялися і висловлювали захоплення, непереборне прагнення вразити оточуючих – все це є ознаками зіркової хвороби.
- Цьому зоряному недугу схильні представники будь-якої професії, зіркою і незаперечним авторитетом може відчувати себе як слюсар вищого розряду, так і прима-балерина Великого театру. Адже кожен з них у своїй сфері може «завтра прокинутися знаменитим». Саме цей раптовий навіть не крок, а стрибок до слави і не дає часу і можливості для адекватної самооцінки, висновків, аналізу. Подібний ривок і є однією з причин виникнення зіркової хвороби.
- Другою причиною зіркової хвороби є підвищена увага оточуючих – вона лестить, одурманює, змушує весь час думати про те, як ти виглядаєш, і яке враження виробляєш. Підштовхнути до завищеної самооцінки може і різке підвищення в статусі, і збільшення матеріальних благ – словом, будь-яке особисте досягнення при неправильній оцінці здатне «роздутися» до хворобливих розмірів.
- Можна говорити і про неправильному вихованні, про властивості характеру, але вирішальним фактором найчастіше стає раптовий гучний успіх.
Ознаки зіркової хвороби
Отже, людина раптово відчув свою унікальність і потрібність, і тепер усім своїм поведінкою намагається довести, що він саме такий, яким його вважають.
У одних це виливається у злети в професії, в інших – ознаки зіркової хвороби, що виражаються в наступному:
- Його персона обов’язково повинна знаходитися в центрі уваги (і неважливо, яким шляхом це буде досягнуто).
- Всіляке підкреслення свого «зіркового» статусу.
- Бажання всюди, в будь-якій обстановці, похвалитися своєю популярністю, зовнішнім виглядом тощо, незалежно від того, доречно чи ні.
- Чужі успіхи викликають у такої «зірки» почуття заздрості і, як наслідок – шквал принизливої критики на адресу конкурента.
- «Я – зірка, мені все дозволено!» — таким девізом керується подібний осіб, порушуючи всі мислимі і немислимі правила, від правил дорожнього руху до норм поведінки в суспільстві
- Рідні та близькі випадають з зони уваги, оскільки в центрі тепер – його «зірковість».
Приклади зіркової хвороби серед російських знаменитостей
Приклади зіркової хвороби:
- Якщо говорити про російських зірок, безумовним лідером є Філіп Кіркоров. Яскравою ознакою зіркової хвороби є випадок майже десятирічної давності: ляпас, який він дав помічниці режисера тільки за те, що на нього нібито занадто яскраво падало освітлення.
- Хамську поведінку по відношенню до журналістці «в рожевій кофтинці», питання якої не сподобалися зірці — це взагалі хрестоматійний приклад. Тоді Кіркорову довелося каятися і вести себе приблизно, але після він знову «зірвався» — дісталося організаторам музичного фестивалю в Ялті і журналістам. Також співак погрожував судитися з кожним, хто вважає піар-ходом його батьківство. Словом, зірковості Бедросовичу не займати.
- Дмитро Пєвцов коли-то не дуже чемно обійшовся з журналістом, який знімав урочистий момент зустрічі появи з дверей пологового будинку дружини Пєвцова з новонародженим сином. Тоді це могло бути прийнято за нерви, переживання і надлишок почуттів.
- Але пізніше зіркова хвороба Пєвцова виявилася повною мірою: навіть знімаючись у малобюджетних фільмах, Дмитро вимагає, щоб до нього ставилися (і, відповідно, оплачували) як до зірки.
- На зйомках в Криму він зажадав машину більш високого класу, ніж обслуговуючий особисто його Мерседес, окреме меню і не просто кращий одиночний люкс у місті, але і персональний вагончик для відпочинку під час зйомок.
- При цьому Співаків продовжував дорікати в тому, що умови її проживання, харчування не відповідають його вимогам.
