
Навіщо слухати Моцарта? Як оцінити картину Ван Гога? Що дивного в архітектурі модерніста Ле Корбюзьє? Відповісти на ці запитання, а також отримати нові знання та інструменти, що допомагають зробити будь-яку прогулянку і поїздку корисною і вражаючою, допоможуть курси освітньої організації «Культурний Проект», які стартують у вересні 2018 року. А ще ви знайдете тут однодумців, з якими зможете не тільки поділитися враженнями від побаченого і почутого, але і разом відкрити нові імена, стилі та напрямки.
Образотворче мистецтво
Наталія Романова, старший викладач КНУТКІТ імені В. К. Карпенка-Карого. Експерт по музеях світу та куратор арт-подорожей. Знає все і трохи більше про життя митців, загадках шедеврів і мистецтві в цілому. Читала лекції в Оксфордському університеті.
Навіщо це знати?
В класичному мистецтві можна знайти все, там вся історія людства представлена наочно. У візуальних образах презентовані всі типи мислення, різноманітні характери, соціонічні і психологічні типи. Образотворчим мистецтвом давно позначені всі проблеми, і як раз те, що вони не вирішуються остаточно (напевно, вони не можуть остаточно вирішити, бо тоді закінчиться історія людства), є для нас відсиланням до стародавнього, середньовічного, ренесансного періоду, до 19 століття. Завдяки образотворчому мистецтву можна дізнатися про людство, про людину: про всіх аспектах життя, проблемах, взаєминах, ситуаціях, типах краси, психологічних станах.
Що подивитися в Києві та Україні?
У нас у Києві є кілька чудових колекцій, я рекомендую відвідати всі художні музеї – Національний, імені Ханенків, Київську картинну галерею. До речі, в музеї імені Ханенків представлені дві колекції — західноєвропейського і східного мистецтва. Рекомендую подивитися обидві експозиції, особливо східну, що містить цінні роботи японських і китайських майстрів. Також варто побувати в Одеському музеї західного та східного мистецтва, де зберігаються дуже унікальні речі, наприклад, дві роботи художника Франса Хальса.
Які книги прочитати?
Книжок дуже багато, але якщо ви дійсно хочете закохатися в образотворче мистецтво, а не щось про нього дізнатися, тому що це різні речі, я б порадила «У пошуках втраченого часу» Пруста. Особливо звернути увагу на перший роман «В сторону Свана», в якому альтер его Пруста – молодий чоловік на ім’я Марсель – згадує своє дитинство і міркує про кількох важливих творів знаменитих авторів.
З не фабульної літератури я раджу чудову книгу Павла Муратова «Образи Італії». Я в своїх лекціях дотримуюся певної концепції (а адже концепцій дуже багато) – лінії мистецтвознавця Ервіна Панофского. У нього є кілька цікавих робіт, але читати його дуже важко. Його книги я рекомендую читати тим, хто вже закохався в мистецтво і хоче копнути глибше і розібратися.
Навіщо йти на курси?
В інтернеті, книгах, фільмах безліч інформації, а лекційний курс, звичайно ж, структурує і дозволяє вмістити в невеликому часовому обсязі найголовніше і направити до подробиць, які цікавлять слухачів.
Є ще один аспект: тут люди зустрічаються з однодумцями, з тими, хто цікавиться такими ж темами. Курси – це свого роду клуб. Зазвичай сюди приходять люди, які вже десь були, що бачили і хочуть всі отримані знання та враження розкласти по поличках, дізнатися, які є ще погляду, виділити важливе і другорядне.
- Дата: 11 вересня — 22 грудня 2018 року
- Реєстрація
Архітектура
Гліб Ушаков, доцент КНУБА, архітектор-дизайнер, вільний художник, кандидат наук і доцент Київського національного університету будівництва і архітектури. З легкістю розгортає масштабну картину еволюції архітектурної ідеї — від неоліту до Ейфелевої вежі.
Навіщо це знати?
Спеціальні знання потрібні тим людям, хто створює архітектурні проекти, оформляє інтер’єр або розробляє ландшафтний дизайн. А от щоб вміти це все оцінювати і отримувати від цього задоволення, досить курсів, що дають мінімально необхідні знання і піднімають рівень культурного розвитку людини. Розширивши таким чином свій кругозір, людина буде отримувати набагато більше задоволення від подорожей по різних країнах або регіонах рідної країни. Володіючи такими знаннями, в поїздках вам ніколи не буде нудно. Я вважаю, що здатність розбиратися в різних архітектурних стилях – невід’ємна частина туризму, адже саме архітектура відображає життя того чи іншого міста.
Архітектура має безпосередній зв’язок з суспільством, політичним ладом, подіями. Наприклад, капіталізм породив фантастичне кількість напрямків модерну в кінці 19 початку 20 століття, в той час як імперіалізм в 18-19 століттях привів до домінування класицизму, строгості і впорядкованості, радянська епоха відзначилася? переважною неокласикою. Архітектура символізує все те, що відбувається в суспільстві, і в свою чергу впливає на нього. Також зверніть увагу: чим тоталитарнее суспільство, тим більше геометризма і суворості, а волелюбні середні віки дали нам цікаві форми, красиві місця, радіально-кільцеву планування Подолу. Неможливо зрозуміти соціальні метаморфози, минаючи такий сильний фон, як архітектура. Отримуючи знання про мистецтво і архітектурі, у вас буде цілісне уявлення про окремому місті і окремій епосі.
