Марія Гавриловская про професії лікарняного клоуна

mariya gavrilovskaya o professii bol nichnogo klouna 1 - Марія Гавриловская про професії лікарняного клоуна

Кажуть, що сміх продовжує життя, що гарний настрій і посмішки — найкращі ліки. Є люди, які професійно займаються такою терапією в дитячих відділеннях лікарень, це лікарняні клоуни. Про професії лікарняного клоуна розповідає Марія Гавриловская, засновник проекту «Лікарняні клоуни» в Києві, актриса, клоун, мім, режисер, керівник дитячої театральної студії «Магік».

Хто такі лікарняні клоуни, як давно з’явилися «команди» лікарняних клоунів в Україні і де вони працюють?

Лікарняні клоуни – це арт-терапевти, які пройшли спеціальне навчання і відвідують пацієнтів різних установ (лікарень, хоспісів, будинків престарілих, центрів по роботі з особливими діагнозами). Даний вид терапії включає використання театральних і психологічних прийомів. Мета – відвернути пацієнтів від важкого процесу лікування, нагадати про те, що є радість, поселити посмішку і жарт у лікарняні стіни.

Перші лікарняні клоуни з’явилися у Львові. Наш проект був організований у Києві більше чотирьох років тому. Ми відвідуємо дитячі відділення таких лікарень: Національний Інститут Раку, Інститут нейрохірургії ім.А. П. Ромоданова, Київська обласна клінічна лікарня, Київська міська онкологічна лікарня, Національна дитяча специализованная лікарня «ОХМАТДИТ». Відвідували також два київських хоспісу.

Як вийшло, що ви стали працювати в команді лікарняних клоунів?

Я дізналася від знайомих про існування такого проекту в Америці і загорілася ідеєю реалізувати аналогічний проект в Києві. Мені дуже хотілося використати свій театральний досвід і досвід роботи з дітьми там, де він потрібніше всього. Я шукала однодумців і познайомилася з душевним клоуном з Рівного, Тарасом, чудовою людиною і моїм першим учителем лікарняному клоунади. Пізніше в Києві була проведена перша школа по навчанню даної терапією. Ось уже чотири роки як ми ростемо і збільшуємо кількість відділень, в яких лікарняні клоуни з’являються щотижня. На курси лікарняному клоунади в Києві приїжджали бажаючі з інших міст, і на даний момент імпульс клоунади поширився на всю Україну.

Потрібно спеціально вчитися на лікарняного клоуна?

Навчання лікарняному клоунаді необхідно так само, як і навчання будь-якої професії. Адже це робота з людьми, які перебувають у певному стані, і потрібно знати всі особливості та нюанси процесу, якщо ти дійсно хочеш допомогти людині, а не просто пограти у веселого клоуна. Навіть з хорошими намірами дуже легко принести шкоду. Навчатися потрібно у практикуючих лікарняних клоунів – проходити тренінг, виходити разом до дітей і переймати досвід. Добре читати спеціальну літературу з медицини, психології, але найважливіше – отримати практичні основи від спеціалістів, які вже працюють.

Наша команда завжди підвищує свій рівень роботи тренінгами. Ми відкриті для обміну досвіду з іноземними колегами — до нас приїжджають щорічно друзі з Італії, були також загальні виходи з клоунами з Ізраїлю, Швеції, Данії. Спільна практика і жива дискусія розвиває краще будь-якої книги.

Яка специфіка роботи в лікарні з дітьми? Як зазвичай реагують на лікарняних клоунів діти/дорослі?

Специфіка роботи з кожним відділенням дуже різна. До кожного пацієнта необхідно знайти індивідуальний підхід. Ми не влаштовуємо активну шоу в ігровій кімнаті, а приходимо особисто до кожного дитині або дорослому в палату і даруємо йому особисте свято. Комусь хочеться поспівати, комусь подивитися на пантоміму, комусь просто хочеться послухати тиху шарманку або розповісти про себе. Клоун приходить, щоб реалізувати такі маленькі бажання. Реагують завжди добре, а проводжають з проханням повернутися ще. Наша робота спрямована і на дитину, і на батька, і на медперсонал, тому в жарті і грі беруть участь всі. На деякий час всі стають дітьми.


Діяльність лікарняних клоунів — волонтерська? Як допомогти командам лікарняних клоунів?