- Багато закидів про зіркової хвороби і на адресу Юрія Антонова, який часто запізнюється, змушуючи себе чекати, нешанобливо ставиться до підлеглих, зриваючи на них своє невдоволення.
- Крім того, він може просто відмовитися їхати на концерт чи інший захід, якщо його не влаштовує подана машина.
- Саме з цієї причини він, влаштувавши скандал, не доїхав на зйомки програми, яку планувалося присвятити його ж власної (!) персони. Зйомки були зірвані, а колеги виконавця впевнені, що його хвороба знаходиться у вже запущеної фазі.
- Костянтин Хабенський сам визнає наявність у нього в минулому зіркової хвороби. Проявлялася вона в небажанні спілкуватися з глядачами, бути на виду. Він не прославляв себе перед шанувальниками, а просто уникав їх.
- Артиста напружувало бажання незнайомих людей сфотографуватися з ним, увагу з усіх боків, звернене на кожен його крок. Така поведінка – не від зазнайства чи зарозумілості, а від бажання відпочити, — так пояснював Хабенський свою поведінку.
- Лариса Долина з віком стає все більш примхливою. Під час зйомок програми «Дві зірки» вона вимагала відмовитися від штучного снігу, потім для того, щоб записати текст привітання, зажадала налити в свій келих справжнє шампанське, а не лимонад.
- То шампанське виявилося зайвим, то Долина була не в дусі, але від другого дубля вона категорично відмовилася і, нахамив режисерові, віддалилася.
- Про Ірині Аллегровій відомо, що вона дозволяє собі виривати букети з рук шанувальників, кричати на них, висловлюючи в такий спосіб невдоволення, наприклад, від фотоаппаратной спалаху. Мабуть, виконання пісні «Імператриця» позначилася на психіці співачки не кращим чином.
- Невдалі знімки, які зробила прихильниця Аллегрової, стали приводом для того, щоб співачка провела з нею виховну роботу, за чутками, вилилася в рукоприкладство.
- З останніх «подвигів» Аллегрової – істерика з криками, сльозами і погонями коридорами Кремлівського палацу. За ким ганялася зірка і що саме її не влаштувало: світло, звук, шанувальники, її зовнішній вигляд — важко сказати.
- А співачка Максим взагалі свого часу скасувала концерт із-за того, що її не влаштував пульт звукорежисера. Про глядачів, що купили квитки на її концерт, і чекали виступу, вона при цьому не думала.
- Більше того, її поведінку на концерті, що відбувся на наступний день, також вийшло за всі рамки пристойності. Такий гонор і зарозумілість, на думку багатьох, призвів до розставання з чоловіком, організаторам ж діватися нікуди – вони як і раніше зазнають всі витівки і провокації співачки.
- Коли футболісти у своїй поганій грі звинувачують вболівальників – це теж одна з ознак зіркової хвороби, адже тут немає навіть спроби аналізу ситуації і критичного ставлення до себе. Яскравий приклад – деякі футболісти збірної Росії після поразки в європейському чемпіонаті в досить некоректній формі заявили, що їх гра відповідає рівню наданої їм підтримки.
- Земфіра (знову ж таки, за чутками) часто зривається на обслуговуючому персоналі залів і майданчиків, на організаторах її концертів. Її не влаштовують розміри (або колір, форма) подушок в її готельному номері, то туалетний папір має не той колір, який зірці подобається.
- Скандал з-за освітлення юрмальській сцени під час репетиції і вимога очистити зал – яскраві ознаки зіркової хвороби Земфіри.
- Співачка Єва Польна стає неадекватною, перевищивши норму алкоголю, з неї просто «прут» хамство і агресія, вона здатна нахамити персоналу і навіть затіяти бійку, використовуючи при цьому в якості зброї, стільці.
- Улюбленець жінок Стас Михайлов під час зйомок проекту «Фабрика зірок» проявив себе справжнім хамом, грубіянив і жбурляв мікрофон, а під час зйомок «Пісні року» з-за його зоряних примх з гримерок довелося виселяти інших виконавців, щоб надати Михайлову персональну.
