Андрій Булах: «Ми повинні швидко змінюватися, щоб бути успішними в майбутньому»

andrey bulah my dolzhny bystro menyat sya chtoby byt uspeshnymi v buduschem 1 - Андрій Булах: «Ми повинні швидко змінюватися, щоб бути успішними в майбутньому»

У рамках минулого в Києві Business Wisdom Summit Андрій Булах, керуючий партнер компанії «Делойт» в Україні, поділився своїми думками про те, яким повинен бути бізнес XXI століття і люди, які стоять за ним.

Прибуток і успішність бізнесу більше не є самоціллю. У світі з’являється все більше компаній, для яких фінансове благополуччя стає лише інструментом для досягнення своїх цілей – покращення рівня життя населення, позитивного впливу на екологію, фінансування наукових проектів. Ми спостерігаємо еволюцію капіталізму: на зміну гонитві за прибутком йде пошук щастя, на зміну конкуренції приходить співробітництво, кооперація, партнерство. Думаю, не потрібно стояти осторонь і спостерігати, а необхідно в цьому активну участь, тим більше, якщо сам процес приносить щастя.

Про везіння

Я вважаю, що мені пощастило. Пощастило народитися в Києві. Мені пощастило, що батьки все мої 38 років були і залишаються поруч. Мені пощастило на третьому курсі інституту знайти споріднену душу і розгледіти в ній свою майбутню дружину. Мені пощастило зростати, в тому числі разом з моїми трьома дітьми. Мені пощастило з відмінними друзями, роботою. І врешті-решт мені пощастило жити у часи змін. Повинен зізнатися, я щаслива людина.

Про щастя

Кілька років тому я натрапив на фразу Френка Тайгера, американського карикатуриста, творця коміксів середини XX століття. Він говорив: «Якщо ви робите те, що любите, — це свобода, якщо ви любите те, що робите, — це щастя». Для мене щастя – це стан внутрішньої гармонії, здатність отримувати задоволення від того, що ти робиш тут і зараз. Такого стану ти можеш досягти тоді, коли ти приймаєш рішення і вступаєш у відповідності зі своїми цінностями.

Про цінності

Я став керуючим партнером «Делойт» в Україні в середині 2014 року, не найлегший час для будь-якого СЕО, особливо новоспеченого. Незважаючи на турбулентність ситуації, велику кількість операційних питань, я почав роботу з проведення стратегічних сесій. Протягом перших трьох місяців я провів сесії з усіма співробітниками вищого рівня управління, а це 70 чоловік з 350. Ми говорили на цих сесіях про наше майбутнє, будували бачення нашої компанії в 2020 році. І звичайно, ми формулювали ті цінності, які, на нашу думку, нас об’єднують, проговорили і прожили їх, і стало простіше приймати рішення, знаходити спільну мову з командою.

Загальні цінності дозволяють об’єднати команду, бачити дороговказну зірку, і неважливо, як сильно штормить навколо.

Про самотність

Я не люблю самотність. А по класиці жанру роль СЕО або власника апріорі самотня. Створивши компанію і дійшовши до її вершини, ти стаєш «володарем гори»: ти головний, твої рішення правильні, твої дії судьбоносны. Ти починаєш вірити в це, і повільно і впевнено йдеш до того, що намагаєшся зберегти за собою цю роль. Багато думають про «Делойт» як про аудиторську або консалтингової компанії, і дуже небагато розглядають «Делойт» як бізнес, в якому є внутрішні процеси, система корпоративного управління з радою директорів, виконавчим комітетом і в кінці кінців тим самим СЕО або, як у нас це називається, керуючим партнером.

Про партнерство

Але в нашому бізнесі СЕО не самотній, тому що поряд з ним є команда партнерів, власників бізнесу. На глобальному рівні таких тисячі, на локальному рівні нас сім чоловік. Більшість рішень приймає не одна людина, я вся команда. Це і називається партнерство. Партнерство – це особливе мистецтво почути один одного. Так, кілька з цих семи чоловік давно росли разом, перебували в одній ціннісній середовищі, але ми всі різні. Хтось із нас прагматик і націлений виключно на результат, хтось- романтик і витає в хмарах. Це я. Хтось консервативний і не сприймає ризик, а хтось, навпаки, хоче експериментувати.

Спочатку я намагався привести команду до консенсусу, знайти компроміс, але в більшості випадків це було контрпродуктивно. Тепер у кожного є своя зона відповідальності і функціонал, та інші довіряють і приймають рішення цієї людини. Замість постійних спроб знайти компроміс ми приходимо до такої системи, в якій є довіра та підтримка. Нас також об’єднує солідарна відповідальність. Партнери в гарний час можуть заробляти непогані гроші, але у складні роки доходи партнерів в першу чергу піддаються атаці. У кризовий 2009 рік дохід партнерів був нижче середнього рівня менеджера в нашій компанії. В 2014-15 роках ми прийняли рішення і створили так званий кризовий фонд на крайній випадок начебто виселення офісу.

