Ольга Руднєва: «Благодійність — це іноді така історія, яку ти можеш розповісти через 15 або 20 років»

ol ga rudneva blagotvoritel nost eto inogda takaya istoriya kotoruyu ty mozhesh rasskazat cherez 15 ili 20 let 1 - Ольга Руднєва: «Благодійність — це іноді така історія, яку ти можеш розповісти через 15 або 20 років»

Як поєднувати реактивне закриття гострих питань і проактивно працювати на післязавтра, чому не варто чекати подяки, займаючись благодійністю, і як не опускати руки, коли ті, кому ти допомагаєш, все ж не справляються, — про свій досвід розповіла Ольга Руднєва, директор фонду «АНТИСНІД», в рамках Напевно BLAGO Марафон.

Уявіть собі, що ви йдете по дорозі в прекрасному настрої, як раптом ви бачите, що горить будинок. В одному вікні ви помічаєте стареньку, яка благає вас взяти її улюблену собачку, діти кричать, всі плачуть. І ви, ось такий супермен в червоно плащі, забираєте на найвище місце, вытягиваетесь по струнці і говорите: «Товариші, заспокойтеся і не панікуйте». Всі ж розуміють, що ви врятуєте всіх, але ви кажете: «Не ефективно витрачати людські і водні ресурси на порятунок одного будинку, де живе п’ять осіб. Давайте навчимо людей спускатися по ринвах, давайте розробимо довгострокову стратегію, щоб вдома не горіли».

Уявіть собі ситуацію, що ви йдете в розвівається червоному плащі по вулиці і бачите, як горить будинок, а на його фоні фотографуються люди. Ви скидає плащ, кидаєтеся в полум’я, рятуєте стареньку, витягуєте собачку, вас качають на руках, ви загасили пожежу, все чудово! І в цей момент починає горіти сусідній будинок. Ви біжите через дорогу і починаєте рятувати другий будинок, бабусю, собачку. Вас знову качають на руках, все вам аплодують, і тут через дорогу починає горіти ще один будинок. Висновок у тому, що коли ви потушкуйте третій будинок, ви знайдете найвище місце, залізете туди і скажіть: «Товариші, потрібно розробити стратегію, як зробити так, щоб вдома не горіли, тому що людські ресурси витрачаються не дуже ефективно».

Мене часто питають, як бути: «гасити пожежі» або розробляти довгострокові стратегії? І я вам зізнаюся, я не знаю, як правильно. Але я розповім вам про трьох історіях з свого 14-річного досвіду роботи в благодійності. Вони є для мене основоположними у всьому, що я роблю.

Історія перша. Женя

Я тільки-тільки почала працювати в благодійності, я зустрічалася абсолютно з усіма людьми, які нам дзвонили, намагалася всім допомогти. Одного разу мені зателефонувала дівчина і сказала: «Мій брат вмирає, лікар відмовляється робити йому операцію на серці, тому що у нього ВІЛ-інфекцію і гепатит». Я приїжджаю до лікаря і кажу: «У вас лежить пацієнт, і ви просто зобов’язані його прооперувати, якщо ви цього не зробите, завтра тут будуть всі телевізійні канали країни, і всі дізнаються, що ви відмовилися оперувати ВІЛ-позитивного пацієнта». Він мені пояснив, що на даний момент ніхто в світі не робив подібну операцію: пацієнтам з ВІЛ-позитивним статусом не змінювали серцеві клапани, тому що це пов’язано було з тим, що під час операції треба було зупинити кровообіг і пустити всю кров через штучну систему. Проблема була в тому, що в клініці була тільки одна штучна система, яка використовувалась багато разів, тому можливість її застосування для операції ВІЛ-позитивного пацієнта відпадала автоматично. Але доктор пообіцяв мені, що якщо ми дістанемо необхідну систему, він прооперирует Женю.

