Чому для вимірювання температури тіла використовують ртутний градусник, а для вимірювання температури повітря спиртової: пояснення

Відмінності спиртового і ртутного термометрів.

Вчені давно помітили, що фізичні властивості тіл істотно залежать від температури навколишнього середовища. Саме на зміну цих фізичних властивостей побудована робота термометрів. У цій статті ми розповімо про ртутних, а також спиртових термометрах.

Чому для вимірювання температури тіла використовують ртутний градусник?

Практично класикою є використання ртутних термометрів для вимірювання температури тіла.

Чому для вимірювання температури тіла використовують ртутний градусник:

  • Цей вид вимірювального приладу використовується давно і є практично у кожного жителя нашої країни.
  • Основна перевага — це швидке вимірювання температури, а також доступність.
  • Робота термометра побудована на тому, що при підвищенні температури ртуть розширюється і піднімається по капіляру, який прикріплений до шкалою.
  • Завдяки цьому вдається виміряти температуру тіла, зафіксувати її падіння або підйом.

Вуличні термометри ртутні або спиртові?

Для вимірювання температури навколишнього повітря використовують зовсім не ртутні термометри, а спиртові. Чому не можна використовувати ртутний?

Вуличні термометри ртутні або спиртові:

  • Справа в тому, що ртуть — це метал, температура кристалізації якого знаходиться на рівні -34 градусів. Відповідно при температурі нижче цього значення, метал набуває тверду форму, тому ні в якому разі не опуститься нижче температури -40 градусів, так буде перебувати в замерзлому стані.
  • Найцікавіше, що за роботу над термометром узявся відразу кілька вчених, тому достеменно сказати, хто ж перший винайшов це засіб вимірювальної техніки просто неможливо.
  • Вчені намагалися плавити вершкове олію, винний спирт і різноманітні рідини, щоб прийти до якоїсь єдиної думки. І лише в 1723 році Фаренгейта винайшов прилад, який став придатний для використання в побуті.
  • Він застосовував тонкий скляний капіляр, в який наливав відразу спирт, який потім замінив ртуттю. При цьому основними в його шкалою були кілька температур.

Чим спиртовий термометр відрізняється від ртутного?

У 18 столітті термометри стали досить популярними засобами вимірювальної техніки, однак їх зовсім не застосовували в медицині, а використовували для звичайних, природних потреб, з метою вимірювання температури навколишнього повітря.

Чим спиртовий термометр відрізняється від ртутного:

  • Набагато пізніше стали використовувати ртутні термометри для вимірювання температури тіла.
  • Зверніть увагу, що ртуть застигає при температурі -39 градусів, вона стає твердою.
  • Відповідно вимірювати нею температуру навколишнього повітря де-небудь в північних районах не представляється можливим.
  • Саме тому для вимірювання температури навколишнього середовища стали використовувати спирт, який замерзає температурі нижче -100 градусів за Цельсієм.

Ртутний градусник або спиртової: який краще?

У 2017 році набула чинності конвенція, згідно з якою до 2020 року багато держав зобов’язуються звести до мінімуму використання ртуті. Це пов’язано з тим, що це важкий метал, який отруює навколишнє середовище, є потенційно шкідливим засобом.

Ртутний градусник або спиртової краще:

  • Саме тому, після 2020 року буде досить складно придбати звичайний ртутний термометр в аптеці.
  • Проте зараз у них практично немає необхідності, так як сучасні мами, які мають маленьких дітей, дуже рідко використовують ртутні термометри.
  • Це пов’язано з потенційною небезпекою. Їм на зміну прийшли електронні апарати, які відрізняються високою чутливістю, швидкістю визначення температури.
  • За допомогою електронних термометрів можна виміряти температуру всього через кілька секунд. Крім того, вони є абсолютно безпечними.

Чому застосовують спиртовий термометр для вимірювання температури повітря?

Досить часто для вимірювання температури останнім часом використовують електронні термометри. Вони себе добре зарекомендували. Принцип їх роботи суттєво відрізняється від ртутних або спиртових. Всередині немає ніякої рідини, а сам апарат реагує на зміну температури шляхом спеціального сплаву.

При підвищенні температури опір металу підвищується, що фіксується спеціальним датчиком. Сучасні електронні термометри працюють на датчики, які реагують на зміну температури.

Чому застосовують спиртовий термометр для вимірювання температури повітря:

  • Варто зазначити, що робочий діапазон ртутних термометрів невеликий, однак вони придбали свою популярність завдяки високій точності та невеликій похибки. Це ідеальний варіант в тому випадку, якщо необхідно виміряти температуру тіла.
  • Для вимірювання температури повітря в стандартних умовах зазвичай застосовують спиртові термометри. У більшості випадків спиртові термометри розраховані на зниження температури до -100 градусів. Однак існують умови, в яких необхідно виміряти більш високі або низькі температури. Для вимірювання високих температур і низьких температур використовують пропан, а також гас.
  • Сутність роботи цих виробів така ж, як у звичайного ртутного термометра. Всередину капіляра налита рідина, яка при нагріванні збільшується в об’ємі, забезпечуючи розширення та збільшення показників стовпця. При охолодженні рідини, навпаки, стовпчик опускається. Варто врахувати, що не варто експериментувати з ртутними термометрами, при вимірюванні низьких температур.

При температурі приблизно -34 ртуть замерзає, стаючи при цьому твердою. Однак при отогревании, працездатність може порушуватися. Ртуть може прогріватися шматками, ділянками, в результаті ви отримаєте пустоти чи зазори. Тому намагайтеся не відчувати ртутний термометр при мінімальних і максимальних температурах.

ВІДЕО: Ртутні та спиртові термометри

 

<

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Як самому визначити групу крові без аналізів: способи, ознаки

Декілька способів визначення групи крові без лабораторних досліджень. Кожній людині властивий певний набір фізіологічних показників, які відрізняють його від інших людей і роблять унікальним індивідуумом. До них можна віднести колір […]
10647 1024x640 - Чому для вимірювання температури тіла використовують ртутний градусник, а для вимірювання температури повітря спиртової: пояснення