«Крива забування» Еббінгаузом: опис закону Германа Еббінгаузом і методики повторення. Як крива відображає процес забування інформації?

kriva zabuvannya ebb ngauzom opis zakonu germana ebb ngauzom metodiki povtorennya yak kriva v dobrazha proces zabuvannya nformac 1 - «Крива забування» Еббінгаузом: опис закону Германа Еббінгаузом і методики повторення. Як крива відображає процес забування інформації?

Як можна засвоїти потрібну інформацію раз і назавжди, як не відкладати в голові непотрібні знання? Напевно подібні питання мучать не тільки студентів та представників розумової праці. Відповідь ще в XIX столітті дав психолог з Німеччини Герман Еббінгауз. Він побудував так звану «криву забування».

Що це таке?

Німцеві було цікаво, як працює пам’ять людини, що він запам’ятовує і забуває в першу чергу, а що дається складніше. Для того щоб зрозуміти цей процес, учений проводив різні експерименти. Для початку він давав своїм підопічним завдання вивчити ряд абсолютно безглуздих складів. Він складав їх з двох приголосних та однієї голосної.

Однією з умов була повна нісенітниця – поєднання звуків не повинні були викликати асоціації з яким-небудь існуючим словом. Тому він пропонував такі склади, як «кен», «хат», «зыф», «чуц», «фют» і так далі.

Завдання випробовуваних полягала в тому, щоб запам’ятати їх стовідсотково вимовити без єдиної запинки. Причому робилося це завжди в один і той же час, при одних і тих же зовнішніх умов.

Таким чином захоплений психолог намагався виключити фактори впливу на процес запам’ятовування ззовні — ніщо не впливає на сам процес.

Якщо набір безглуздих слів закінчувався, то вчений міняв їх місцями і просив присутніх вивчити і їх. Після того, як учасники експерименту справлялися з поставленим завданням, їм належало ще одне випробування. Повторити непов’язану мова через певний час. Так Герман Еббінгауз і відкрив свою криву, яка відображає процес забування інформації людиною. Графік виглядає наступним чином.

kriva zabuvannya ebb ngauzom opis zakonu germana ebb ngauzom metodiki povtorennya yak kriva v dobrazha proces zabuvannya nformac 2 - «Крива забування» Еббінгаузом: опис закону Германа Еббінгаузом і методики повторення. Як крива відображає процес забування інформації?

Швидше за все наш мозок розлучається з інформацією протягом години після її отримання. Він відсікає більшу половину — близько 60% непотрібних відомостей. Після закінчення 10 годин він залишає лише 35% вызубренного нами тексту. А от далі процес сильно сповільнюється. Навіть через 6 днів в голові залишається приблизно 20% отриманого майже тиждень тому набору складів.

Що цікаво, цей результат практично не змінюється ичерез місяць. Мозок, як і раніше видасть 20% набору звуків.Однак це було не єдиною метою дослідження.

Завдань було кілька.

  • Вивчити, скільки в принципі готовий вмістити в себе людський мозок.
  • З’ясувати, що потрібно зробити для того, щоб продовжити час зберігання цієї інформації. Німецький фахівець використовував для цього метод повторення.
  • Встановити терміни повторень для кращого запам’ятовування інформації.
  • З’ясувати, як має бути розташована інформація, щоб вона легше запам’ятовувалася.

Методики повторення

Щоб порушити закони забування, отримані в результаті побудови своєї кривої, Еббінгауз вивів інше правило — збереження отриманої інформації.

У російській інтерпретації воно звучить так: «повторення – мати вчення».

Зараз психологи радять два графіка повторень. Перший оптимальний для тих, кому потрібно впоратися із завданням швидко, так і отримана ними інформація необов’язково повинна залишитися в пам’яті назавжди.

kriva zabuvannya ebb ngauzom opis zakonu germana ebb ngauzom metodiki povtorennya yak kriva v dobrazha proces zabuvannya nformac 3 - «Крива забування» Еббінгаузом: опис закону Германа Еббінгаузом і методики повторення. Як крива відображає процес забування інформації?

Другий більше підходить для тих, у кого є час на вивчення і необхідність використовувати дані знання протягом довгих років.

Спосіб «по-швиденькому» розрахований на два дні. Схема така.

  1. Повтор перший робиться відразу після того, як закрили книжку.
  2. Повтор другий необхідно провести через 20 хвилин.
  3. Повтор третій повинен відбутися через 8 годин після другого.
  4. Четвертий повтор здійснюється рівно через добу після третього.

Спосіб для більш довгого і більш ґрунтовного запам’ятовування спочатку мало чим відрізняється від того, що «швидше», а от потім будьте уважніше і терпляче, все виглядає так.

  1. Повтор перший проводять негайно після читання.
  2. Повтор другий зробіть хвилин через 20. Можливе збільшення інтервалу до півгодини.
  3. Третій відбувається на наступний день.
  4. Повтор четвертий виконуйте ще 2 тижні. Можливе збільшення інтервалу до 3 тижнів.
  5. П’ятий повтор необхідно зробити після 2 місяців. Можливе збільшення інтервалу до 3 місяців.