Ми почали збирати кошти на покупку системи, але перед операцією я прийшла до Дружини поговорити. Я сказала йому: «Ми починаємо всю цю історію, тому що твоя мама хоче, щоб ти жив. Ти хочеш це? Ти хочеш жити? Адже це історія на $20 тисяч, але адже справа навіть не в грошах. Буде 20 лікарів, які будуть рятувати своє життя, хтось із них може порізатися…» Він подивився на мене і сказав: «Я хочу жити». Я відповіла йому: «Ти розумієш, що ти ніколи більше не повинен будеш вживати наркотики», і він сказав: «Присягаюся тобі, я більше не буду вживати». Я встала, прийшла до хірурга і сказала, що ми робимо операцію. Вона тривала близько восьми годин, чотири з яких йому не могли запустити серце. В процесі операції лікар порізався, йому довелося приймати пост-контактну профілактику. Також в процесі операції він зробив наукове відкриття: з’ясувалося, що якщо нагріти кров, пропускаючи через систему, зменшується кількість вірусів. У підсумку, Женя вийшов з лікарні, все закінчилося добре. Через півтора року я працювала над одним проектом, як раптом пролунав дзвінок з невідомого номера, це виявилася сестра Жені. Вона сказала: «Женя помер. Перед смертю він сказав попросити вибачення тільки в однієї людини — у тебе». Я запитала: «У мене-то за що?» А вона відповіла: «Він знову почав вживати наркотики». У мене було таке відчуття, що це не його життя обірвалося, а моя. І це я більше не зможу прийти в офіс, робити свою справу, тому що я просто не зможу нічого відчувати більше. Я зрозуміла, що все, що я робила до цього, я робила неправильно. Я була дуже зла, але я зрозуміла, що рятувати його життя було моїм рішенням, а вживати наркотики — його. І в принципі ніхто нічого нікому не повинен. Кожен пройшов той шлях, який повинен був пройти. В той момент я взяла одну істину: допомагати — це мій вибір, а що буде робити з цією допомогою людина, — це його вибір, і йому з ним далі жити.

Після цієї історії у нас був тривалий період, коли ми сфокусувалися тільки на довгострокових стратегіях, тільки ефективної благодійності. В якийсь момент я займалася збором речей для наших хлопців у військовий госпіталь. Я обдзвонила всіх знайомих, і ось моя найкраща подруга передає гігантський пакет, а там… краватки. Краватки! Кому вони потрібні у військовому госпіталі? Але виявилося, що краватки поклала не вона, а її чоловік. Коли вона його спитала, навіщо, той відповів: «А якщо хтось із хлопців, які знаходяться в цьому госпіталі, закохається і захоче піти на побачення? Чому б йому не надіти краватку?» В той момент я зрозуміла, що в госпіталі людей можуть цікавити різні речі, а не тільки лікування. З цієї історії я винесла урок: коли ми фокусуємося на ефективної благодійності, ми забуваємо, що, рятуючи життя, ми рятуємо весь світ. Ви ніколи в житті не зможете побудувати ефективну стратегію, якщо не будете знати конкретної людини, для якого її будуєте. Ви ніколи не зможете придумати хороший проект, якщо не будете сидіти поруч з вашим реципієнтом. Ви ніколи не зможете правильно відремонтувати дитячий будинок, якщо не прийдете до нього і не пощупаете кожну стіну. Не буває такого, що ви тільки бігаєте і «тушкуйте пожежі» або будувати довгострокові стратегії. Це мікс: однією рукою ми будуємо, інше — працюємо з реальними людьми. Ми виробили для себе принцип: слухати серцем і приймати рішення головою. Слухайте людські історії, вникайте в них і дбайте про те, щоб люди, які працюють у вашу команду, знали ці історії. Людські історії — це ваш ключ до ефективних стратегій.

Історія друга. Даша

Важливо пам’ятати, що благодійність — історія, яка розвивається з плином часу. Героїня моєї другої історії — Даша. Я почула про неї у 2004 році, коли її поставили на антиретровірусну терапію. Її мати в цей момент була в тюрмі, дівчинку виховувала бабуся. Але реакція на терапію була такою, що її організм просто став відмовляти. Їй терміново потрібно було 500 грн на таблетки. 500 грн. 2004-й рік. 4 січня. Мені дзвонять з Одеси і кажуть, що дівчинка помирає, і потрібні ці гроші. Ми всі виходимо на роботу, щоб перерахувати суму. 500 грн — така була ціна її життя. Гроші дійшли, її перевели на іншу терапію. У 2007 році ця дівчинка підійшла до нас на концерті Елтона Джона і сказала: «Мене звуть Даша, ви врятували мені життя». В минулому році ми брали участь у шоу «Супермодель по-українськи» і почали шукати ВІЛ-позитивних підлітків, які змогли б стати учасниками проекту. І ми знайшли дівчину — ту саму Дашу, якій ми врятували життя в 2004-му за 500 грн. Виявилося, що участь у проекті була її велика мрія.