- Михайлу Пореченкову довелося битися з самим собою, долаючи тягу до наркотиків і алкоголю, як до супутників зіркової хвороби.
- Саті Казанова стала відчувати себе зіркою по відношенню до рідних, колег, друзів, яким вона просто грубо, а от у Сергія Звєрєва, наприклад, «зірковість» — це елемент піару. Перебуває в шоці зірка – «фішка», яка робить його упізнаваним.
Зіркова хвороба у зарубіжних знаменитостей
Приклади зіркової хвороби:
- Канадська поп-зірка Джастін Бібер дозволяє собі по кілька разів змінювати замовлення в ресторані, критикуючи принесену їжу, при цьому здатний шпурляти на підлогу тарілки.
- Розгромити номер в готелі – також в стилі зірки, як і хуліганську поведінку в нічних закладах. А шанувальники іноді змушені довго чекати, коли ж почнеться концерт, поки їх кумир розважається комп’ютерними іграми.
- Знаменитий Гаррі Поттер – актор Деніел Редкліфф із-за невпевненості в собі вирішив, що йому дозволено вживати алкоголь, і як наслідок – приходити на знімальний майданчик п’яним, спізнюватися, уникати спілкування. На щастя, він зумів пройти цей складний період і вийти з нього переможцем.
- Вимога роллс-ройса і постеленной при виході з нього килимової доріжки – незмінна вимога Мерайї Кері. Автограф вона може дати, тільки якщо їй нададуть для цього антикварний стіл, ціна якого наближається до 100 тис. дол.
- А в дорозі її в обов’язковому порядку повинні супроводжувати як мінімум 20 осіб особистої свити.
- До американця Майку Майерсу (він же Остін Пауерс) заборонено звертатися співробітникам кіностудій, продюсери вважають його вимоги неадекватними, а про неохайність зірки просто легенди ходять.
- Його співвітчизниця актриса Ліндсі Лохан останнім часом була більше героїнею світської хроніки, ніж новин кіно або сцени. Перша ж невдача у професійній діяльності, схоже, зламала її, обернувшись алкогольної, а пізніше і наркотичною залежністю.
- Справа часом оберталося затриманнями і навіть арештами, терміном і примусовим лікуванням. Це, схоже, стало поштовхом для розуміння: крім «зіркового» життя є й інші радості – загальнолюдські. Сьогодні Ліндсі займається благодійністю.
- Джастіну Тімберлейку в номері готелю необхідні рушники виключно чорного кольору. Одного разу він влаштував мало не підрахунок бульбашок в келиху шампанського, а кілька років тому співак дійшов до того, що просто вигнав з ліфта людей, вирішивши, що повинен їхати один.
Чи можна вилікувати хворобу?
Чи можна вилікувати хворобу, спустивши «зірку» з небес на грішну землю? Приміром, оголошений у свій час бойкот значно знизив популярність того ж Кіркорова, і він навіть давав обіцянки вести себе як належить. На думку фахівців, головну роль в даному випадку повинні грати психотерапевтичні методи.
Але, як показує практика, існують і інші способи позбутися від зіркової хвороби:
- Поставити перед такою «зіркою» нову мету, якої потрібно добиватися чи не «з нуля».
- Значно підвищити складність вже існуючої завдання.
- Застосовувати систему покарань за кожен вихід за рамки.
- Знизити статус (наприклад, давши акторові не головну, а другорядну роль, а співакові – не сольну партію, а хорове виконання).
- Захистити від натовпу шанувальників, вибачають кумиру все, просто ізолювати.
Зірковою хворобою найчастіше обертаються амбіції, які часом нічим не підтверджені. Але ж це саме глядач створює зірку, він же й повинен трохи приглушити надто яскраве світло, який часом затьмарює сама творчість.
Відео: Зіркова хвороба знаменитостей
<