Як в наш час постійного негативного інформаційного фону можна виховати дітей-оптимістів, які стануть стійкими дорослими з активною позицією? Кей Джей Делль-Антонія — популярна авторка книг по вихованню, ділиться з нами деякими прийомами. Але почати, звичайно, доведеться з себе.
Не дарма сьогодні такий попит на оптимістів, вони потрібні всім: держави, бізнесу, школі. Батьки теж хотіли б бачити своїх дітей оптимістами, які вміють не розкисати, справлятися з труднощами, досягати успіху. Оптимісти живуть як підприємці, мають більш міцним здоров’ям, живуть довше і більш задоволені своїми відносинами. Оптимізм допомагає людям долати труднощі, а песимізм ввергає в депресію і пораженські настрої. Загалом, всі б ми хотіли позитивно мислячих дітей. Але як ми можемо виховати оптимістів, коли самі захлебываемся в негативі, який несуть ЗМІ, а люди навколо — повторюють? Звичайно, ми самі повинні бути прикладом. Шкода тільки, що наші часи — жахливо песимістичні: ми з песимізмом дивимося на наших правителів, на систему освіти, на події у зовнішній політиці — усі новини підводять нас до думки про неминучу катастрофу. А між тим, ми все-таки можемо вибратися з пастки песимізму і зробити оптимізм своєю новою звичкою.
Фокус на позитив
Знаєте, в чому проблема песимістичної точки зору? Вона неправильна. Сьогоднішній песимізм — це суміш з безперервного потоку трагічних новин з усього світу і нашої біологічно обумовленої реакцією на негатив. Природою закладено в нас тенденція набагато більше уваги приділяти негативу і небезпеки — так ми зможемо уникнути її, тобто це нормально, що ми фокусуємося на негативі. Але це зовсім не означає, що масштаби «неминучої катастрофи» відповідають тому образу, який ми в своїй голові створили. Подивіться на об’єктивні показники: світ ніколи раніше не був такий чудовий. Тривалість життя у країнах, що розвиваються, не нижче від її високого рівня 1800-х років у Європі. Як ніколи, зараз багато людей, які вірять у рівність і свободу віросповідання. Людство зробило величезні кроки до прогресу, лише ми, як риби, плаваємо в цьому прогресі і сприймаємо його як належне. Але якщо ми це зрозуміємо, ми зможемо поміняти наші ментальні звички, якщо будемо надавати хорошим речам таке ж значення. Коли ви чуєте прекрасну історію, досягти якогось успіху в житті або просто знаходитесь у прекрасному місці, — зробіть зусилля і усвідомлено побудьте в моменті радості, задоволення. Розкажіть про цю вашій практиці дітям, і навчіть їх усвідомлювати радісні моменти.
Слова мають значення
Оптимізм можна розвинути. Дослідники кажуть, що навіть люди, з негативними установками можуть поміняти свою перспективу, якщо стануть вибирати більш позитивний мову для опису своїх вражень, свого досвіду. Подумайте, що те, що ми сьогодні називаємо «hate speech» не так давно називалося просто «speech». Неетичні вчинки корпорацій виправдовувалися підвищенням прибутку. Забруднення річок вважалося ефективним способом позбутися відходів. Те, про що говорять у новинах, може бути дуже поганою подією, — кажу я дітям. Так, погане трапляється, але головне — те, що люди намагаються щось з цим робити. Так починаються зміни на краще. Наш оптимізм, хоч і звучить це іронічно, багато в чому зобов’язаний нашої впевненості, що завжди можна поліпшити і виправити.
Обмежте перегляд новин
Кожен день і кожну хвилину в різних куточках світу відбуваються війни, природні катаклізми, злочину. І нові технології дозволяють нам бути в курсі всіх цих новин 24 години на добу. Коли я була в Парижі в 2015 році, стався теракт. І він ще не закінчився, а мій телефон вже розривався від дзвінків з-за океану: діти хотіли знати, чи жива я, і мені коштувало великих зусиль переконати їх, що я «дуже-дуже» далеко від місця подій. Ми розуміємо, що в такі моменти тривога і страх марні. І що мені дасть постійне отримання порції непотрібних страху і тривоги стрічки новин? Я відключила новинне додаток і більше не включаю.
Участь у житті ком’юніті
Новини про те, що відбувається в світі, можуть нести не тільки даремні хвилювання, але і відволікати нас від того, що відбувається набагато ближче до нас. Знати, що робиться у вашому місті чи районі, займатися волонтерством, голосувати — все це стосується життя вашої сім’ї безпосередньо. Станьте разом з дітьми частиною місцевої ком’юніті, зробіть живе взаємодія з людьми і організаціями частиною вашого родинного життя.
Джерело: time.com