Благодійність — це іноді така історія, яку ти можеш розповісти через 15 або 20 років. І тому вам потрібно велике терпіння. Будьте готові до того, що це справжній стрибок у часі, і дуже часто ви свій KPI виконайте не завтра і не післязавтра, а виміряти ви його зможете через пару десятків років.

Історія третя. Олена

В благодійності важливо шукати натхнення і вміти передавати його. Запам’ятайте, натхнення нікому не належить, це те, що ви можете пропустити через себе і поділитися з іншими. Ви можете зустрічати десятки людей з історії, від яких мурашки по шкірі. Не тримайте це в собі, тому що люди приходять зі своїми історіями у ваше життя для того, щоб ви передавали далі. Я черпаю сили саме з історій тих людей, які мене дуже надихають.

Кілька років тому ми робили проект з відомим фотографом Брентом Стиртоном «СНІД. Відкриті обличчя». За нього мене часто таврують медіа, так як в проекті без прикрас показано історії реальних людей з ВІЛ/Снідом в Україні. Працюючи над проектом, під Полтавою я зустріла дівчинку, у якої зовсім не було шкіри на руці з-за уколов наркотиками. Вона підійшла до мене і сказала: «Я хочу кинути наркотики, але тут мене не кладуть в один диспансер з-за моєї руки». Я їй сказала, що якщо вона зробить документи і приїде в Київ, ми покладемо її в лікарню і допоможемо їй. Через два місяці вона приїхала в Київ. Вона п’ять років кидала наркотики, віла з нас мотузки, ми переклали її в туберкульозний диспансер. А потім вона просто зникла. І ось уявіть, ми робимо проект в 2010 році, я їду в Полтаву, а на зустріч до мене йде гарна дівчина, яку я взагалі не впізнаю. Але вона обіймає мене і каже: «Вибач, будь ласка, п’ять років тому я так нерви тобі тіпала». Коли вона пригорнула мене до себе, я зрозуміла, що це Лена, я відчула, що її рука була вся в шрамах. 12 років вона вживала наркотики, стояла на трасі, у неї була 4-я стадія ВІЛ-інфекції, у неї був туберкульоз. У диспансері мені говорили, що такі пацієнти звідти вже не виходять. Але це дівчинка вилікувалася від туберкульозу, її ВІЛ-інфекція повернулася в 2-ю стадію, вона кинула наркотики, повернулася в Полтаву, знайшла роботу і будує відносини з молодою людиною.

Це історії, які дають мені сили щоранку вставати і рухатися вперед. Але пам’ятайте, що благодійність — це такий «поїзд», в якому ніхто нікого не дякує. Важливо не забувати, що люди, які приходять до вас за допомогою, перебувають у важкій життєвій ситуації. І якщо ви їм допомогли і це їх врятувало, вони вважають, що це їх перемога, тому що вони змусили себе встати, прийти до вас і попросити про допомогу. Ви в цій історії граєте маленьку роль — хтось, хто трапився на їх дорозі. І адже правда, це їхня перемога. Тому подяка — найгірший ПОКАЗНИК, який ви можете собі поставити. Нехай вашими результатами стане ефективність роботи обладнання, дослідження, опитування та кількість врятованих життів.

Фото: Емма Солдатова

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Gift Guide: Гід по новорічних подарунків для чоловіків

Що подарувати чоловікові на Новий Рік? На це питання відповідають наші постійні колумністи. Ксенія Верлан, б’юті-консультант, підібрала три чудові подарунки для чоловіків, які хочуть бути схожими на класичного Джеймса Бонда: […]
gift guide gid po novogodnim podarkam dlya muzhchin 1 - Ольга Руднєва: «Благодійність — це іноді така історія, яку ти можеш розповісти через 15 або 20 років»