Дитина, книги і гаджети

rebenok knigi i gadzhety 1 - Дитина, книги і гаджети
Тетяна Пашкіна
Автор
Тетяна Пашкіна

HR-експерт сайту rabota.ua

Напевно, всі знають логічну задачку про вовка, козу і капусту. Ось і з дитиною, книгами і всілякими гаджетами ситуація практично аналогічна. Мене часто запитують: «Як це так, ваша дитина любить читати, як вам це вдалося?». У відповідь я завжди запитую: «Скільки годин у день ваша дитина дивиться телевізор або грає на будь-яких пристроях?».

Коли народився мій син, був «помаранчевий» 2004 рік, і я, звичайно, часто дивилася телевізор, особливо новини. Потім, коли я зрозуміла, що моєму малюкові телевізор цікавіше, ніж мені, то вольовим зусиллям телеперегляд я звела нанівець. Звичайно, спочатку було важко, тому дивилася зведення новин, але не більше того. А потім з’ясувалося, що і без телевізора життя можлива – і вона чудова. Ми з сином читали, грали, малювали і розважалися, як могли – причому без електронних іграшок.

Можливо, саме тому син рано навчився читати і досі робить це із задоволенням. Так, я готова миритися з тим, що він зараз захопився читанням Дар’ї Донцової, яку я не вважаю зразком дитячої літератури. І так, я готова терпіти розкидані по всьому будинку (і навіть в зручностях) книги – можливо, тому що іноді так роблю сама. Зате у нього швидка соображалка, невгамовна (іноді навіть нестримна) фантазія, і в класі його називають професором.

Виходячи зі свого досвіду, я думаю, що будь-яка дитина зможе полюбити читання. Тільки батькам доведеться докласти деякі зусилля.

Крок 1 : Вимкніть телевізор

Якщо в будинку постійно працює у фоновому режимі телевізор, дитина не буде читати. Йому простіше і приємніше отримувати «тележвачку», що дає красиву яскраву картинку, але мінімум їжі для розуму. Книга вимагає часу, тиші і терпіння. І, звичайно, залучення. Якщо самі батьки не звикли читати, вони навряд чи зможуть пояснити дитині користь книги. Та й як дитина їм повірить, якщо він не бачить їх з книгою в руках?

Тому починати доведеться з малого, з азів. Ми починали з елементарних віршиків у книжках-розкладках, які дитина не тільки дивився і слухав, але і тріпав, як хотів. Деякі книжечки пережили це поводження, але частина «оборвышей» я залишила на пам’ять. Далі були картонні книжки більше і міцніше, потім книги з дитячими віршами і казками, які я читала йому, а потім і разом. Далі він іноді читав мені, коли у мене «втомлювалися очі», і це було дуже зворушливо – дитячий голосочок, спотикається на складних словах або переспрашивающий – «а що це значить?».

Крок 2: Перестаньте підсовувати дитині планшет

Тут криється ще одна проблема, чому діти читають мало. Тому що батькам потрібно витрачати час і зусилля на залучення дітей до читання, а гаджети «вирубують» дітей і дають можливість батькам зайнятися собою. Ймовірно, це непогане тимчасове рішення, але я вже бачила кілька випадків, якими хочу поділитися з вами.

Перший з них стався на одній з екскурсій – нас чекав обід у замку в історичних традиціях, національна кухня. Група була велика, кілька дітей, у тому числі і дівчинка років трьох-чотирьох. Коли подали їжу, деякі діти відмовилися від незвичної їжі, маля теж почала вередувати. Поки я займалася своїм сімейством, я випустив її з поля зору, а коли знову звернула на неї увагу, дитина покірно їв.

«Яка краса, який слухняний дитина!» — Можете сказати ви. Але я вас засмучу, тому що дитина їв, невідривно дивлячись на екран планшета, де стрибав Лунтік. Немов зомбі, малятко, майже не дивлячись у тарілку, нагребала їжу і відправляла в рот. Підозрюю, що в тарілку можна класти все, що завгодно – було б все зметено, поки на екрані з’являвся улюблений герой. Мама і тато захоплено обговорювали подальші плани, адже їх поточна місія була виконана – дитина поїв. Наскільки був корисний такий прийом їжі, залишається тільки здогадуватися, але причини гастритів у першокласників мені стали набагато ближче і зрозуміліше.

Другий випадок стався в кафе. Мама з двома дітками зайшла перекусити і, поки страви подавалися, обом були роздані девайси: хлопчика років восьми – смартфон, дворічній дівчинці – планшет, сама мама занурилася в перегляд вмісту свого айфона. Запанувала тиша – всі були зайняті справою. Після того, як страви були на столі, мамі довелося докласти деякі зусилля, щоб «відірвати» своїх чад від пристроїв і перейти до прийому їжі. Залишку трапези я не застала, але мені чомусь було сумно. За п’ятнадцять-двадцять хвилин трійця не обмінялася і десятком слів.

Досить часто, щоб звільнити собі час і зменшити турботи по вихованню дітей, ми перекладаємо їх дозвілля на гаджети. З одного боку, це економія нервів і часу, а з іншого – діти швидко звикають до яскравим і легким розвагам, і переключити їх на освоєння більш складних і вимагають роздумів ігор або книг дуже складно. Навіщо розвивати фантазію, якщо все вже показано і розказано? Проблеми починаються, коли в школі діти не можуть прочитати умову задачі і зрозуміти його – «багато букв». Ми жартуємо над «тупими американцями», які тільки комікси читають, а адже скоро і нам підручники в школі доведеться переробляти для тих, хто не в силах здолати друкований текст.

Крок 3: Починайте читати разом і подавайте приклад далі

Багато батьків починають читати разом з дітками, але швидко остигають. І абсолютно марно. Якщо вам вдалося вибрати яскраву і цікаву книгу, час пролетить непомітно. Та й для себе можете дізнатися багато нового. Я, наприклад, і знання дитячих казок оновила, і нових вражень набралася, адже купувала синові книжки, яких не було в моєму дитинстві. Крім того, зараз багато видів книжок, якими дитина може грати сам або з вашою допомогою – вони розорюються, розкладаються, у них є очі, пісеньки і все, що може захопити дитину. Навіть у ванній. Якщо ви не любите читати, постарайтеся з’являтися на очах у дитини хоча б з газетою або журналом. Хоча з нинішнім вибором книг можна підібрати щось підходяще. І недороге, до речі, – в книжкових магазинах теж бувають розпродажі.

Я вважаю, що нам по силам прищепити нашим дітям любов до книг, було б бажання. Це бажання повинно об’єднувати батьків і дітей, поєднуватися з наполегливістю і доброзичливістю. Не можна силоміць змусити щось любити, а ось ненавидіти – запросто.

Зараз великий вибір дитячої літератури, ще не всі бібліотеки закрилися – пробуй, намагайся, втягуйся. Література — це не тільки величезний пласт світової культури, без якої в нинішньому світі порожньо і самотньо. Це ще і чарівний світ, в який ви можете впустити свою дитину, щоб допомогти йому жити цікавіше і багатше. Чи Не правда?

Читайте також: Як правильно читати книги

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Невдалі романтики: Як прикордонне розлад особистості впливає на відносини

Прикордонне розлад особистості втілює самий гострий парадокс: ті, хто від нього страждають, прагнуть близькості, але їх спроби заповнити внутрішню порожнечу відштовхують як раз найбільш близьких. Стабільність партнера може послабити самозатягивающуюся […]
neudavshiesya romantiki kak pogranichnoe rasstroystvo lichnosti vliyaet na otnosheniya 1 - Дитина, книги і гаджети