Але якщо вам потрібно «прописати» якісь знання у своїй пам’яті надовго, для вас підходить схема, яку розробили американці Боб Салліван і Х’ю Томпсон. Для використання такої схеми, правда, варто занести всі дати виконання в щоденник. Той, який у вас у телефоні, теж підійде і буде навіть зручніше, електронний щоденник дасть вам сигнал до дії.

kriva zabuvannya ebb ngauzom opis zakonu germana ebb ngauzom metodiki povtorennya yak kriva v dobrazha proces zabuvannya nformac 4 - «Крива забування» Еббінгаузом: опис закону Германа Еббінгаузом і методики повторення. Як крива відображає процес забування інформації?

Графік виглядає так.

  1. Повторення перше здійснюється через 5 секунд після прочитання необхідної вам інформації.
  2. Повторення друге проводиться ще через 25 секунд.
  3. Третє повторення потрібно зробити через 2 або 3 хвилини після другого.
  4. Четверте відбувається через 10 хвилин.
  5. П’яте повторення робіть ще через годину.
  6. Шосте не забудьте зробити через 5 годин.
  7. Повторення номер 7 має відбутися через добу.
  8. Повторення восьме здійснюєте через 5 днів.
  9. Повторення номер 9 відбувається, коли мине ще 25 діб (тобто через місяць після першого знайомства з матеріалом).
  10. Повторення десяте здійснюється ще через 4 місяці.
  11. Повторення номер 11 — фінальне. Повинно бути зроблено через 2 роки.

Якщо ви скористаєтеся таким графіком, то вивчена вами інформація залишиться з вами до кінця життя.

Є й ще кілька хитрощів, які людського мозку не вдалося приховати від учених.

kriva zabuvannya ebb ngauzom opis zakonu germana ebb ngauzom metodiki povtorennya yak kriva v dobrazha proces zabuvannya nformac 5 - «Крива забування» Еббінгаузом: опис закону Германа Еббінгаузом і методики повторення. Як крива відображає процес забування інформації?

Закономірності запам’ятовування

Ви зможете ефективно використовувати розробки вчених в плані полегшення запам’ятовування, якщо точно будете знати, які закономірності в запам’ятовування інформації існують. Їх кілька, вони досить прості.

  • Людина запам’ятовує більше і краще осмислені тексти, ніж ті ж склади Еббінгаузом, наприклад. Цікаво, а всі його випробовувані проходили досвід до кінця? Можливо, деякі не витримували такої атаки на мозок. Так званий «зубреж» куди менш ефективний, ніж заучування осмислене.
  • Кількість інформації та темпи її заучування знаходяться один від одного не у прямій залежності. Тобто вивчити два вірші зовсім не в два рази складніше одного. Для цього буде потрібно більше часу і енерговитрат, ніж якщо просто помножити і те і інше на два. Чим більше – тим довше і складніше.
  • Кількість повторень має бути обмежена. Вірніше, толку від надмірної старанності не буде ніякого. Не варто в сотий раз зачитувати уривок з книги, яку ви вже зачитали до дірок. Результат нічим не буде відрізнятися від того, який ви отримали після двадцятого повторення, він не стане краще.
  • Інформація, яка нам по-справжньому потрібна, зберігається в нашій голові значно довше, ніж та, яка нам необхідна лише для того, щоб здати іспит. Тому якщо хочете запам’ятати щось добре, знайдіть цьому подальше практичне застосування в житті.
  • Обсяг запам’ятовується інформації в певний проміжок часу буде більше, якщо ця сама інформація буде різноплановою. Міняйте теми завдань, чергуйте їх і тоді вам простіше буде справитися.
  • Краще запам’ятовується те, що стоїть на початку і замикає матеріал. Перевірте самі, попросіть, щоб хтось склав список з 10 будь-яких слів. Нема кого попросити? Скористайтеся наступним набором:«лампочка, клавіатура, ліс, магазин, парта, ганчірка, голова, комп’ютер, віник, грядка». Закрийте очі і спробуйте відтворити прочитане.

З великою часткою ймовірності перше, що прийде вам на розум будуть слова «лампочка» і «грядка». До речі, відкриття цієї закономірності також приписується Герману Эббингаузу. В його працях вона називається ефектом краю.

kriva zabuvannya ebb ngauzom opis zakonu germana ebb ngauzom metodiki povtorennya yak kriva v dobrazha proces zabuvannya nformac 6 - «Крива забування» Еббінгаузом: опис закону Германа Еббінгаузом і методики повторення. Як крива відображає процес забування інформації?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Форми з фольги для запікання: особливості одноразової фольгированной посуду. Як користуватися формами з алюмінієвої фольги для духовки?

Серед різноманіття термостійкого посуду форми з фольги займають особливе місце. В даний час їх популярність дещо знизилася. Але забуті вони абсолютно марно. Є безліч страв, які вийдуть ідеальними на смак […]
formi z fol gi dlya zap kannya osoblivost odnorazovo fol girovannoy posudu yak koristuvatisya formami z alyum n vo fol gi dlya duhovki 1 - «Крива забування» Еббінгаузом: опис закону Германа Еббінгаузом і методики повторення. Як крива відображає процес забування інформації?