В Україні це волонтерський рух. У деяких країнах цієї професії навчають в університеті, а лікарняні клоуни складаються в штаті лікарні і отримують зарплату. Звичайно ж, хотілося б, щоб лікарняний клоун міг бути поруч з дітьми більше, ніж один раз в тиждень. Ми всіляко прагнемо до цього. На сьогоднішній день лікарняний клоун з нашої команди став офіційним співробітником лікарні і буде щодня радувати дітей. Це одне з головних досягнень — наша професія стає офіційною в Україні. Більш докладно дізнатися, як підтримати нашу діяльність або приєднатися до нас, можна, написавши на нашу офіційну сторінку.

Які якості потрібні людині, яка хоче стати лікарняними клоуном?

Лікарняним клоуном може стати людина будь-якої професії, бажано від 23 років. У нас в команді є вчителі, продавці, журналісти, програмісти, юристи і актори. Для даної діяльності не потрібні спочатку спеціальні навички, але потрібні певні особисті якості – любов до дітей, впевненість, емпатія, почуття гумору, стресостійкість. Я поєдную з викладанням у дитячій театральній студії, тому постійно перебуваю в процесі пошуку ключиків до дітей.

Розкажіть про ваш вихід в лікарні, який вам запам’ятався найбільше?

Запам’ятовуються не виходи, а конкретні ситуації з людиною. Коли правильно спрацювали і він відкрився. Тобто до візиту чоловік був в одному стані, а після – трохи відігрівся, посміхнувся. Наприклад, під час одного виходу ми запитали маму важкого дитини, чи любить вона вірші, і вона дуже хвилююче нам прочитала вірш Пастернака. Або дівчинка, ще слабка після операції, раптом дуже сильним голосом для нас заспівала щедрівку, тому що клоун хотів у неї дізнатися про Різдво. Якщо вдалося досягти головної мети – нагадати, що людина значущий, що його особистість важлива, що його захоплення цікаві іншим, що його лікарняний обмеження тимчасово і він такий же, як і всі – тоді лікарняний клоун іде трохи просвітленим. Такий магічний момент запам’ятовується надовго і гріє у важких ситуаціях.

Які плюси роботи лікарняними клоуном?

Неможливо перелічити всіх плюсів! Це творча реалізація і особистісне зростання, це нереальна радість від дитячих висловлювань, їх довіри і віддачі, це постійне нагадування, що не варто нити по дрібницях, це відчуття, що ти можеш бути дивом для кого-то. А найкорисніше, це те, що ти навчаєшся бачити світ з іншого боку. У будь-якої важкої ситуації бачиш її смішною ракурс і набагато легше проходиш випробування, знаходиш нестандартний вихід.

Що з надихаючих книг і фільмів ви радите прочитати/подивитися тим, хто цікавиться цією сферою?

Мене і моїх колег надихає фільм «Цілитель Адамс» про засновника даного руху в Америці. Також завжди рекомендую дивитися роботи чарівних коміків: Чарлі Чапліна і його онука Джеймса Тьєррі, Слави Полуніна.

Як ваші рідні сприймають вашу роботу?

Мій чоловік – мій найкращий партнер по творчості і лікарняної клоунаді зокрема. Ми єдині в баченні роботи і допомоги діткам. Разом шукаємо жарт в навколишньому світі, надихаємо один одного. Я захоплююся, як він знаходить свій підхід до самим маленьким діткам. Завжди обмінюємося успішними напрацюваннями. Наш син поки ще не розуміє особливостей клоунади, але вже сміється над нашими жартами і легко впізнає в гримі. Наші дітки з театральної студії часто розпитують про нашу клоунської діяльності, з задоволенням перетворюються у клоунів самі. Всі вистави ми створюємо з однією метою – «посміхнути» глядача. Моя 6-річна учениця Ліза заявила, що хоче стати лікарем або клоуном. Я рада, що подаю приклад нового покоління, і вони мріють допомагати іншим.

Розмовляла Тетяна Гордієнко

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Косметичка: Весняний must have

Ксенія Верлан Автор Ксенія Верлан Beauty консультант, блогер Весняні колекції косметики провідних марок цієї весни пропонують неймовірно ніжні пастельні відтінки, романтичні образи і простоту в макіяжі. Терміново бігти і скуповувати […]
kosmetichka vesenniy must have 1 - Марія Гавриловская про професії лікарняного клоуна