З цієї статті ви дізнаєтеся, що гірше і небезпечніше — глаукома або катаракта.
Не тільки короткозорість і далекозорість псують зір людини. Глаукома і катаракта зустрічаються часто. Кожне з цих захворювань може призвести до сліпоти, тому не варто зволікати з лікуванням. Яка з цих патологій страшніше і небезпечніше? Що гірше лікується? Відповіді на ці та інші питання шукайте в даній статті.
Що небезпечніше, страшніше — глаукома або катаракта?
Якщо не стежити за здоров’ям своїх очей, то рано чи пізно таке байдужість призведе до повної сліпоти. Глаукома і катаракта можуть протікати, як одночасно так і слідувати друг за іншому, погіршуючи ситуацію.
Відмінність між цими хворобами таке: якщо при катаракті можна повністю відновити зір, то при глаукомі немає. Тому вважається, що глаукома небезпечніше і страшніше.
Що гірше лікується — глаукома або катаракта?
При глаукомі:
- Перше що вам призначать — це ліки, щоб позбутися від рідини усередині ока.
- Якщо немає яких-небудь протипоказань, то лікарі призначать суспензії для зниження кількості вологи.
- У разі, якщо лікування не допомогло, то проводиться операція з відсмоктування рідини.
- Лікування глаукоми лише уповільнює перебіг хвороби, але повного одужання не дає.
- Зір поступово погіршується до появи сліпоти.
Детальніше про операцію глаукоми лазером читайте статтю за цим посиланням.
При катаракті:
- При цій патології таке відчуття у хворого ніби пелена перед очима, яка заважає чітко бачити предмети. Детальніше, що таке катаракта, читайте в статті за цим посиланням.
- Для лікування хвороби, перше, що пропишуть лікарі – це краплі, наприклад «Тауфон», «Квинакс» та ін.
- Такі кошти допоможуть покращити зір і зроблять зіниця прозорим. Можуть призначити метод лікування вітамінними препаратами з чорницею, селеном та іншими поживними речовинами.
- У крайніх випадках, якщо пацієнт звернувся пізно або запустив свою хворобу, то роблять операцію. Доктор просто замінює кришталик на штучний. Зір відновлюється.
Про цьому процесі докладно написано в статті «Операція лазером при катаракті».
Хвороб не варто боятися, їх треба лікувати!
Чим відрізняються між собою хвороби по заміні кришталика — глаукома і катаракта?
Обидві хвороби частіше турбують людей похилого віку. Незважаючи на схожість симптомів, дані недуги відрізняються між собою. Ось чим відрізняються між собою хвороби по заміні кришталика — глаукома, катаракта:
- У появі катаракти винен кришталик, що втратив первісну прозорість.
- При глаукомі в очній структурі відбуваються складні зміни.
- Глаукома розвивається внаслідок застою рідини в очному яблуці. Надлишки рідини чинять тиск на очний нерв, повільно руйнуючи його. З часом хвороба призводить до атрофії нерва і повністю позбавляє людину зору.
Ще кілька відмінностей:
- Порушений відтік рідини, асоційований з глаукомою, пошкоджує всі структури ока.
- Катаракта вражає лише окремі фрагменти органу зору. Така патологія дозволяє сподіватися на зцілення. Адже після заміни кришталика синтетичним аналогом, зір повністю відновлюється.
Лікувати глаукому не так просто. Лікарі різними способами подавляють деструктивні процеси, що йдуть в очах. Однак їм не під силу повернути зір, якщо нерв вже зруйнований.
Може виникнути глаукома від катаракти і навпаки?
Часто людина одночасно хворіє глаукомою і катарактою. Виникає питання: чи не провокує одне із цих захворювань інше? Може виникнути глаукома від катаракти і навпаки? Ось відповідь:
- Дійсно, і нервові клітини очі і кришталик, багато в чому залежать від циркуляції внутрішньоочної рідини.
- При глаукомі підвищується внутрішньоочний тиск, і воно може викликати застій внутрішньоочної рідини біля поверхні кришталика.
- Він перестає отримувати необхідні поживні речовини для підтримання нормального функціонування і при цьому ще не видаляються відпрацьовані продукти. Кришталик мутніє і розвивається катаракта.
- З іншого боку, при розвитку і дозрівання катаракти щільний і збільшений кришталик перекриває шляхи відводу внутрішньоочної рідини.
- Збільшується внутрішньоочний тиск, що призводить до захворювання глаукомою.
Буває так, що операція по заміні кришталика, що призводить до зниження внутрішньоочного тиску, тобто лікує заодно і глаукому. У підсумку, висновок один – ретельне і правильне лікування глаукоми оберігає очі від катаракти і навпаки. Але тільки лікар вирішує, як буде проходити лікування, адже головне — не нашкодити.
Може бути катаракта і глаукома одночасно?
Хоча причини та умови захворювань глаукомою і катарактою можуть бути різні, ці хвороби часто вражають очі одночасно. Може бути катаракта і глаукома одночасно? Відповідь: так, може. Детальніше:
- Найголовніша причина одночасної наявності двох патологій полягає в старінні організму, внаслідок якого страждають найбільш слабкі органи, в даному випадку – зір.
- Порушуються обмінні процеси в оці, що призводить до поганої циркуляції внутрішньоочної рідини і дистрофії сітківки та зорового нерва, тобто, глаукомі.
- Порушення метаболізму також вкрай негативно позначаються на стані кришталика, викликаючи втрату його прозорості, і в цьому випадку з’являється катаракта.
Більш того, як мовилося вище, одна з цих хвороб може сприяти розвитку іншої.
Можна оперувати катаракту при глаукомі?
Часто у пацієнтів, що звернулися до офтальмолога, виявляють одночасно і катаракту та глаукому. Обидві хвороби доповнюють один одного, причому не завжди вдається встановити, що стало першопричиною патології.
Важливо знати: Дегенеративні зміни кришталика позначаються на внутрішньоочної гідродинаміці і запускають механізм розвитку глаукоми. У свою чергу, деструктивні процеси в очному яблуці, в поєднанні з препаратами від глаукоми, сприяють помутніння кришталика.
Якщо очі вражені відразу двома захворюваннями, ставиться питання про черговість лікувальних маніпуляцій. Чи можна в одне втручання вирішити обидва завдання:
- Встановити ІОЛ замість кришталика
- Створити канал, відвідний рідина
Однозначної відповіді на ці питання не існує. Але варто відзначити:
- Можливо, видалення катаракти поліпшить циркуляцію рідини в очних структурах, що загальмує розвиток глаукоми.
- Однак ризиковано оперувати катаракту при нестабільному внутрішньоочний тиск.
Таким чином, при виборі тактики лікування враховують історію розвитку конкретної хвороби. Як позбавити пацієнта від глаукоми і катаракти, в один прийом або поетапно — вирішує компетентний лікар. Адже кінцева мета лікування – повернути людині зір. Удачі!