Моє тіло — моє діло: Право на аборти в Польщі

moe telo moe delo pravo na aborty v pol she 1 - Моє тіло — моє діло: Право на аборти в Польщі

Ірина Кобильченко, експерт корпоративного відділу комунікацій, Bank Pekao S. A.

«Моє тіло – моє право!», «Ми не будемо народжувати в цій країні!» «Не хочеш аборт – не роби собі!» — з такими гаслами і плакатами польські жінки вийшли на акції протесту в 18 містах Польщі, які спалахнули у зв’язку з розглядом законопроектів про лібералізацію права на аборт, винесеним на розгляд Сеймом Польщі. Як таких законопроектів два – один називається «Врятуємо жінок». Він допускає можливість аборту на терміні вагітності не перевищує 12 тижнів, а також у випадках, коли жінка стала жертвою зґвалтування; коли вагітність загрожує життю жінки, і якщо діагностована невиліковна серйозна хвороба плоду.

Другий законопроект «Стоп аборти» є більш радикальним і передбачає повну заборону абортів, до того ж, передбачаючи покарання за його порушення у вигляді позбавлення волі на термін від 3 місяців до 5 років. Більше того, для всіх, хто рекомендує аборт і допомагає в його проведенні, буде також збільшено максимальний строк тюремного ув’язнення. У відповідності з запропонованим законом, заподіяння смерті зачатій дитині з необережності буде означати для медика тюремне ув’язнення терміном до 3 років. Як результат, це може призвести до того, що медики не будуть проявляти ініціативу в наданні інформації, порад пацієнтам, надання належної медичної допомоги, і таким чином поставити під загрозу життя жінок і дівчат.

Сьогодні на центральних вулицях Варшави можна було з високою часткою ймовірності отримати флаєр з фотографією жінки в нижній білизні, де на рівні живота видно напис «Мій вибір!». Навколо фотографії жінки розміщена така інформація: «Квиток в Англії – триста злотих. Аборт у державній клініці – нуль злотих. Різниця в тому, що в Англії зробити аборт дешевше і безпечніше, ніж робити його таємно і нелегально в Польщі». Прийняття радикального закону, безумовно, змусить полячок їхати вирішувати це питання в сусідні країни, наприклад, в Австрії або в Словаччину. У Відні аборт коштує в середньому 500 – 700 євро, що в будь-якому випадку набагато дешевше, ніж таємний аборт в Польщі, який може коштувати в 10 – 12 тисяч злотих. До того ж, і операція буде безпечніше, оскільки буде робитися в офіційній клініці, а не таємно на дому. До речі, у Польщі проводиться близько 150 тисяч абортів, плюс десятки тисяч випадків, коли польські жінки змушені були робити операцію за кордоном з – за заборони католицької церкви в Польщі.

Згідно з останніми дослідженнями, 69% поляків вважають аборти аморальним і неприйнятним явищем, 14% нейтральні, а 14% вважають це абсолютно нормальним. У той же час 45% респондентів вважають, що аборти повинні бути дозволені, з цієї групи 36% хотіли б, щоб дозвіл було з певним обмеженням. 87% поляків підтримують аборт, якщо життя матері під загрозою, 78% — якщо це був інцест і зґвалтування, 60% — якщо ясно, що дитина народиться невиліковно хворим, 26% вважають, що аборт повинен бути легальний, якщо жінка в скрутному матеріальному становищі, а 18% — якщо вона в принципі не хоче мати дитину.

Тема абортів у Польщі, однією з найбільш релігійних європейських країн, має свою історію – до 1932 року аборти були повністю заборонені. Пізніше аборти були легалізовані лише для випадків, коли медичні показання, ще трохи пізніше, після 1956 року, жінці дозволялося робити аборт в разі, якщо її соціальний статус та матеріальне становище робили потенційне материнство неможливим. Після падіння комуністичного ладу уряд знову заборонив аборти, роблячи виключення тільки для випадків, коли аборт був єдиним способом зберегти життя матері – таким чином Польща стала однією з небагатьох країн, які заборонили аборти після десятиліть їх повного дозволу. У 2011 році польські громадські організації зібрали 500 тисяч підписів за внесення пропозиції про повну заборону абортів. У вересні 2015 року Сейм відхилив цю пропозицію 206 голосами проти 178, але він зібрав достатньо підтримки, щоб бути відправленим на розгляд в якості поправки до закону. Влітку 2016 року стартувала нова громадянська ініціатива, і поправка до закону вже обговорюється в Сеймі з 22 вересня цього року, ставши, власне, причиною масових протестів жінок по всій Польщі.

А сьогодні тема абортів розколола не тільки польські політичні партії, але й польське цивільне суспільство. Якщо приймуть новий закон, це буде означати практичний повна заборона на аборти в країні. Також прийняття закону буде означати порушення міжнародних договорів та конвенцій у галузі прав людини. Протести набирають масового характеру і стали темою номер один, гаряче обговорюваною як прихильниками, так і противниками абортів.

Чи має право жінка сама вирішувати, як чинити їй зі своїм тілом?

Чи мають право законодавці позбавляти жінку її цивільного права на медичну допомогу, якщо вона вважає за потрібне нею скористатися?

Чи повинна жінка перервати вагітність і відправитися у в’язницю або виношувати дитину і ризикувати своїм життям?

Заборона абортів призведе до більш відповідального ставлення до дітородіння або збільшить статистику покалічених фізично і психологічно жінок, що зробили аборт у немедичних умовах?

А що думаєте ви?

Фото: fot.Majewski

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

«Сьогодні я впевнена: вийти може все, що завгодно»

Катерина Турчинська рік тому кардинально змінила сферу діяльності. З банківського сектору вона пішла в бізнес «жіночний», заснувавши бренд ділових суконь Letter K. Про те, що вплинуло на її рішення, вона […]
segodnya ya uverena poluchit sya mozhet vse chto ugodno 1 - Моє тіло — моє діло: Право на аборти в Польщі