Що подивитися в Києві?
Київ знаходиться в списку дуже давніх і різноманітних з точки зору архітектури столиць, тому про київ у нас є окремий курс. У цьому місті можна знайти як приклади історичної архітектурної цінності, так і архітектурного хаосу. До перших я відношу будівлі в стилі унікального українського модерну, українського бароко і необароко, архітектури Київської Русі, якісні форми європейських стилів – класицизму, бароко, модерну. Я завжди наводжу в приклад проекти архітекторів Альошина, Заболотного, Городецького, до яких прагнули досконалості потім багато хто інші. От як раз щоб розуміти, шедевр перед вами чи ні, потрібно розбиратися в критерії, по яких оцінюється архітектура: стиль, функціональність, автентичність і так далі. Орієнтуючись на архітектуру самих чистих форм, ми даємо людям набір образів, які дозволять їм потім порівнювати.
Які книги прочитати?
У нашому курсі ми орієнтуємося не тільки на Київ. Ми даємо точкову інформацію про всіх основних стилях, подіях, архітекторів, які вплинули на розвиток архітектури в цілому – від давніх часів до 21 століття. Після цього рекомендуємо зануритися глибше і подивитися документальні фільми каналів ВВС, National Geographic і прочитати книги архітекторів Антоніо Гауді, Френка Ллойда Райта, Людвіга Міс ван дер Рое, Рема Колхаса. Це справжні першоджерела. Узагальнені знання можна отримати, прочитавши книги теоретиків Стародубцевої та Черкаса.
Навіщо йти на курси?
Звичайно, ви не обійдетеся без YouTube, сайтів, «Вікіпедії», але на лекціях ви отримуєте не просто знання, а структуровані знання. Маючи уявлення про ключові моменти, ви будете знати, що вам необхідно знайти додатково, а сліпий пошук приведе до безглуздого шуму. Володіючи структурованими знаннями, ви будете чітко знати, що шукати.
- Дата: 17 вересня — 21 грудня 2018 року
- Реєстрація
Музика
Віталій Вишинський, композитор, музикознавець, піаніст, кандидат мистецтвознавства. Викладає в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського та Інституті мистецтв Київського університету ім. Б. Грінченка. Розбирається і в класиці, і в сучасній музиці.
Навіщо це знати?
Класична, досконала музика потрібна сучасній людині, тому що є акумулятором загальнолюдської пам’яті. Це свого роду архів важливих соціальних, культурно-політичних, емоційних, інтелектуальних цінностей, які не зникають в історії, а переходять з епохи в епоху. Стикаючись з цим архівом, людина відкриває людство і себе заново.
Не можна сказати, що спеціальні знання обов’язкові, щоб насолоджуватися музикою. Якщо ви чогось не знаєте, це не означає, що якийсь стиль вам недоступний і ніколи не буде зрозумілий. Можливі певні складнощі, коли твір не відразу відкривається, не відразу захоплює. Отримавши певну порцію знань, ви зможете оцінити той чи інший твір і отримати інтелектуальне задоволення, емоцію від його прослуховування і усвідомити те, що ви відчули, що композитор хотів донести. Якщо музику не просто слухати на тлі, а вивчати, то, природно, вона сприяє поліпшенню розумових процесів, а що стосується так званого ефекту Моцарта, науково доведено, що класична музика, яка звучить на тлі, ніяк на підвищення рівня IQ не впливає.
Що послухати в Києві та європейських містах?
Київ здатний запропонувати концерти для недосвідченого меломана, де виконають «Місячну сонату» Бетховена, і заходи для спокушеного слухача, де буде звучати музика старовинних майстрів в їх стилі і манері або ультрасучасна. У Київ приїжджає велика кількість чудових зарубіжних музикантів, проте тут немає всього того музичного різноманіття, яке пропонують інші європейські міста, наприклад, опер Ріхарда Вагнера, Ріхарда Штрауса, Бенджаміна Бріттена. Тому потрібно їхати в Європу, розширювати свій кругозір, прагнути потрапити на знакові музичні заходи.
Орієнтуватися слід на ім’я виконавця. Так, програми піаніста Антонія Баришівського завжди цікаві і яскраві. Варто також прислухатися до рекомендацій експертів, наприклад, ми під час лекцій завжди звертаємо увагу на музичні події в Україні і Європі, які варто відвідати. Також рекомендую читати матеріали українських музичних критиків Любові Морозової, Ганни Ставиченко, Юрія Карбування, Марини Черкашиної-Губаренко.
Навіщо йти на курси?
Курси дають контекст. Спілкуючись з лектором, ви отримуєте суб’єктивне розуміння різних речей, і це особистісне ставлення може наштовхнути слухача на власну думку. А «Вікіпедія» дає вам тільки факти без нюансів. Музика – мистецтво невербальне, і тут ми потрапляємо в зону інтерпретацій, яких може бути безліч. Лектор в даному випадку може служити провідником. Звичайно, з часом ви можете інтерпретувати по-іншому, але ви будете знати, як можна почути й відчути, осмислити той чи інший музичний твір.
- Дата: 15 вересня — 26 грудня 2018 року
- Реєстрація