Про випробування

Я радий. Я радий, що не став банкіром, доктором наук, державним службовцям, головою податкової служби або міністром. Питання зовсім не в тому, що я наймолодший партнер «Делойт» в СНД, і не в тому, що я керую компанією з обігом 350 млн гривень і штатом з 350 співробітників. У нереалізованих мною ролях, в певний момент переді мною постало б вибір – між тим, що краще, і тим, що правильніше. І я не знаю, як би я пройшов це випробування грошима, славою, владою.

Про оранжерейности

Мені пощастило, що мої цінності сформувалися в оранжереї. Більшість наших клієнтів та колишніх співробітників, які пішли в реальний бізнес, вважають світ «Делойт» оранжерейним. А мені хочеться вірити, що оранжерейность – це просто ознака цивілізованості, яка виражається у взаємній повазі на всіх рівнях, у сплаті податків, офіційні зарплати. Вона виражається не тільки в партнерських відносинах з нашими клієнтами і постачальниками, це сукупність деякої внутрішньої культури, корпоративних цінностей. Саме вони визначають норми поведінки, а не середовище, яка знаходиться за стінами офісу. А раз так, то робота в «Делойт» — це не вимушений вибір під впливом зовнішнього середовища, а усвідомлений вибір кожного.

Про помилку

У 2015 році у нас була амбітна мета – бути драйвером економічних змін в Україні, ні багато ні мало. Ми були наївні й романтичні, і, як і багато, активно захоплювалися написанням нових законів, діагностикою держкомпаній, участю у відборі топ-менеджерів для них. Ми бралися за будь-яку роботу, яку вважали корисною, і робили це безкоштовно. А потім прийшло розчарування – від відсутності результатів цієї роботи, відчуття безпорадності у боротьбі з бюрократичною машиною.

Я готовий визнавати власні помилки. У 2016 році ми змінили тактику і почали допомагати і працювати з найбільш прогресивними командами, тими, яким вдалося поміняти всю верхівку і дати ринкові зарплати співробітникам.

Ми почали більше спілкуватися з міжнародними донорами, і не тільки тому, що у них є кошти на інвестування в проекти по трансформації, а й тому, що у них є важіль впливу на тих, хто знову тримається за владу. Основний наш висновок – спроби поміняти країну зверху без змін зсередини не вдадуться. Трансформація країни починається зі змін менталітету конкретної людини. Якщо хочеш жити в чистоті – не сміти, якщо хочеш позитивного ставлення усміхайся, якщо хочеш сильної соціальної політики, плати податки, не слухай популістів, якщо хочеш нормальні дороги – дотримуйся навантаження на вісь, якщо хочеш бути національним виробником – роби свій товар якісно і з першого разу. Якщо хочеш бути вільним – поважай права і свободи інших. Як компанія, ми поставили собі завдання – допомагати українському бізнесу трансформуватися. Нам дуже хочеться, щоб наша оранжерейность стала загальноприйнятою нормою.

Про цінності

Наявність корпоративних цінностей недостатньо для побудови успішного бізнесу в майбутньому. Світ змінюється з величезною швидкістю, і якщо зміни всередині компанії проходять повільніше, то рано чи пізно вона буде вмирати. Будь-які зміни починаються з себе, але я не збираюся вказувати пальцем і дорікати кожного в тому, що він не змінився. Ми не ідеальні. Модель роботи в «Делойт» формувалася протягом більше 150 років, наш глобальний обіг 37 мільярдів. Ми були успішними в минулому. Але ми розуміємо, що повинні змінюватися, і швидко, щоб бути успішними в майбутньому. Нам пощастило бути частиною глобальної «Делойт», який, наприклад, оголосив про партнерство з компанією «Еппл» і проводить трансформацію бізнесу на основі платформи iOS. Ми в нашій компанії запускаємо проекти на основі моделі холакратии. Ми лише намагаємося, і знаєте, поки бюрократичні звички перемагають холакратию.

Про експерименти

Ми експериментуємо – вже давно відійшли від формату краватки і костюма. Якщо у ваш офіс коли-небудь прийдуть люди в рваних джинсах, то знайте – це можуть бути не просто представники IT-компаній, то можемо бути і ми. Ми вже зараз ходимо в офіс у джинсах, запустили проект Work from home для нашого персоналу, і він стає більш щасливим і ефективним. У прозорому світі зони приватності стираються. І ми пішли на нечуване діло і розкрили рівень зарплат, на горизонтальному і вертикальному рівнях. Це була ломка ментальності більшості старожилів компанії, але це той напрямок, куди рухається світ, ті зміни, які абсолютно необхідні.

Фото: Тетяна Довгань та Віталій Головін

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code

Next Post

Як «відключити мізки» у відпустці: Покрокова інструкція

Ви мріяли про відпустку весь рік, любовно планували і організовували його. І ось, лежите в декількох кроках від моря, а в голові продовжують дзижчати і крутитися думки про терміни, проектах, […]
kak otklyuchit mozgi v otpuske poshagovaya instrukciya 1 - Андрій Булах: «Ми повинні швидко змінюватися, щоб бути успішними в майбутньому»